5. Foťte série a QuickTake pomocou tlačidiel hlasitosti

Začnime bodom, ktorý sa nutne netýka len iPhonu 12 a môžete ho využiť aj na niektorých starších podporovaných zariadeniach. Ako iste viete, pred dvoma rokmi z iOS zmizla možnosť fotenia sérií a nahradil ich QuickTake (krátke video).

Ak vám ale viac vyhovoval práve režim so sériami, existuje možnosť, ako ich sem vrátiť späť. Otvorte Nastavenia > Kamera > Fotiť série tlačidlom hlasitosti + (aktivujte prepínač). QucikTake bude stále dostupný podržaním spúšte alebo stlačením tlačidla hlasitosti –.

- Reklama -

4. Nočný režim

iPhone 12 nočný režim

S príchodom iPhonu 11 v roku 2019 pribudol do iOS aj nočný režim. Mnohí profesionáli ho označili za jedno z najlepších riešení na trhu. Problémom je žiaľ to, že na iPhone 11 je dostupný len pre základný 12MP širokouhlý objektív. To sa našťastie pri nástupcovi zmenilo.

Každý iPhone 12 dostal nočný režim pre všetky svoje šošovky. V praxi to znamená, že ho môžete vyskúšať aj s teleobjektívom, ultraširokouhlým-objektívom a takisto prednou FaceTime HD kamerou. Je to síce drobnosť, no ak ste o nej nevedeli, v budúcnosti sa vám môže hodiť.

3. Nastavenie zobrazenia mimo rámčeka

Pôvodne jedna z najlepších funkcií, ktorá prišla spolu s iPhonom 11 a iOS 13. Telefón vedel nasnímať záber na širokouhlý fotoaparát a ultraširokouhlý fotoaparát súčasne, vďaka čomu ste mali 30-dní na dodatočnú editáciu (napríklad pri orezávaní).

Dnes už to tak žiaľ nefunguje a “Zachytávanie oblasti mimo rámu” sa premenovalo na Zobrazenie oblasti mimo rámu. Ak si túto funkciu aktivujete, pri fotení na štandardný objektív uvidíte okraje, čo vám môže slúžiť ako odporúčanie pre prepnutie do ultraširokouhlého režimu. Fotografia ale vznikne len na jeden objektív, čoho dôsledkom je pravdepodobne stále zapnutá funkcia Deep Fusion. Škoda…

Samotnú funkciu aktivujete týmto spôsobom: Nastavenia > Kamera > Zobraziť oblasti mimo rámu (aktivujte prepínač).

2. Nahrávajte videá v Dolby Vision

Všetky iPhony 12 a iPhony 12 Pro sú schopné zaznamenávať videá vo formáte Dolby Vision HDR, čím držia celosvetové prvenstvo. Bavíme sa o rozlíšení 4K, ktoré môže využiť na každej jednej šošovke (aj tej prednej).

Základný iPhone 12 mini a iPhone 12 natáča Dolby Vision HDR (4K) pri 30 snímkoch za sekundu, zatiaľ čo prémiový iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max pri 60 snímkoch za sekundu.

Je veľmi pravdepodobné, že funkciu máte na svojom zariadení defaultne zapnutú. Ak si to ale chcete skontrolovať, otvorte: Nastavenia > Kamera > Video > HDR video (aktivujte prepínač).

1. Používajte ProRAW

Spoločnosť Apple vybavila iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max schopnosťou snímania fotografií vo formáte ProRAW. Jedná sa o jej vlastnú alternatívu ku formátom RAW/DNG, ktorá ponúka to najlepšie z oboch svetov.

Pokiaľ ste fotografom a radi spracovávate svoje zábery, nasnímajte ich do ProRAW pre väčšiu flexibilitu pri práci. Žiaľ, ak vlastníte štandardný iPhone 12 mini alebo iPhone 12, pre tieto verzie nie je formát ProRAW dostupný.

Ak vás na záver napadá ešte nejaké nastavenie, ktoré by sa hodilo doplniť do tohto článku, napíšte nám o ňom do komentára. Radi ho sem neskôr pridáme.

- Reklama -
ZDROJiphonehacks
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

4 KOMENTÁRE

  1. Dobrý deň, kupila som si iPhone 12 Pro a vsimla som si jednu pre mna nepríjemnú vec, ze ked si natočím video, ktore ma krasne a hlavne realne farby, tak ked z neho strihnem fotku/screenshot, tak je velmi presvetlená, niesu na nej farby, ako na tom videu, z ktoreho som fotku robila. A aj ked spravim screenshot z fotiek co mam v galérii, tiez to tak spraví, ze fotka je ovela svetlejšia, nieje to pekne. Neviem co s tym spravit, ako by sa to dalo zvrátiť, aby sa fotka zachovala v pôvodných farbach. Dakujem velmi pekne za odpoved.

  2. Ahojte.
    “nasnímajte ich do ProRAW pre väčšiu flexibilitu pri práci”

    Ja by som chcel viac vedieť o tom ProRAW formáte. Ako fotky nasnímam, alebo v akej aplikácii viem pracovať s tým formátom?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here