Vydanie aktualizácie iOS 15 sa pomaly blíži a my sa tak môžeme tešiť na kopec nových funkcií, ktoré obohatia našich vreckových spoločníkov. Update systému bude dostupný pre všetky zariadenia niekedy v septembri, pričom v súčasnosti prebieha jeho beta testovanie.

Niektoré funkcie si ale budú môcť užiť iba majitelia iPhonov z rady XS, XR a novších. Apple sľubuje bezchybnú optimalizáciu iOS 15 aj pre staršie modely, no nie všetky inovácie tu budú prítomné. O aké novinky ide?

- Reklama -

10 noviniek iOS 15, ktoré si užijete na nových iPhonoch

Samotné funkcie sme stručne rozpísali v nasledujúcich riadkoch. Pri niektorých technológiách je až trochu zvláštne, že sa na ne inžinieri v Cupertine „vykašľali“, no oni vedia najlepšie, prečo tak konali.

Cieľom nebolo priniesť na staršie iPhony preplácaný a nekvalitný systém ale práve softvér, ktorý bude spoľahlivo fungovať. No a preto sa bolo potrebné vzdať týchto drobností:

1. Portrétový mód vo FaceTime

FaceTime iOS 15Napriek tomu, že kamerový mód Portrét nájdete aj na iPhone 7, appka FaceTime ponúkne jeho využitie iba pre novšie modely.

2. Spatial Audio vo FaceTime

Spracovanie vyššej kvality zvuku v reálnom čase je pre staršie A-čipy poriadnou výzvou. Nedávno spustenej funkcie Spatial Audio sa preto vo Facetime dočkáme iba na modeloch, ktoré disponujú aspoň procesorom A12 Bionic.

3. Rozšírená realita v Mapách

Implementácia prvkov rozšírenej reality je vďaka ARKitu lákadlom mnohých vývojárov. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa podobne ako pri „Live View“ od Google Maps dočkáme podobnej funkcie aj v natívnej appke. Platí to ale iba pre novšie zariadenia.

4. Live Text vo fotkách 

iOS 15 Live TextMožnosť vytiahnuť text priamo z fotky sa zdá ako Sci-Fi, no do iOS 15 príde aj táto chuťovka. Ak vlastníte aspoň iPhone XR alebo XS, môžete sa na ňu tešiť aj vy. V opačnom prípade by ste mali porozmýšľať nad inováciou hardvéru.

5. Vylepšené vyhľadávanie fotiek

Aplikácia fotky umožňuje zobraziť obrázky nazdieľané vašimi známymi cez iMessage WWDC 2021
Aplikácia fotky umožňuje zobraziť obrázky nazdieľané vašimi známymi cez iMessage WWDC 2021

Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj táto novinka týkajúca sa fotografií dorazí iba na vybrané modely z jablkovej dielne. Schopnosť vyhľadávať fotky podľa daného objektu či textu dosiahne s iOS 15 úplne nových rozmerov.

6. Interaktívny glóbus v Mapách 

Natívna aplikácia Mapy sa takisto dočká veľkých zmien. Jednou z nich je pridanie 3D modelu Zeme. Funkcia sa okrem iného objaví aj v aktualizovanej aplikácii Mapy pre operačný systém macOS 12 Monterey. Staršie zariadenia však môžu mať problémy s absenciou výkonu, čo platí aj o bode číslo sedem.

7. 3D objekty a funkcia City Experience 

ios 15 aplikácia MapyObjavovanie nových miest bude vďaka vylepšeným 3D modelom pamiatok opäť o niečo jednoduchšie. Za zmienku stojí aj pridanie zobrazovania terénu a podrobností v zobrazení ciest a budov.

8. Digitálne kľúče v peňaženke Wallet

Vďaka integrácii inteligentnejších NFC čipov si do virtuálnych peňaženiek budeme môcť pridať množstvo digitálnych zlepšovákov. Kľúče od auta, domu, či hotelovej izby tak pokojne môžete nechať doma. Opäť sa to týka ale iba novších iPhonov.

9. Animované pozadie pre appku Počasie 

Novinky v aplikácii Počasie iOS 15 - WWDC 2021
Novinky v aplikácii Počasie iOS 15 – WWDC 2021

Spomedzi všetkých noviniek, ktorých sa dočkáme s príchodom nového iOS15, si svoju dávku pozornosti zaslúži aj aplikácia Počasie. Najväčšie lákadlo predstavuje animované pozadie, ktoré sa bude meniť v závislosti od vonkajších podmienok. Ak máte ale iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus a starší, tak máte smolu.

10. Rýchlejšia a inteligentnejšia Siri

SiriPodľa Apple pôjde o najväčšiu aktualizáciu hlasovej asistentky za posledné roky. Presnejšie rozpoznávanie hlasu a rýchla odozva si ale vyžaduje potrebný výkon. Siri preto bude na starších modeloch mierne okresaná, no zároveň sa nezhorší oproti tomu, čo poznáme z iOS 14.

Nový iOS 15 dorazí na iPhony v septembri tohto roku. Ktorá z noviniek chystanej aktualizácie na vás urobila najväčší dojem?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJidropnews
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.