Včera sme vás informovali o tom, že spoločnosť Apple vydala aktualizáciu operačného systému iOS 16.4 pre všetky podporované zariadenia. Okrem toho sme sa ale dočkali aj tvOS 16.4, watchOS 9.4 či macOS Ventura 13.3. Nové systémy sú plné užitočných noviniek, ktoré budete používať každý jeden deň. Zároveň však obsahujú aj opravy obrovského množstva chýb, pre ktoré by ste s ich inštaláciou nemali váhať ani minútu. Téme sa venoval portál 9to5mac.

Spoločnosť Apple na svojej oficiálnej webovej stránke uverejnila dokument, ktorý všetko opisuje. Jeho súčasťou je aj informácia o viac ako 30 nedostatkoch zabezpečenia, ktoré sa môžu nachádzať vo všetkých systémoch starších ako iOS 16.4, macOS Ventura 13.3, watchOS 9.4 a tvOS 16.4.

Pokiaľ budete tieto aktualizácie ignorovať, existuje riziko, že vaše zariadenie zneužijú hackeri. A to určite nechcete.

iOS má skutočne veľké bezpečnostné nedostatky 

Apple hovorí napríklad o chybe prístupnosti, ktorá mohla viesť k tomu, že aplikácie od vývojárov tretích strán dokázali získať prístup ku informáciám o kontaktoch v zariadení, hoci im na to nebol udelený žiaden súhlas.

Taktiež sa tu nachádzal ešte závažnejší exploit, vďaka ktorému mohli mať niektoré apky prístup ku citlivým dátam používateľa. Apple tiež v iOS 16.4 (a ďalších systémoch) opravil exploity, ktoré sa týkali Neural Enginu, aplikácie Fotoaparát, systému Apple CarPlay, Bluetoothu, funkcií Find My a ďalších apiek (Fotky, Podcasty či Safari).

V neposlednom rade boli súčasťou starých verzií systémov aj exploity na úrovni jadra, ktoré dokázali spustiť ľubovoľný kód na pozadí bez toho, aby o tom majiteľ zariadenia čo i len tušil.

Týka sa to aj ostatných systémov 

Ako sme už spomenuli vyššie, Apple nevydalo aktualizáciu len pre iPhone ale aj ďalšie zariadenia, ako iPad, Mac, Apple TV či Apple Watch.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 Pro je vo výhodných zľavách. Jeho nákup sa konečne oplatí

Dôvodom je to, že všetky v rámci operačného systému zdieľajú ten istý kód a tak mohlo byť, ktorékoľvek z nich potencionálne ohrozené hackermi.

Rovnako platí, že spoločnosť Apple aktualizovala aj operačný systém iOS 15 na verziu iOS 15.7.1, ktorú je možné nainštalovať aj na osemročný iPhone 6S či novšie modely.

Aktualizujte na iOS 16.4 čo najskôr

iPhone 14 pro ioS 16.4
Zdroj: PhoneArena / úprava redakcie

Ako vidíte sami, aj keď je operačný systém iOS označovaná za veľmi bezpečný, sám má množstvo chýb a nedostatkov, ktoré môžu pre používateľa predstavovať riziko. Apple ich našťastie aktívne vyhľadáva a odstraňuje, čoho dôkazom je posledná aktualizácia, ktorá mala na iPhone 14 Pro Max cca 2 GB.

Aj preto je dôležité, aby ste na iOS 16.4 prešli bez ohľadu na možné problémy či zhoršenie výdrže batérie. Zostať v bezpečí je v súčasnosti kľúčové a na ľahkú váhu by to nemal brať žiaden používateľ. Určite by ste totiž nechceli, aby sa vo vašom zariadení potajomky „hrabal“ niekto cudzí.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, či ste už prešli na iOS 16.4 (a ďalšie systémy) a či ste pocítili nejakú zmenu v porovnaní s predošlým updatom. Tešíme sa na všetky vaše postrehy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -