Priateľke som o tom nepovedal

Ak ste sledovali prvú tohtoročnú konferenciu, určite ste zaznamenali aj informáciu, že lokalizátor AirTag nie je určený na sledovanie osôb. Apple si ctí súkromie všetkých ľudí a preto údajne podniklo také kroky, ktoré by ho pri AirTagu mali zabezpečiť.

Tieto marketingové informácie znejú na prvé počutie veľmi pekne, no mňa skôr zaujímalo, ako to celé funguje v praxi. Ako iste viete, lokalizátor sa nemusí pripájať na internet a ani GPS. Funguje na princípe technológie Bluetooth LE a ultraširokopásmového čipu U1 Wideband (len s podporovanými zariadeniami – zatiaľ iPhone 11/11 Pro a iPhone 12/12 Pro).

Akonáhle sa do jeho blízkosti dostane akýkoľvek iPhone, ktorý je prihlásený v sieti zariadení Nájsť (počíta s viac ako miliardou aktívnych Apple produktov), automaticky odošle polohu o AirTagu jeho majiteľovi s tým, že nikto iný ju nemôže vidieť.

Pokiaľ som si teda AirTag spároval so svojim iPhonom + iCloud účtom a vložil ho nič netušiacej priateľke do kabelky, jej iPhone mi nahlasoval polohu aj keď s lokalizátorom nemal prakticky nič spoločné. Priateľke som zámerne o tomto teste nepovedal, aby ho nemohla nijak ovplyvniť. Vedel som, že si plánuje cestu ku rodičom a tak som túto príležitosť využil a otestoval to v praxi.

Ak chcete poznať úplne všetky detaily, AirTag som zabalil do transparentnej potravinárskej fólie, aby sa mi nepoškodil od ostrých predmetov v kabelke. Použitie ochrannej kľúčenky by bolo príliš nápadné. Tesne pred odchodom som ho schoval dovnútra pod peňaženku a potom začala zábava.

Jej iPhone mi dával o AirTagu pravidelné informácie, hoci to nefungovalo ako klasické GPS

Hneď po naštartovaní auta a vycúvaní z parkovacieho miesta vypukla sledovacia mánia. Okamžite som vytiahol z vrecka iPhone, otvoril aplikáciu Nájsť a snažil som sa vystopovať Airtag. Polohu zariadenia som samozrejme pravidelne aktualizoval a na mape som skutočne mohol pozorovať zmeny v pohybe.

Pôvodne som očakával, že záznamy budú pravidelnejšie (povedzme raz za 3 – 4 minúty), no v skutočnosti sa mi zobrazovali relatívne náhodne. Niekedy sa AirTag ohlásil už po minúte, inokedy mu to trvalo až trinásť minút. Cesta trvala cca 20 minút a lokalizátor sa za tú dobu prihlásil dokopy trikrát. V dvoch prípadoch bolo auto ešte v pohybe a v jednom prípade už priateľka zaparkovala pred domom svojich rodičov.

Ani zďaleka to teda nefungovalo tak ako klasické lokalizačné služby, kedy ste schopní sledovať polohu zariadenia v reálnom čase. Na druhej strane som mal ale stále dobrý prehľad o tom, kde sa lokalizátor nachádza. Ak by som si povedzme v aute zabudol kľúče, na ktorých by bol pripnutý a priateľka by s ním vyrazila preč, mohol by som byť pokojný, že som ich nikde nestratil. Za mňa teda dobré riešenie.

Prečítajte si tiež  Rusi prišli na nejaký čas o alkohol. Dôvodom sú rozsiahle DDoS útoky

Zariadenie sa aktívne nahlasovalo celé hodiny

Aby som to celé doplnil, návšteva trvala zhruba 3 hodiny, pričom som AirTag niekoľkokrát skontroloval a ten mi nahlasoval svoju polohu opäť v nepravidelných intervaloch od 7 do 35 minút.

Pred odchodom mi priateľka zatelefonovala, vďaka čomu som vedel, že je na ceste. Opäť som si teda otvoril aplikáciu Nájsť a kontroloval aktualizácie AirTagu. Lokalizátor sa teraz prihlásil len dvakrát (raz na ceste a raz, keď auto zastavilo pred domom), no na všeobecný prehľad to bohate stačilo.

AirTag dal sledovanej osobe vedieť až dosť neskoro

No a ako teda funguje ochrana súkromia v praxi? Spoločnosť Apple sľubuje, že akonáhle na vás niekto pripne svoj AirTag, zariadenie by sa malo ozvať priamo vášmu iPhonu a varovať vás o svojej prítomnosti.

Je zaujímavé, že počas 3 hodinovej návštevy sa toto nestalo ani raz. Moja priateľka ani len netušila, že mám relatívne dobré informácie o jej pohybe, hoci vlastní iPhone 11 Pro Max, ktorý má aj U1 čip.

Informácia sa však napokon predsa len objavila, no prišla až v čase, keď sa vrátila späť domov a bola v mojej prítomnosti. Na sledovanie ju najskôr upozornila notifikácia na jej Apple Watch Series 6. Konkrétne sa v texte písalo:

„Airtag sa pohybuje s vami – Vlastník tohto AirTagu môže sledovať jeho polohu.“

Po krátkom vysvetlení celej situácie sme sa pozreli aj na iPhone, ktorý taktiež upozorňoval na možné sledovanie. Tu už bola informácia oveľa konkrétnejšia a varovala pred sledovaním aktuálnej polohy používateľa (viac v galérii vyššie).

Čo môžem robiť, ak zistím, že ma niekto sleduje cez AirTag?

V takomto prípade je v rozhraní aplikácie Nájsť možné prehrať zvuk, aby ste ho ľahšie lokalizovali (pokiaľ neviete, kde sa AirTag skrýva). Taktiež viete pozastaviť bezpečnostné upozornenia v prípade, že o jeho prítomnosti viete, získať o zariadení viac informácií a v poslednom rade využiť návod, ako ho vypnúť.

Čo je ešte dôležitejšie, na mape sa zobrazí aj červená čiara spolu s presnými bodmi, v ktorých ohlasoval AirTag svoju polohu na zariadenie svojho majiteľa. Tak isto nechýbala informácia o tom, kedy bol videný prvý a poslednýkrát.

Sledovanie AirTag - svetapple.sk

Aj keď to zatiaľ nie je dokonalé, verím, že Apple popracuje na rýchlejšom upozorňovaní používateľa. Ako iste viete, aj AirTag má svoj vlastný firmvér, takže sa dá po čase aktualizovať.

Čoskoro prinesiem aj ďalšie testy

Ako som už viackrát avizoval, AirTag je malé, jednoduché, no zato veľmi zaujímavé zariadenie, ktoré budem testovať aj naďalej. Už čoskoro prinesiem aj článok, či ho môžete používať ako dodatočnú ochranu pred teoretickou krádežou auta. Spolu s kolegami preveríme viaceré situácie a skúsime dať verdikt, či sa dá lokalizátor využívať aj takýmto jednoduchým spôsobom.

Prečítajte si tiež  Mac Studio nie je náhradou za Mac Pro. Apple sa teda s výkonom môže ešte posunúť do úplne inej galaxie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.