Ak jazdíte na bicykli a vlastníte model za niekoľko tisícok eur, môžete si ho vybaviť drobným sledovacím zariadením, ktoré zlodej zrejme neodhalí. AirTag je po hardvérovej stránke veľmi maličký a tak sa dá upevniť na viacero miest konštrukcie či dodatočného príslušenstva.
Youtuber Bikespeeds sa teda rozhodol odhaliť, či môže byť nový lokalizátor účinný pri krádeži bicykla. Výsledky jeho krátkeho testu hovoria za všetko. Za pomoci tímu niekoľkých osôb „nasimuloval krádež“ a začala sa sledovacia akcia. Autor videa po celý čas netušil, ktorým smerom sa jeho kamarát spolu s bicyklom vyberie. Netrvalo ale dlho a AirTag sa úspešne ohlásil.
Za pol hodinu sa nahlásil trikrát
Už po ôsmych minútach jazdy odoslal prvú informáciu o zmene polohy. Aj keď sa nedala sledovať v reálnom čase, v praxi prinášala aspoň aký taký prehľad o tom, ktorým smerom sa odcudzený bicykel pohybuje. Po 26 minútach prišla ďalšia informácia a po 33 minútách tretia, posledná informácia.
AirTag sa pohyboval v obytnej štvrti mesta, kde žije cca 70 000 ľudí. V okolí bolo teda dosť Apple zariadení, cez ktoré mohol nahlasovať polohu. Ukradnutý bicykel sa podarilo spozorovať po vyše pol hodine, čím sa celý test úspešne ukončil.
Samozrejme, v praxi to zrejme nebude prebiehať týmto spôsobom, no ak si zlodej nevšimne, že je na ukradnutom bicykli aj lokalizátor, ľahko sa môžete dostať až ku jeho pivnici alebo bicykliarni v bytovke, kde ho bude skrývať.
len pre vašu informáciu , podobné testy chystáme aj my v redakcii. Čoskoro preveríme AirTag na všetky možné spôsoby (ktorých nie je málo) aby ste zistili, či sa vám do neho oplatí alebo neoplatí investovať. Ako prevencia proti krádeži bicykla to ale môže fungovať veľmi účinne…
Napíšte nám do komentára, či by ste to vyskúšali aj vy. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory!