Vedeli ste o tom, že Google vám v niektorých situáciách môže pomôcť viac, ako Shazam? Populárna aplikácia, ktorú pred pár rokmi kúpil Apple, dokáže vyhľadať skladbu, ktorá hrá vo vašom okolí (kaviareň, televízor, autorádio). Ak však máte v hlave melódiu, no nepoznáte text, názov ani autora, môžete mať problém. No a presne vtedy nastupuje technológia od spoločnosti Google, ktorej stačí vaše „hmmmkanie“ alebo pískanie.

Všetci vieme, aké je frustrujúce, keď sa vám v hlave uloží známa melódia, no vy ju nedokážete ku ničomu priradiť. Nasleduje dlhé pátranie cez streamovacie služby, alebo YouTube a keď už ste úplne neúspešní, jednoducho to vzdáte. Červík však v hlave stále zostáva a to je to najnepríjemnejšie. Spoločnosť Google sa týmto začala pred rokmi zaoberať a svoju mobilnú aplikáciu vylepšila o technológiu, ktorá funguje až neuveriteľne presne. Nepotrebujete meno autora ani text, ale postačí vám len melódia, ktorú poskytnete svojmu zariadeniu cez telefón v štýle „daa daa da da da da daa da da da„. Pokiaľ to urobíte dostatočne dobre, po pár sekundách sa dopracujete k úspešnému výsledku.

Návod: Takto Google rozpozná skladbu cez hmmkanie aj pískanie

Všetko čo potrebujete je mobilná aplikácia Google, ktorú si zadarmo stiahnete buď z App Store alebo Google Play. Po jej otvorení nájdete vo vyhľadávacom okienku ikonu mikrofónu, na ktorú kliknete. Následne sa vám objaví možnosť diktovať text, no vy musíte kliknúť na tlačidlo „Vyhľadať skladbu„, ktoré sa nachádza v spodnej časti obrazovky.

Potom už len stačí začať hmmkať, alebo pískať a počkať 10 – 15 sekúnd, kým algoritmus zistí, na akú skladbu práve myslíte. V našom prípade trvalo vyhľadávanie oveľa menej (možno 5 sekúnd), no všetko bude určite závisieť aj od zložitosti a presnosti vašej interpretácie.

Takto Google rozpozná skladbu cez hmmkanie aj pískanie
Zdroj: SvetApple

Keď zariadenie vyhodnotí melódiu, poskytne vám niekoľko výsledkov, z ktorých si môžete vybrať. Pridá ku ním ešte aj percentuálnu zhodu, vďaka čomu budete vedieť, čím máte začať. Na jednotlivé výsledky môžete aj kliknúť a dozvedieť sa o nich viac informácií.

Rovnako platí, že algoritmus nemá problém identifikovať ako anglické, tak ani slovenské pesničky, prípadne skladby v úplne inom jazyku. Nejde mu totiž o text, ale práve o melódiu, ktorá by mala byť v každom prípade dostatočne unikátna.

Ako Google dokáže identifikovať skladbu z pískania alebo hmkania? 

Možno vás to prekvapí, možno nie, no táto technológia nie je vôbec nová. Po prvýkrát sa objavila ešte koncom roka 2020, takže ju niektorí naši čitatelia už určite používajú na dennej báze. Možno vás však zaujíma, ako to celé funguje. Spoločnosť Google to vysvetlila na svojom oficiálnom blogu.

Prečítajte si tiež  Google Chrome pre macOS zavádza prvky generatívnej umelej inteligencie

Spoločnosť tvrdí, že melódia piesne by sa dala prirovnať k odtlačku prsta. Každá má svoju jedinečnú identitu, podľa ktorej je ju možné rozpoznať. Google preto vytvoril špeciálne modely strojového učenia, ktoré sú schopné priradiť váš spev, hmkanie alebo pískanie ku správnym „melodickým odtlačkom“ a na základe toho určiť, na čo práve myslíte.

Hneď ako začnete vydávať zvuk, zariadenie ho okamžite premení na číselnú sekvenciu predstavujúcu melódiu skladby. Google uvádza, že jeho modely boli trénované v najrôznejších podmienkach, vrátane ľudského spevu, pískania alebo hmkania, ako aj na kvalitných štúdiových nahrávkach. Technológia vie tiež rozpoznať zafarbenie aj tón hlasu a tým pádom sa sústrediť len na melódiu, ktorá predstavuje číselnú sekvenciu.

Tá je následne porovnávaná s tisíckami skladieb z celého sveta a celý systém sa pokúša nájsť zhody v reálnom čase, pričom to vďaka moderným počítačovým systémom dokáže urobiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Fascinujúce, čo poviete?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.