Spoločnosť Apple sa vždy zameriavala na extrémny výkon svojich mobilných zariadení. Každý nový iPhone ponúka najmodernejší čip, s ktorým na kilometre poráža konkurenciu, a ktorý mu umožní spoľahlivo fungovať niekoľko dlhých rokov. Veď sa stačí pozrieť na to, čo dnes dokáže procesor A17 Pro. Čo však operačná pamäť RAM? V tejto oblasti sú Apple zariadenia (na papieri) mierne pozadu.

Zatiaľ čo niektoré Androidy používajú 24 GB RAM, aktuálne najmodernejší iPhone 15 Pro Max má k dispozícii „iba“ 6 GB RAM a väčšina starších modelov sa potom spolieha na 4 GB RAM, alebo dokonca menej. Nemusíš sa však ničoho báť. Celý hardvér a softvér je zladený tak, aby si tento papierový nedostatok nemal, ako postrehnúť. iPhone skrátka funguje ináč, ako Android a preto si vystačí aj s nižšou kapacitou operačnej pamäte RAM.

Písal sa rok 2010, keď spoločnosť Apple predstavila operačný systém iOS 4, ktorý vôbec po prvýkrát sprístupnil používateľom multitasking. Vďaka tomuto vylepšeniu si na pozadí mohol mať otvorených hneď niekoľko apiek a ľahko medzi nimi prepínať. Táto funkcia je dostupná dodnes, pričom sa len zmenil jej vizuál. Ako ju však správne používať?

Reklama
Reklama

To najdôležitejšie, čo chceme dnes povedať je, že zatvárať aplikácie na pozadí vôbec nie je potrebné. Je síce pravda, že to veľa ľudí robí, no dnes sú iPhony tak vyspelé, že im multitasking „nežerie“ takmer žiadnu batériu.

Zariadenie si dokáže jednotlivé procesy zmraziť, prípadne ich výrazne limitovať, pokiaľ danú apku vôbec nepoužívaš. Preto sa niekedy stane, že keď ju cez multitasking otvoríš, zapína sa celá odznova.

Paradoxne sa v minulosti objavili testy, ktoré potvrdili, že keď zatváraš všetky apky v multitaskingu, ktorých môžu byť pokojne aj desiatky a trvá to povedzme minútu, celý tento proces spotrebuje viac energie, než ako by si ich nechal aktívne na pozadí. Ak však rád rušíš apky, existuje jeden trik, s ktorým to môžeš urobiť rýchlejšie.

Ako na iPhone spustiť multitasking a ako ho používať efektívnejšie než doteraz? 

Postup je úplne jednoduchý. Ak vlastníš zariadenie, ktoré má ešte Home Button, dvakrát naň klikni, na základe čoho sa ti zobrazí náhľad posledných zatvorených apiek, ktoré sú stále aktívne na pozadí. Akonáhle teraz na každú apku klikneš a potiahneš ju smerom nahor, úplne ju ukončíš.

Pokiaľ máš naopak zariadenie s Face ID, ktoré už Home Button neponúka, ku multitaskingu sa dostaneš jednoduchým gestom potiahnutia prsta zo spodnej časti obrazovky smerom nahor. Následne rovnakým spôsobom, ako na iPhone s Home Buttonom, môžeš povypínať všetky aplikácie.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 2. generácie má výrazne lepšiu výdrž batérie, ako iPhone 8!

Aj v tejto súvislosti však existuje jeden „life hack„, ktorý by ti mohol pomôcť. Ak ťa vyslovene upokojuje, keď môžeš povypínať všetky apky na pozadí vo svojom iPhone, nemusíš to vždy robiť po jednej. Pokiaľ totiž použiješ viac prstov, odstrániť vieš aj tri, či dokonca štyri aplikácie súčasne. Stačí mať na to ten správny grif.

iOS multitasking trik
Zdroj: SvetApple

Je to možno drobná pomôcka, no ušetriť ti vie veľa času a tiež nervov. Na druhej strane, ale opäť opakujeme, že vypínaním apiek v multitaskingu na iPhone v podstate nič neotiahneš. Maximálne ti celý tento proces zožerie batériu. Ak chceš reálne čo to ušetriť, vypni skôr osviežovanie apiek na pozadí.

Urobíš to cez Nastavenia > Všeobecné > Osviežovanie apiek na pozadí.

iOS osviežovanie aplikácií na pozadí
Zdroj: SvetApple

Keď túto funkciu vypneš, aplikácie v zariadení sa nebudú „osviežovať“ o nové dáta počas toho, keď sa napojí na Wi-Fi, alebo mobilnú dátovú sieť. Ak teda napríklad otvoríš Instagram alebo Facebook, neuvidíš na ňom automaticky nový obsah, ktorý sa sem dostal v čase, keď si apku vôbec nepoužíval. Na novinky budeš musieť krátku chvíľu počkať.

Osviežovanie apiek si vieš vypnúť aj výhradne pre Wi-Fi, alebo len pre mobilné dáta, prípadne si môžeš sám zvoliť, ktoré apky sa tu osviežovať budú, a ktoré naopak nie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -