Už dlhšiu dobu sa potichu šepká o tom, že platforma YouTube zatočí s používateľmi, ktorí na nej sledujú videá bez reklám za pomoci špeciálnych blokátorov, ktoré sa nazývajú AdBlock. Ľudia to robia najmä preto, lebo YouTube v poslednom čase zaviedol extrémne množstvo reklamných páuz či blokov, ktoré sú otravné a povedzme si na rovinu, že aj nepríjemné.

A keďže bolo doposiaľ jedinou možnosťou, ako sa reklám zbaviť prejdenie na prémiové platené členstvo, za ktoré si platforma účtuje na Slovensku 7,19 € / mesačne, používatelia si radšej zadarmo aktivovali AdBlock, čím sa celý problém vyriešil. Nie však pre spoločnosť Alphabet (Google), pod ktorú služba YouTube už dlhé roky spadá.

od začiatku roka špekuluje nad tým, ako sa systémov AdBlock zbaviť. Teraz prišla s riešením, ktoré sa zdá byť maximálne účinné. Pôvodne to vyzeralo tak, že používateľ si bez pozretia reklamy nebude môcť spustiť ani jedno video. Teraz sa to mení, no ľudia sa blokátorov reklám budú musieť zbaviť tak či tak.

Aby sme to upresnili, YouTube vám dovolí pozrieť si maximálne tri videá bez reklám so zapnutým AdBlockom, pričom vám zobrazí aj upozornenie. Pokiaľ tento limit prekročíte a blokátor reklám nevypnete, na ďalšie video vás nepustí. Na tento problém začali ľudia vo veľkom upozorňovať na sociálnych sieťach.

YouTube blokovanie reklám
Zdroj: X / Titanhunter143

A aj keď to nie je nič príjemné, treba si uvedomiť, že YouTube má s prevádzkou svojej služby obrovské náklady a práve reklamy mu pomáhajú v tom, aby dokázal vykryť réžiu a pochopiteľne aj niečo navyše zarobiť.

Tým, že ľudia aktivujú na svojich smartfónoch, tabletoch či počítačoch AdBlock systémy spôsobujú platforme YouTube škodu, kvôli ktorej prichádza zrejme aj o milióny dolárov ročne. No a presne to je dôvod, prečo sa rozhodla bojovať.

Nová zmena sa objavuje v Česku, čoskoro príde aj k nám 

Ako informuje český server Mobilizujeme, vyššie uvedená zmena už medzičasom dorazila aj do Česka. Našťastie však zatiaľ v oveľa miernejšej podobe. Pokiaľ používate blokátor reklám a chcete si pozrieť video na platforme YouTube, stránka vás upozorní, že tieto systémy nie sú povolené.

Následne budete mať už iba dve možnosti a to buď deaktivovať AdBlock alebo prejsť na platené predplatné (bez reklám).

Prekvapivé, ale je, že u našich susedov YouTube zatiaľ neuplatňuje princíp „trikrát a dosť“, ale samotné vyskakovacie okno po cca 10 sekundách na obrazovke zmizne a používateľ nemusí nič platiť ani deaktivovať.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Známa banka ruší obľúbenú službu Slovákov. Od nového roka nebude dostupná

Môžeme však predpokladať, že ide len o začiatok, pričom čoskoro toho okno nahradí reálne blokovanie používateľov, ktorí majú vo svojom prehliadači aktívny AdBlock. A ak sa toto začína diať v Česku, je skoro isté, že obmedzenie je už pripravené aj na Slovákov.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -