Príchod novej vlajkovej lode v podobe iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max je síce stále ešte niekoľko mesiacov vzdialený, no na povrch neustále vychádzajú nové informácie o pripravovanom smartfóne. Ak disponujete iPhonom 13 alebo 13 Pro je veľmi nepravdepodobné, že by ste chceli prejsť na nový model. Ak ale vlastníte iPhone starší ako dva či tri roky, možno je čas na upgrade.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Možno sa vám zdá prechod na nový smartfón po dvoch rokoch uponáhľaný, no nové funkcie sa v prípade jablkových zariadení zväčša zvyknú prejavovať práve obgeneračne. Okrem nových dizajnových prvkov (ktorých síce nebude až tak veľa) by sme sa od tohtoročných iPhonov mali dočkať celkom sympatických vychytávok, ktoré potešia azda každého milovníka technológií.

Oficiálny zoznam noviniek síce stále nie je zverejnený, no podľa analytikov a predchádzajúcich vyhlásení zo strany Apple by sme určite nemali byť sklamaní. Poďme sa pozrieť na 10 nových funkcií, ktoré získate pri prechode z iPhonu 12 Pro alebo staršieho modelu na nový iPhone 14 Pro.

iPhone 14 Pro a avizovaný priestrel displeja
Zdroj: Macrumors

1. Rýchlejší a výkonnejší Čip A16: Od čias predchádzajúcej generácie sa výkon súčasného  čipu A15 v iPhone 13 Pro zvýšil približne o 20%. V prípade iPhonu 14 Pro by toto číslo malo narásť ešte viac.

2. Nový výrez namiesto Notchu: Podľa doterajších zistení a ukážok renderov by sme sa konečne mali dočkať celistvejšieho displeja na iPhone. Kontroverzný notch bude nahradený výrezom v tvare pilulky, ktorý bude doplnený jednoduchým otvorom pre prednú kameru a snímač Face ID. Táto dizajnová zmena sa však ujde iba modelom Pro a Pro Max.

3. Jasnejší a farebnejší displej: V porovnaní s iPhonom 12 Pro by mal mať nový iPhone 14 Pro až o 200 nitov vyššiu maximálnu hranicu jasu. Obraz tak bude oveľa jasnejší a farby budú sýtejšie.

4. Technológia Promotion: Táto vychytávka bola uvedená do obehu v minuloročnom iPhone 13 Pro a 13 Pro Max. Funkcia Promotion umožňuje variabilnú obnovovaciu frekvenciu až do 120 Hz, čím je obraz oveľa plynulejší a jeho posúvanie oveľa prirodzenejšie. Spolu s kvalitnejším displejom preto bude Apple dávať ešte väčší dôraz na ProMotion ako v prípade súčasnej generácie.

Zamknutá obrazovka iPhonu so systémom iOS 16
Zdroj: BGR

5. Always On Display: jablkové telefóny by v budúcej generácii konečne mohli dostať očakávanú vychytávku, ktorú poznáme z modelov Apple Watch. Pôjde o „vždy zapnutý“ Always On Display, ktorý zobrazuje základné informácie ako čas, dátum a nové widgety na zamknutej obrazovke.

6. Vylepšenie fotoaparátu a kamery: V minulom roku sme sa dočkali poriadneho skoku čo sa týka kvality zadného fotoaparátu iPhonov. iPhone 13 Pro a 13 Pro Max boli takmer hneď po uvedení vyhlásené za smartfóny s najlepším foťákom a podobný scenár sa očakáva aj v prípade iPhonu 14 Pro. Môžeme sa tešiť na nahrávanie videí v 8K, 48-megapixelový fotoaparát alebo väčšie optické priblíženie či stabilizáciu s posunom snímača.

7. Dlhšia výdrž batérie: iPhone 14 Pro by mal údajne dostať väčšiu kapacitu batérie, akou disponujú súčasné modely. Už teraz má iPhone 13 Pro výdrž 22 hodín prehrávania videa. Budúci model by mohol toto číslo povýšiť o ďalšiu hodinu.

8. Väčšie úložisko: Majitelia starších modelov iPhonov sa často stretávajú s nedostatkom interného úložiska, ktoré sa rýchlo zaplní hlavne pri momentálnych veľkostiach videí či vysokokvalitných fotografií. S týmto problémom určite pomôže iPhone 14 Pro, ktorý podobne ako jeho predchodca takisto ponúkne úložisko až do veľkosti 1TB.

iPhone 14 Pro v bielej farbe štúdiový záber
Zdroj: IAN / Jon Prosser

9. Vylepšený 5G modem: Tento aspekt nehrá v našich končinách až takú dôležitú úlohu, nakoľko 5G pripojenie je na Slovensku stále ešte iba v rozjazde. Nový iPhone 14 Pro však má disponovať novým modemom Qualcomm Snapdragon X65, ktorý poskytne lepší výkon pre 5G pripojenie.

10. Zavedenie štandardu Wi-Fi 6E: Medzi očakávané novinky patrí aj údajná podpora Wi-Fi 6E, ktorá umožní iPhonu 14 Pro pripájať sa k sieťam pomocou 6GHz pásma. Výsledkom bude rýchlejšia a spoľahlivejšia konektivita.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max sa budú výraznejšie líšiť od základných verzií

Hoci sa niektoré body týkajúce sa iPhonu 14 Pro nemusia až tak líšiť pri porovnaní s momentálnymi špičkovými modelmi, pre majiteľov starších zariadení sa určite jedná o poriadnu nádielku upgradov. Ktorá novinka by potešila najviac Vás? Podeľte sa s nami v sekcii komentárov pod článkom.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -