Žijeme v dobe, v ktorej si každý jeden z nás rád užíva svoje súkromie. Napriek tomu sa z času na čas hodí dať vedieť našim blízkym a známym, kde sa práve nachádzame. Môže to byť napríklad aj z dôvodu, keby sa nám niečo stalo. V súčasnosti existuje viacero spôsobov, pomocou ktorých to vieme urobiť, no pre Apple ekosystém je typický len jeden.

Kedysi na to slúžila samostatná aplikácia „Priatelia“, dnes na to viete využiť systém v rámci služby „Find My“ a teda aplikácie „Nájsť„. Práve pomocou tejto apky viete sledovať napríklad aj svoje predmety či zariadenia, ako iPhone, AirTag či Mac a v prípade straty / krádeže ich rýchlo lokalizovať, alebo uzamknúť.

Aplikácia Nájsť však v minulosti získala aj funkciu Ľudia, pomocou ktorej dokážete zdieľať a tiež sledovať polohu so svojimi priateľmi. Všetko je to samozrejme úplne bezplatné a nastavenie vám potrvá len niekoľko sekúnd.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Aktivácia polohových služieb 

V prípade, že chcete na svojom iPhone začať používať funkcie na zdieľanie polohy so svojimi známymi, v prvom rade by ste mali skontrolovať, či máte aktívne aj všetky nastavenia, ktoré s touto funkciou súvisia. Samozrejme nejde o nič komplikované:

 • Otvorte Nastavenia > Súkromie a bezpečnosť.
 • Vyberte Lokalizačné služby a prepnite prepínač do polohy zapnuté.
 • Nižšie vyberte položku „Zdieľať moju polohu„.
 • Následne aktivujte funkcie Nájsť Môj iPhone a Zdieľať moju polohu.
lokalizačné služby iPhone návod
Zdroj: SvetApple

Akonáhle máte tieto funkcie povolené, môžete využiť hneď niekoľko spôsobov, pomocou ktorých viete zdieľať polohu so svojimi priateľmi, alebo rodinou.

Zdieľanie polohy cez aplikáciu kontakty 

Začnime najjednoduchším z nich. Otvorte si aplikáciu Kontakty na svojom iPhone a vyberte kontakt, s ktorým chcete zdieľať osobu.

Po jeho rozkliknutí prejdite do spodnej časti obrazovky, kde môžete vybrať buď možnosť „Zdieľať moju polohu: Natrvalo, Zdieľať do konca dňa, Zdieľať na hodinu“.

lokalizačné služby iPhone návod

Ako zdieľať polohu cez aplikáciu Správy

Tak, ako cez kontakty, svoju polohu môžete zdieľať s druhou osobou aj pomocou aplikácie správy. Všetko čo musíte urobiť je nasledovné:

 • Otvorte si konverzáciu s danou osobou, ktorej chcete poslať polohu.
 • Vo vrchnej časti kliknite na fotografiu s menom.
 • Kliknite na možnosť Zdieľať moju polohu.
 • Vyberte čas (1 h, Do konca dňa, Natrvalo)
 • Hotovo.
Prečítajte si tiež  Ako na iPhone prehrávať YouTube na pozadí bez prémiového členstva? Tu je návod
lokalizačné služby iPhone návod
Zdroj: SvetApple.sk

Ako zdieľať polohu cez aplikáciu Nájsť

Na záver tretia možnosť, ktorá je medzi používateľmi azda najrozšírenejšia. Svoju polohu totiž môžete zdieľať aj cez aplikáciu Nájsť a sekciu Ľudia. Je to úplne jednoduché:

 • Otvorte aplikáciu Nájsť na svojom iPhone.
 • V spodnej časti menu vyberte položku Ľudia.
 • Vo vrchnej časti kliknite na ikonu „+“.
 • Vyberte položku Zdieľať moju polohu.
 • Z kontaktov vyberte osobu, s ktorou chcete zdieľať polohu.
 • Následne ju požiadajte, aby urobila presne to isté.
lokalizačné služby iPhone návod
Zdroj: SvetApple.sk

Samozrejme, polohu je možné zdieľať cez iPhone aj inými spôsobmi. Túto funkciu má v sebe pevne zabudovanú už roky aj aplikácia Messenger. Problém je však v tom, že toto riešenie často rýchlejšie vybíja batériu a takisto sa dá aktivovať len na 60 minút, po čom ho treba spustiť znovu. Niečo, ako trvalé zdieľanie polohy tu neexistuje.

Riešenie od spoločnosti Apple je dobré v tom, že okrem toho, že funguje naozaj spoľahlivo je aj veľmi bezpečné. Apple si dáva silno záležať na ochrane osobných údajov svojich používateľov a preto informácie o polohe, ktoré sú zdieľané v rámci týchto funkcií neuvidí žiadna tretia strana, len vaši priatelia a známy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -