Spoločnosť Apple vynaložila veľké úsilie na to, aby sa fotografovanie stalo jednou z najväčších predností iPhonu. Prispieva k tomu množstvo funkcií, z ktorých niektoré sa v samotnej aplikácii Fotoaparát ani nenachádzajú. Jednou z nich je napríklad mriežka.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Mriežka fotoaparátu vám pomáha pri dodržiavaní „pravidla tretín“ vo svete fotografie. Nikdy predtým ste o tom nepočuli? Nuž, čítajte ďalej a dozviete sa, ako toto pravidlo funguje a ako môžete na iPhone aktivovať mriežku na jeho využitie pri fotení. Je to jednoduché a hlavne veľmi užitočné.

Používanie zvýši kvalitu vašich záberov

Fotenie s iPhonom v lese
Unsplash / Drew Hays

Jednoducho povedané, pravidlo tretín vo fotografii hovorí, že môžete vytvoriť kvalitnejšiu snímku umiestnením objektu na priesečník mriežkových čiar, rozdeľujúcich snímku na tretiny. To znamená, že ohnisko snímky by nemalo byť v strede, ale malo by sa nachádzať buď v ľavej tretine, alebo v pravej tretine záberu.

Prečítajte si tiež  Toto je 5 nastavení fotoaparátu pre iPhone 13, o ktorých musíte vedieť

Ak to urobíte, vaše fotografie budú lepšie vyvážené a budú pôsobiť oveľa profesionálnejšie. V prípade, že ste skúsený fotograf, pravidlo tretín zvládnete uplatniť aj bez mriežkových čiar a tento návod vám bude zrejem na nič. Ak však fotiť celkom neviete a chcete rýchlo zlepšiť, čítajte ďalej.

Návod: Ako aktivovať mriežku fotoaparátu na iPhone?

V aplikácii Fotoaparát nenájdete možnosť zapnutia mriežkových čiar fotoaparátu, čo je trochu škoda; namiesto toho musíte prejsť do aplikácie Nastavenia:

  1. Otvorte Nastavenia a prejdite na položku Kamera.
  2. V časti Kompozícia zapnite prepínač Mriežka.
  3. Otvorte aplikáciu Fotoaparát a uistite sa, či na obrazovke vidíte sivé čiary.
Návod: Ako nastaviť mriežku pri fotení na iPhone?
Návod: Ako nastaviť mriežku pri fotení na iPhone?

V praxi by sa mali pri fotení zobraziť dve vodorovné a dve zvislé čiary mriežky, ktoré vytvoria tri stĺpce a riadky, čím sa uľahčí implementácia pravidla tretín. Okrem toho môžete línie mriežky vidieť v každom režime fotoaparátu. Samozrejme, vo výsledných záberoch prítomné nebudú.

Zvýšte svoju fotografickú hru pomocou mriežkových línií

Mriežky fotoaparátu v iPhone vám pomôže vytvárať krajšie fotky
Unsplash / Patrick Robert Doyle

Línie mriežky sú pre fotografov dokonalým sprievodcom, ktorý im pomáha vyvážiť všetko v zábere a uplatniť pravidlo tretín. Nemôžete ich síce zapnúť v samotnom fotoaparáte, ale oplatí sa urobiť malú odbočku do aplikácie Nastavenia a aktivovať ich tam.

Pomerne jednoduchým spôsobom vám bude zrazu dávať kompozícia väčší zmysel a výsledné fotky budú pôsobiť oveľa sofistikovanejšie, než kedykoľvek predtým. Mriežka je nenápadná ale dobrá a preto ju odporúčame vyskúšať každému.

Unsplash / Ehimetalor Hays Unuabona

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here