Vyzerá to tak, že spoločnosť Apple konečne začala počúvať svojich zákazníkov. Pekným príkladom je operačný systém iOS 18, ktorý predstavila na výročnej konferencii WWDC 2024. Práve v ňom sa nachádza kopec užitočných funkcií a menších vylepšení, ktoré spoločne tvoria jeden veľký upgrade. Patrí sem mimo iného aj možnosť uzamknúť aplikácie na Face ID.

Apple sa vždy formoval ako spoločnosť, ktorej veľmi záleží na bezpečnosti používateľov a ochrane ich dát. Napriek tomu sme v iPhone nemali nikdy priamu možnosť uzamknúť samostatné aplikácie, čo bol dosť veľký problém. Existovali síce cestičky, ako sa ku uzamknutiu apky dostať, no boli príliš komplikované a ľudia ich nechceli používať.

Technologický gigant sa však v roku 2024 rozhodol pre zmenu. Aby ešte viac zvýšil bezpečnosť vášho iPhonu, umožní vám po update na iOS 18 uzamknúť apky na Face ID, alebo Touch ID (v závislosti od toho, čo vaše zariadenie podporuje). Sám som si to vyskúšal a funguje to perfektne. Navyše ide o pomerne sofistikované nastavenie.

Návod: Ako uzamknúť aplikácie v iOS 18 na Face ID / Touch ID

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, poďme sa rovno pozrieť, ako to celé funguje. Stačí, keď si svoj iPhone odomknete a dostanete sa na pracovnú plochu. Potom je potrebné podržať prst na aplikácii, kým sa neobjaví rozšírená ponuka.

V rámci nej kliknite na položku Require Face ID (Vyžadovať Face ID – v čase písania článku sme to ešte nemali v systéme preložené) a potvrďte ďalšie pop up okno. Píše sa v ňom, že na otvorenie apky alebo jej použitie so Siri bude potrebné autentifikovať používateľa cez Face ID. Obsah z tejto apky sa navyše nebude zobrazovať ani v náhľadoch hlásení a Spotlight vyhľadávaní.

iPhone a iOS 18 Face ID
Zdroj: SvetApple

Akonáhle si navyše týmto spôsobom zamknete apku ako Fotky, ku ktorej majú prístup aj ďalšie aplikácie, zariadenie vás na to upozorní v ďalšom vyskakovacom okne.

A pokiaľ už nebudete chcieť blokovať prístup do aplikácie cez Face ID, zrušíte to v podstate rovnakým spôsobom, ako ste za aktivovali. Podržíte palec na apke a z menu kliknete na možnosť Don’t require Face ID. Telefón si vašu tvár ešte raz preskenuje a keď sa autentifikácia potvrdí, udelí vám do apky voľný prístup.

Poznámka: Je zaujímavé, že zamknúť si týmto spôsobom dokážete takmer akúkoľvek aplikáciu vrátane apiek od vývojárov tretích strán. Na druhej strane to však nie je možné pri niektorých natívnych apkách, ako sú Mapy, Hodiny či Fotoaparát.

Prečítajte si tiež  Stiahnite si na iPhone pozadie priamo z Marsu!

Je to síce logické, nakoľko zamykať tieto apky nedáva moc zmysel, no zároveň je zaujímavé sledovať spoločnosť Apple, ako moc svoju funkciu premyslela.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -