V dnešnej dobe je úplne normálne, že na trhu nájdeme príslušenstvo všetkého druhu vyrobené z mnohých zaujímavých materiálov. Jedným z takýchto príslušenstiev môže byť aj to, ktoré každý jeden deň používame k našim počítačom. Reč je samozrejme o klávesnici a rovnako tak Trackpade, ktorý vyrába spoločnosť Oree’s. Hlavný rozdiel medzi nimi a tou, ktorú používaš ty je fakt, že nie sú úplne tak bežné. Výrobca ich vyrobil z dreva. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Vzhľad a pocit

Pokiaľ si si zakúpil klávesnicu alebo TrackPad, ktorý je vyrobený z dreva, určite ide najmä o vzhľad a pocit z používania. Toto je hlavný dôvod na kúpu a v Oree’s si to dobre uvedomujú. Presne preto môžeš očakávať perfektnú kvalitu spracovania.

Začneme asi tým, že oba produkty vyzerajú skutočne fantasticky. Vidieť drevo na mieste, kde to nie je úplne tak bežné, nám dáva „pocit prírody“ aj v prípade, že práve sedíme v kancelárií, kde nemáme položený ani jediný kvetináč. Štruktúra je perfektná, všetky klávesy sú vyrobené z jedného a toho istého kusu dreva. Najlepšie to asi vidno pri pohľade zhora, kde je výraznejšia samotná kresba dreva. Ďalší palec hore dávame za písmenká a symboly v klávesnici. Tie tu nie sú vytlačené, ale vyrezané.

Dotyk je asi rovnako príjemný ako pohľad. Samotné drevo je perfektne ošetrené matným lakom, ktorý má za úlohu zachovať vzhľad dreva. Keď sa toho dotýkate počas používania, máte skrátka príjemný pocit, toto sa naozaj podarilo!

Klávesnica

Poďme si viac povedať o samotnej klávesnici. Samotný dizajn samozrejme pripomína klávesnicu od Apple, aj keď podotýkame, že skôr staršiu generáciu. Okolo samotných klávesov nájdeme pomerne dosť prázdneho miesta a tiež klávesy vystupujú omnoho viac do priestoru, ako to je dnes. Na druhú stranu to ale aj tak pôsobí moderne a dizajn je maximálne čistý a minimalistický. Pokiaľ tento produkt položíš niekam v kancelárií na biely či drevený stôl, určite tým nič nepokazíš.

Ako sa však na takejto drevenej klávesnici píše? Fajn, dráha samotných klávesov je určite dlhšia, ako tie, ktoré máme k dispozícií od Apple. Podľa odhadu sa klávesy pohybujú slušné 2-3 milimetre, no aj napriek tomu majú veľmi príjemný pocit odpruženia.

Veľký rozsah pohybu nám ale dáva pocit, že sú klávesy mierne nestabilné, to ale platí len pokiaľ ich porovnávame so súčasnou klávesnicou, ktorú nájdeme napríklad v MacBookoch Pro. Ak sa pozrieme na staršie klávesnice od Apple, sme zhruba na tom istom. Na druhú stranu netreba zabúdať ani na to, že ide o drevo a presnosť sa tu určite dosahuje omnoho náročnejšie, ako keby bola klávesnica napríklad z hliníku alebo plastu.

Prečítajte si tiež  iPhone 8 s Touch ID na boku v Power Button!

Samozrejme, klávesnica a jej používanie je čisto osobná a subjektívna vec. Niekto preferuje kratšie dráhy samotných kláves, iný zase dlhšie dráhy s lepším odpružením. Ja osobne preferujem niečo v strede. Mám rad, keď klávesnica klikne, no zase preferujem skôr kratšiu dráhu. Myslím si ale, že na túto klávesnicu si zvykne každý, kto používa Apple produkty. Ako som už uviedol vyššie, jej používanie je veľmi podobné ako používanie starších klávesníc od Apple.

Hoci sme zatiaľ chválou nešetrili, pravda je taká, že aj drevená klávesnica má nejaké tie svoje muchy alebo skôr nedostatky. Jedným z nich sú aj príliš hlboko zapustené kontrolky, ktoré sú ťažko viditeľné pri bežných pozorovacích uhloch. Na to aby boli dobre čitateľné musí používateľ nakloniť hlavu a pozrieť sa, čo nie je úplne komfortné.

Klávesnica Oree Essential má podobne ako klávesnica od Apple nabíjanie pomocou kábla. Nejde však o Lightning kábel, ale o MicroUSB kábel. Ten je samozrejme aj súčasťou balenia.

Trackpad

Pri klávesnici sme boli pomerne pozitívni. Sadla nám a používala sa výborne. Drevo sa sem výborne hodilo, avšak pri TrackPade už sme takí pozitívni neboli a máme voči nemu svoje výhrady. V prvom rade žiaľ jeho krásne vypracovanie nie je vhodné pre tento účel.

Pre mňa základný problém je už len fakt, že nepodporuje všetky gestá, ktoré ponúka Magic TrackPad. Je to pomerne veľký problém, ak je na ne človek zvyknutý z každodenného života.  Sú to skrátka zaužívané zvyky a my ich nechceme meniť, pretože nám vyhovujú.

Okrem toho tu je ale ešte jeden, omnoho podstatnejší problém a tým je konkrétne samotný materiál. Drevo je síce na pocit „hodvábne hladké“ a pracuje sa s ním dobre, pokiaľ používate jeden palec, dvoma prstami to už je horšie. Magic TrackPad má so svojou sklenenou dotykovou plochou predsa len omnoho hladšie ovládanie. S týmto tu máte problémy, stávajú sa vám trhavé pohyby a podobne. Skrátka nič pre človeka, ktorý je odchovaný na kvalitných TrackPadoch priamo od Apple.

Na ploche nájdeme aj gravírované numerické číslice. Je to v podstate číselná klávesnica, ktorú aktivuješ jednoduchým posunutím prsta nahor z dolného okraja. Zelená kontrolka ti dá najavo, že numerická klávesnica je už aktívna a ty môžeš písať.

Je to zaujímavý spôsob ako priniesť dodatočnú funkciu do nejakého produktu, ale realita je taká, že je to viac pekný trik ako niečo užitočné. Funguje to síce dobre, ale človek to vieš všetko urobiť omnoho rýchlejšie, napríklad pomocou normálnej klávesnice. Preto nemá veľmi zmysel využívať funkciu na TrackPade.

Prečítajte si tiež  Známa televízna služba ponúkne v najbližší mesiac štyri nové programy úplne zadarmo

A čo cena?

Tak dobre, jeden produkt sme pochválili a ten druhý skritizovali. Nechceme povedať, že si ho vyslovene nemáš kupovať, ale pokiaľ nad ním uvažuješ, dobre si to rozmysli a hlavne vyskúšaj (ak môžeš). Možno ti bude stačiť, ale nám ako bežným používateľom MacOS ani zďaleka nestačil.

Oba produkty sú nádherné a na dubovom stole vyzerajú doslova fantasticky. Pokiaľ by išlo iba o dizajn, neváhal by som a okamžite by som odporučil oba. Takto to žiaľ ale nefunguje a TrackPad skrátka nebol pre mňa.

Teoreticky by mohol vyhovovať tým, ktorý používajú Windows. Pokiaľ budeš ovládať dotykovú plochu jedným prstom, bude sa ti páčiť. Dva prsty a gestá sú ale žiaľ katastrofálna kombinácia a to je veľká škoda.

Poďme však na cenu. Každý z týchto produktov stojí konkrétne $149, čo je fakt dosť vysoká čiastka, avšak keď vezmeme do úvahy fakt, že ide o ručne vyrábané produkty z prémiových materiálov a nie sú zas až o toľko drahšie, ako tie od Apple, považujeme ju za rozumnú.

To, či je ale cena ideálna alebo prehnaná si už musí každý posúdiť sám. Do klávesnice by som šiel, no do TrackPadu nie. Viac o produktoch na oficiálnej stránke výrobcu!

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.