Spoločnosť Meta neustále pracuje na bezpečnosti svojich používateľov. Najnovšie zaviedla funkciu, s ktorou sa už stretla väčšina Slovákov. Aplikácia Messenger, ktorá patrí ku sociálnej sieti Facebook, zavádza novinku v oblasti ochrany súkromia. A netreba ju podceňovať.

Po novom pribúda možnosť end-to-end (e2e) šifrovania správ, vďaka čomu získate nad svojimi konverzáciami ešte väčší stupeň ochrany. Podobnú technológiu už dlhé roky používa napríklad aj WhatsApp (tiež od spoločnosti Meta), či iMessage od spoločnosti Apple.

Dokonca bola dostupná aj pre Messenger, no týkala sa iba tajných konverzácii. Po novom je súčasťou úplne každej správy, ktorú si cez apku so svojimi priateľmi či kontaktmi vymeníte.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Aktivácia end-to-end šifrovania v Messengeri

Messenger problém
Zdroj: Unsplash / Mariia Shalabaieva / Onur Binay (úprava redakcie)

Samotná funkcia sa dostáva ku jednotlivým používateľom postupne, no v posledných dňoch pípla obrovskému počtu Slovákov, takže ste sa s ňou pravdepodobne stretli.

Dostanete sa ku nej tak, že hneď po zapnutí apky na vás vyskočí špeciálne okno s možnosťou nastavenia dodatočnej ochrany za pomoci 6-miestneho PIN kódu.

Rovnako však môžete na prihlásenie využiť aj službu Disk Google či si nechať vygenerovať 40-miestny kód. Je to iba na vás. Ak si napríklad vyberiete PIN, práce pomocou neho sa budete vedieť dostať ku svojim chatom aj na ostatných zariadeniach.

A ak ste toto vyskakovaice okno náhodou preskočili, k zabezpečeniu sa dostanete nasledovne: Otvorte Messenger > vľavo hore kliknite na ikonu troch horizontálnych čiar (Menu) > z menu vyberte ikonu ozubeného kolesa (Nastavenia) > Pokračujte na Súkromie a bezpečnosť a potom na Čety zašifrované end-to-end. Práve na tomto mieste dokážete dodatočne zabezpečenie aktivovať.

Správy uložené priamo na vašich zariadeniach 

Na celej tejto funkcii je krásne to, že všetky správy sa budú ukladať priamo na vašich zariadeniach, takže ku ním budete mať prístup iba vy a nikto iný. Práve toto je obrovská výhoda klasického end-to-end šifrovania.

Naopak, ak si túto funkciu neaktivujete, hrozí riziko, že pri zmene zariadenia už nebudete schopní vidieť staršie správy, ktoré ste si napísali so svojimi blízkymi, priateľmi či kolegami. Aj preto s aktiváciou PIN kódu netreba otáľať.

Táto nová vrstva ochrany v Messengeri je dôležitým krokom k ešte väčšiemu zabezpečeniu digitálnej komunikácie. Odporúčame všetkým používateľom, aby si funkciu čo najskôr aktivovali a tým si zabezpečili vyššiu úroveň ochrany svojich súkromných správ.

Prečítajte si tiež  Návod: iOS obsahuje funkciu, ktorá umožňuje prístup do zamknutého iPhonu. Takto ju vypnete

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -