Nastavovanie chvíľu trvá

Hneď po nainštalovaní iOS 14.5 a watchOS 7.4 som si nastavil funkciu odomykania iPhonu za prítomnosti hodiniek. Celý postup ako na to nájdete v tomto článku. Na funkciu som sa tešil, pretože manuálne zadávanie kódu ma po vyše roku pandémie už vôbec nebaví.

Dopredu však upozorňujem, že akonáhle v aplikácii Nastavenia prejdete ku prepínaču Apple Watch, ktorý treba presunúť do polohy aktívne, celý proces chvíľu trvá.

Bavíme sa cca o 30 sekundách až 1 minúte, čo na jednej strane nie je dlhá doba, no pravdepodobne budete mať pocit, že niečo nie je v poriadku. V praxi treba iba počkať…

Reakcia je trochu pomalšia no zato spoľahlivá

Najdôležitejšie je, ako novinka funguje a ako reaguje. Z prvých dojmov (po dvoch dňoch aktívneho používania) musím uviesť, že Apple do bodky naplnilo moje očakávania.

Takmer vždy, keď sa pozriem na telefón s rúškom, sa zariadenie odomkne po zhruba 1 sekunde. Ak by som na tvári rúško nemal a spoliehal sa len na Face ID, v telefóne by som bol takpovediac okamžite.

Na druhej strane rešpektujem, že na pozadí prebiehajú zložité procesy a komunikácia s Apple Watch. Aj pomalšia reakcia je koniec koncov desaťnásobne rýchlejšia ako manuálne zadávanie kódu. V tomto smere teda palec hore ?.

Apple dbalo aj na bezpečnosť

Aby toho nebolo málo a aby si v Cupertine zachovali povesť výrobcu bezpečných zariadení, technologický gigant bol pri navrhovaní samotnej funkcie veľmi opatrný.

zdroj: WSJ

Z času na čas si iPhone vypýta zadanie prístupového kódu a na Apple Watch máte vždy po odomknutí, ktoré sprevádza zvukový signál, možnosť okamžitého zamknutia zariadenia. Týmto sa vyhnete potencionálnemu ohrozeniu od neznámej osoby, ktorá sa bude snažiť odomknúť iPhone vo vašej tesnej blízkosti.

No a ak by k tomu predsa len došlo a vy telefón cez Apple Watch zamknete, pre ďalší vstup do zariadenia je opäť potrebné zadať prístupový kód.

Strašne mi chýba podpora Apple Pay

Ak by som mal vytknúť jednu vec, ktorá mi na tejto novinke vyslovene chýba, tak je to určite možnosť platby cez Apple Pay, kedy sa v 99% prípadoch nachádzam niekde v interiéri s rúškom, respektíve respirátorom na tvári. Práve v tejto chvíli musím zadávať heslo, čo je veľmi nekomfortné.

Apple Pay

Na strane druhej mám pochopenie pre takéto rozhodnutie, nakoľko cez Apple Pay môžete platiť aj poriadne veľké faktúry. Síce je tu relatívne malá pravdepodobnosť zneužitia v čase, kedy máte na ruke Apple Watch, no Apple má určite dosť dobrý dôvod, prečo táto funkcia platbu kartou cez iPhone nepodporuje. Možno v budúcnosti…

Prečítajte si tiež  iOS 14, iPadOS 14, tvOS 14 a watchOS 7 budú dostupné do konca septembra.

Napíšte do komentára, ako sa zapáčila táto novinka vám. Budem rád za všetky postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.