Aj keď spoločnosť Apple predstavila iPhone 14 Pro / 14 Pro Max iba včera, už dnes poznáme presné výsledky výkonu jeho procesora A16 Bionic. Firma nebola príliš špecifická pri tom, o koľko je tento čip výkonnejší v porovnaní s predchodcom. Teraz sa ukázalo prečo. Oproti procesoru A15 Bionic ide totiž len o zanedbateľné zlepšenie.

Aby sme boli presnejší, samotný výsledok testu pochádza z aplikácie Geekbench, v ktorej je iPhone 14 Pro označený ako „iPhone15,3″. Zariadenie v jedno-jadrovom teste dosiahlo skóre 1879 bodov a vo viac-jadrovom teste skóre 4664 bodov. A hoci sú tieto výsledky slušné, v skutočnosti mierne sklamali.

Ak sa totiž pozrieme na minuloročný iPhone 13 Pro s čipom A15 Bionic, zistíme, že ten procesor dosiahol v rovnakom teste jedno-jadrové skóre 1707 bodov a vo viac-jadrovom teste 4659 bodov.

Novšia generácia ho teda prekonáva v druhej disciplíne iba veľmi tesne a to všetko napriek tomu, že je vyrobená modernejším 4 nm výrobným procesom. Ako iste viete, A15 Bionic sa spolieha na technológiu 5 nm, s ktorou Apple prišlo po prvýkrát ešte v roku 2020.

A16 Bionic je najrýchlejší čip, aký sa kedy podarilo vložiť do smartfónu 

Apple keynote A16 Bionic
Zdroj: Apple

Napriek tomu, že procesor A16 Bionic neprekonáva svojho predchodcu v takej výraznej miere, Apple tvrdí, že ide o „najrýchlejší čip, aký bol kedy použitý v smartfóne“. Novinka zaznamenala výrazné zlepšenie v oblasti GPU, ktorá poskytuje až o 50 % väčšiu šírku pamäťového pásma pre graficky náročné hry alebo procesy.

Okrem iného má tento čip k dispozícii 16-jadrový Neural Engine so schopnosťou vykonať až 17 biliónov operácií za sekundu, čo sa bude dať zužitkovať pri funkciách strojového učenia.

Za zmienku tiež stojí, že najvýkonnejší konkurenčný procesor je vraj o 40 % pomalší, než čip Apple A16 Bionic. Aj keď teda nejde o revolúciu, v roku 2022 evidentne stačila aj mierna evolúcia. My sme spokojní.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  Kuo: iPhone 13 dostane v základe 128GB úložisko, Pro modely sa dočkajú aj 1TB
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here