Som náročný používateľ

Na začiatku tohto krátkeho príbehu musím uviesť, ako svoj smartfón používam v praxi. Musíte mať jednoducho jasno v tom, že nie som radový majiteľ „fancy“ iPhonu 11 Pro, ktorý sa fotí s jabĺčkom oproti zrkadlu, ale tento hardvér vystavujem skutočne náročným skúškam.

Netýka sa to len mojej práce v rámci redakcie svetapple.sk, kde neustále kontrolujem články, sledujem štatistiky, financie, menežujem ľudí a riadim v podstate všetok obsah, ktorý vidíte či už na webe, sociálnych sieťach alebo videách.

iPhone 11 Pro mi verne slúži napríklad aj vo voľnom čase, kedy na ňom sledujem YouTube, Netflix, používam navigáciu, fotím, natáčam a kontrolujem aktivitu v rámci športu. Je samozrejme XY ďalších činností, ktoré som tu nespomenul, no to ani nie je cieľom tohto článku.

Ako som už uviedol v nadpise, chcem vám iba povedať, ako som za jeden rok znížil zdravie batérie na takú úroveň, ako vykazuje 3,5 ročný iPhone X môjho otca, ktorý počas prvého roka používania (2017-2018) prešiel tak isto mojimi rukami.

Aktuálny stav

Aby sme sa dostali k veci, spomínaný iPhone 11 Pro bol zakúpený v novembri 2019 ako úplne nový kus od autorizovaného predajcu, a dnes má 81% batérie. Pochopiteľne je to už dlhšia doba ako jeden rok, no percentá sa nezmenili od novembra 2020, kedy som si po prvýkrát všimol ich „hrôzostrašný stav“ a zariadenie začal šetriť.

Ani by ma nenapadlo kontrolovať akumulátor, keby som po 9 mesiacoch nepociťoval výrazné zhoršenie výdrže. Telefón som do tej doby zvykol používať celý deň na jedno nabitie, avšak od minuloročného leta sú to už len cca dve tretiny dňa. Tak isto sa veľmi rýchlo vybíja, pokiaľ mám menej ako 20%. Predtým som sa s ničím podobným nestretával.

Všetko som to overil aj cez počet nabíjacích cyklov, ktorý potvrdil moje obavy. Štandardný iPhone je stavaný tak, aby zvládol 500 úplných nabití a následných vybití (0-100%). U mňa to bolo koncom marca 525 uzavretých cyklov – takže batérie je zrelá na výmenu.

Ako som zničil akumulátor?

No a keď už teraz viete, v akej je telefón situácii, poďme si rozpísať, čo tomu predchádzalo a na čo si dať veľký pozor. V praxi by som mohol moje používanie označiť za „nezodpovedné“ (samozrejme vo vzťahu ku batérií).

iPhone 11 Pro som nikdy nešetril a nikdy som si nedával pozor na to, či má menej ako 20% alebo viac ako 80% v čase, keď som ho pripájal do zástrčky.

Prečítajte si tiež  Pamätáte si na spomaľovanie iPhonov? Apple kvôli tomu zaplatí 500 miliónov dolárov!

Veľmi často som ho vyšťavoval na jednotky percent, čo preukázateľne kazí Li-Ion akumulátory a takisto som neriešil rýchlosť nabíjania, pretože som od začiatku používal pribalený 18W adaptér alebo 7,5W bezdrôtovú nabíjačku.

V iPhone 11/11 Pro bude mať batéria pravdepodobne dlhšiu životnosť.
Redakcia svetapple.sk

Azda jediné nastavenie, ktoré som urobil pre zlepšenie kondície batérie bolo optimalizované nabíjanie, ktorého princíp sa mi zapáčil ešte počas iOS 13 a musím povedať, že mi v praxi neprekáža.

Počas uplynulých mesiacov som nerozlišoval, či je teplo alebo zima a či telefón trpí na sedadle vozidla kabrioletu pod priamym slnkom, alebo som ho zabudol na terase chaty v čase, keď bolo vonku -20 stupňov. Samozrejme, nikdy som takto nekonal úmyselne, no ak nejakú vec používate naozaj intenzívne, často sa to stáva (a verím že nie iba mne).

Dlhodobo presadzujem pravidlo, že v tomto prípade má telefón slúžiť mne a nie ja jemu a ak je jediným dôsledkom zničená batéria, nepovažujem to za veľkú katastrofu. Pokiaľ by som rozbil displej alebo zadné matné sklíčko, asi by ma to mrzelo viac. K tomu ale nedošlo, pretože mám kvalitný ochranný kryt a tiež temperované sklo.

Čo by som spravil ináč?

V tejto časti vám ponúkam niekoľko základných tipov pre predĺženie zdravia batérie, ktoré keby som dodržiaval od začiatku, dnes zrejme neriešim tento nepríjemný problém, hoci by som z intenzity používania zariadenia ani trochu neubral.

Ak chcete rýchlejšie nabíjanie, vyhnite sa 18W a 20W adaptéru. Hoci by mal byť v poriadku a nehrozí vám žiadne poškodenie, z dlhodobého hľadiska to podľa môjho názoru iPhonu príliš neprospieva. Pri nabíjaní mám pocit, že sa batéria prehrieva viac, ako pri 5W alebo 12W adaptéri z iPadu a nakoľko som sa nikdy predtým nestretol s podobným javom, rýchlu degradáciu zrejme spôsobil aj tento faktor.

20W adaptér

Takisto sa nedostávajte hlboko do šetriča batérie, keď jej percentá klesnú pod 20%. Už v tejto situácii začnite vyhľadávať nabíjačku a telefónu doplňte šťavu na maximálne 80%. Zvyčajne to trvá zhruba 45 minút.

Posledným drobným tipom je používanie zariadenia v horúcom lete alebo ľadovej zime. Pokiaľ je to možné, vyťahujte ho z vrecka len v pokojovej izbovej teplote alebo na miestach, kde nie je vystavované extrémnym podmienkam. Ak si na to nedáte pozor, týchto 5-6 náročných mesiacov v roku sa rýchlo odzrkadlí na percentách zdravia.

Samozrejme, že sa to vždy nedá ustrážiť, no ak na to budete myslieť, baterka vám vydrží o niečo dlhšie.

Prečítajte si tiež  V iPhone X vymenil 2716 mAh akumulátor za 3000 mAh. Všetko funguje.

Prečo ma to nemrzí

Video ukazuje, prečo by ste si nikdy nemali meniť baterku sami a ani lacnom servise. - svetapple.sk

No a ak sa už pohoršujete nad tým, ako som zbytočne zničil batériu na telefóne za viac ako 1000€ bez prejavenia ľútosti, v skutočnosti až taký ľahostajný nie som.

Nakoľko však viem, že mi batériu vymenia v autorizovanom servise (čiže s použitím originálnych náhradných dieľov) za cca 80€ aj s DPH a telefón bude presne tam kde v novembri 2019, po celý čas ostávam veľmi pokojný.

Tak isto by som mohol využiť aj dostupnejšie riešenie, no pretože je iPhone 11 Pro vodeodolný a stále celkom aktuálny model, chcem si dať záležať na tom, aby oprava prebehla riadne podľa postupov spoločnosti Apple.

Napíšte mi do komentára, ako je na tom vaše zariadenie a či ste sa už niekedy stretli s takto rýchlou degradáciu batérie. Budem rád za všetky vaše postrehy a názory!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.