Jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý používam iPhone už viac ako desať rokov je spôsob, ako sa na ňom píše. Mám v živej pamäti, ako ma fascinovala presnosť, ktorú ponúkal už iPhone 3GS v roku 2009. Klávesnicu má teda Apple zvládnutú na jednotku s hviezdičkou a s príchodom operačného systému iOS 16 sa všetko posúva na úplne inú úroveň.

A pokiaľ hľadáte Apple zariadenia za bezkonkurenčné ceny, vyskúšajte nášho partnera iSpot. E-shop ponúka aj zľavy, vďaka ktorým ušetríte stovky eur.

Technologický gigant totiž do tejto aktualizácie zakomponoval niečo, o čom vôbec nehovoril a čo som ja sám objavil až teraz. Akonáhle som si však funkciu aktivoval, neviem si ju vynachváliť. Nadpis článku prezrádza, že ide o hmatovú spätnú väzbu.

Spoločnosť Apple v minulosti investovala veľa času a finančných prostriedkov do toho, aby ponúkla čo najlepšiu hmatovú odozvu vďaka systému TapTic Engine. Prečo ho teda nevyužiť aj v situácii, keď na zariadení robíme tu najjednoduchšiu možnú činnosť – píšeme?

Po novom si teda v iPhone môžete pre vstavanú klávesnicu aktivovať haptiku, vďaka čomu budete mať ešte lepší kontakt so zariadením. Verím, že bezprostredne potom, ako si túto novinku vyskúšate, sami uznáte za vhodné, že si ju chcete ponechať aktívnu. Je totiž návyková. Myslíte však na to, že môže mať určitý vplyv na výdrž batérie – nepredpokladám však, že pôjde o horibilné prepady percent…

Ako povoliť hmatovú spätnú väzbu na klávesnici iPhone

  • Otvorte aplikáciu Nastavenia.
  • Kliknite na sekciu Zvuky a haptika.
  • V spodnej časti vyberte položku Odozva klávesnice.
    Ťuknite na prepínač vedľa položky Haptika do polohy zapnuté.
  • Hotovo.
SvetApple klávesnica návod na haptickú späätnú väzbu
Zdroj: SvetApple

Nie je to úplná novinka, no je to najlepšia možnosť

Nakoniec mi nedá nespomenúť, že hmatová odozva pre klávesnicu na iPhone nie je úplná novinka (hoci sa s ňou mnohí stretávajú v tomto článku po prvýkrát). Dôvodom je možnosť inštalácie klávesníc od vývojárov tretích strán, medzi ktoré patrí napríklad Gboard od spoločnosti Google.

Problém je však v tom, že tieto klávesnice, ktoré sa inštalujú ako aplikácie z App Store často žiadajú používateľa o sledovanie všetkých vstupov, ktoré zadáva do zariadenia. Teoreticky tak môžu zistiť napríklad to, čo presne si so svojim známym, obchodným partnerom alebo priateľkou píšete. A to je silný zásah do súkromia.

Natívna aplikácia ale nič podobné nerobí a zároveň je navrhnutá extrémne intuitívne. Ak teda chcete písať pohodlnejšie, spoliehajte sa len na „originál od Apple“. Je to bezpečnejšie.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 má prísť s podporou 25W rýchleho nabíjania

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -