Keď sa povie spoločnosť Apple, pravdepodobne si každý hneď vybaví špičkové a kvalitné zariadenia od najhodnotnejšej spoločnosti na svete. Pravda je však taká, že aj tento technologický gigant urobil v minulosti zopár prešľapov, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani výrazne menej kvalitná konkurencia.

Toto sa pri iPhone skutočne nepodarilo a Apple za to zaplatilo stovky miliónov dolárov. Pochopiteľne utrpela aj celková reputácia značky, no našťastie od posledného takéhoto prípadu ubehlo už takmer desať rokov. Pamätáte si na tieto kauzy aj vy?

iPhone 4, z ktorého sa nedalo telefonovať

iPhone 4
Zdroj: Unsplash / Brett Jordan

Začať by sme mohli v roku 2010, kedy Apple predstavilo revolučný iPhone 4, ktorý je vďaka svojmu sklenenému dizajnu mnohými označovaný za najkrajší model v histórii.

Zariadenie obkolesoval strieborný hliníkový rám, ktorý bol rozdelený na 3 časti za pomoci plastových prúžkov. Práve tie slúžili na to, aby nebola anténa akokoľvek spojená so zvyšnou konštrukciou.

Spoločnosť Apple toto riešenie používa do dnešných dní, no v spomínanom roku 2010 malo svoju premiéru. Priznajme si, že tá nedopadla práve najlepšie. Vznikla totiž kauza „Antennagate„, pretože iPhone 4 stačilo zle chytiť za ľavý spodný roh a automaticky mu vypadol signál.

iPhone 4 antenagate
Zdroj: applespbevent

Bol to obrovský konštrukčný nedostatok, na ktorý v tom čase zareagoval priamo generálny riaditeľ spoločnosti Steve Jobs.

Ten spravil dnes už niečo nemysliteľné a pre Antennagate zvolal samostatnú tlačovú konferenciu, na ktorej sa snažil demonštrovať, že nejde o tak vážny problém, ako o ňom hovoria média a zároveň ním trpia aj iné smartfóny. Nebolo by to však Apple, keby neprinieslo riešenie.

Firma sa rozhodla všetkým používateľom zadarmo darovať ochranný bumper, ktorý zamedzil tomu, aby ste sa svojimi prstami dotkli „slabého“ miesta na ráme zariadenia. Inými slovami ste už nemali, ako prerušiť signál. Apple zároveň umožnilo nespokojným zákazníkom vrátiť zariadenie do 30 dní od zakúpenia, pokiaľ bolo nepoškodené.

Je zaujímavé, že akonáhle Steve Jobs uskutočnil túto tlačovú konferenciu, o probléme sa zrazu prestalo hovoriť a zo sveta akoby zmizol. Podľa dát spoločnosti Apple bolo týmto spôsobom prerušených menej ako 1 zo 100 hovorov, čo hovorí samo za seba.

Firma však čelila veľkému tlaku aj kritike a preto musela reagovať. Veľa majiteľov tento nedostatok vyriešilo jednoduchou nálepkou, ktorou si prelepili ľavý roh zariadenia. Konštrukčné riešenie chyby prišlo po roku, keď Apple predstavilo iPhone 4S.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako zobraziť správu o ochrane osobných údajov na vašom iPhone?
iPhone 4 antenagate
Zdroj: Komunita

Tento model už nemal 3 body, na ktorých sa rozdeľovala hliníková konštrukcia, ale 4 body. Odvetdy nemal iPhone žiaden zásadný problém s prijímaním signálu, ktorý by nebolo možné vyriešiť softvérovou aktualizáciou.

iPhone 6 / 6 Plus sa ohýbal vo vrecku

iPhone 6
Zdroj: Unsplash / Safarulla Kasmi (úprava redakcie)

Aj keď spoločnosť Apple investuje do vývoja svojich zariadení miliardy dolárov, druhému obrovskému prešľapu sa nevyhla už o štyri roky neskôr, keď predstavila iPhone 6 a iPhone 6 Plus s väčšími 4,7″ a 5,5″ displejmi. Šlo o revolučné zariadenia, ktoré naštartovali predaje doslova raketovým spôsobom. Svoju popularitu si užili aj v Číne.

Problém bol však v tom, že pomerne rýchlo po ich uvedení na trh v septembri 2014 vznikla kauza „Bendgate„, ktorá súvisela s nedostatočnou pevnosťou hliníkovej konštrukcie.

Viacero používateľov sa na sociálnych sieťach začalo sťažovať, že sa im zariadenie z ničoho nič ohlo vo vrecku. Otestoval to aj známy youtuber Unbox Therapy, ktorému sa bez väčšej snahy podarilo ohnúť iPhone 6 v prstoch. Stačil mierny tlak.

 

Najcitlivejším miestom bola konkrétne oblasť tlačidiel na pridávanie / uberanie zvuku. Práve v týchto miestach sa nachádzala menšia hrúbka hliníka a najčastejšie dochádzalo k deformácii. Výnimkou neboli dokonca ani praskliny.

Spoločnosť Apple sa ku problému postavila a pokiaľ sa niekomu podarilo omylom ohnúť iPhone 6, zariadenie mu reklamovala a vymenila za nový kus. Išlo zároveň o reakciu na hromadnú žalobu, ktorá sa na firmu valila.

Tak ako v prípade iPhonu 4, aj pri iPhone 6 trvalo v podstate rok, kým sa problém úplne vyriešil príchodom nového modelu. Apple na jeho výrobu použilo oveľa pevnejší Letecký dural AL-7000, ktorý v sebe obsahoval aj 5 % zinku.

Reklama
Reklama

Práve vďaka tomuto materiálu sa podarilo problém úplne eliminovať a pri iPhone 6S, ktorý bol predstavený v septembri 2015 už ku žiadnemu ohýbaniu nedochádzalo.

Od tej doby si Apple dáva veľký pozor na konštrukciu svojich smartfónov a ku žiadnym zásadným chybám nedochádza. Ak sa aj nejaké tie problémy prejavia, v 99 % prípadoch ide o softvérový nedostatok, ktorý sa dá hravo vyriešiť aktualizáciou operačného systému iOS.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here