Spoločnosť Apple, ktorá vznikla v roku 1976 ako malý start-up v spolupráci Steva Jobsa, Steva Wozniaka a Ronalda Wayna, sa rozrástla na jednu z najväčších technologických firiem na svete. Kalifornská spoločnosť uviedla na trh niekoľko inovatívnych produktov vrátane iPhonu, iPadu, MacBooku, hodiniek Apple Watch, iCloudu a slúchadiel AirPods, ktoré vďaka špičkovým technológiám a dizajnu spôsobili revolúciu vo svojich odvetviach.

Hoci sú tieto gadgety určené pre bežných používateľov, ich vplyv na vzdelávanie je významný. Spôsobili revolúciu v spôsobe, akým sa študenti učia a pracujú so vzdelávacím obsahom, čím sa zlepšila jeho kvalita. V tomto krátkom článku vám ukážeme, ako tieto produkty a služby vytvorili bezproblémový digitálny ekosystém, ktorý zlepšuje zážitok z učenia pre študentov na celom svete. Čítajte ďalej a pochopíte!

Ako technológie spoločnosti Apple menia skúsenosti študentov s učením na celom svete

Zvýšená angažovanosť

Máloktorý produkt urobil učenie pre študentov interaktívnejším a pútavejším ako kľúčové hardvérové a softvérové produkty od Apple. iPhone, iPad a MacBook umožňujú bezproblémové zdieľanie súborov a spoluprácu, vďaka čomu si študenti môžu bez problémov vymieňať poznámky a nápady.

Majú tiež množstvo bezplatných vzdelávacích aplikácií, ktoré zlepšujú celkový zážitok z učenia. A vďaka batériám najnovších MacBookov s dlhou výdržou sa študenti môžu učiť na diaľku bez obáv z výpadku prúdu. Niektoré nové modely dosahujú až 21 hodinovú výdrž na jedno nabitie.

Bezpečné ukladanie materiálov

Predstavte si tento scenár: Pracujete na doktorandskej práci už takmer rok. Jedného večera pri úprave záverečných odsekov drgne váš pes do stola a zhodí pohár plný vody na váš počítač, ktorý v tej chvíli, alebo o pár hodín neskôr definitívne prestane fungovať. Váš miestny technik ho nedokáže oživiť a váš dokument sa už nedá zachrániť.

A keďže do uzávierky zostáva len niekoľko dní, ani renomovaná služba písania dizertačných prác vám v takejto situácii nemusí dostatočne pomôcť. Pokiaľ však používate iCloud, vôbec nemusíte podstupovať takéto riziko.

Svoju prácu a ďalšie materiály, napr. hudbu, prezentácie, obrázky a videá, môžete ukladať bezpečne, pohodlne a efektívne na cloude a následne ich kedykoľvek obnoviť na ktoromkoľvek vašom Apple zariadení. Funguje to maximálne jednoducho.

Zvýšená produktivita

Apple ponúka celý rad produktov, zariadení a aplikácií, ktoré zvyšujú produktivitu a efektivitu študentov pri plnení študijných úloh. Napríklad aplikácia Diction je neoceniteľným nástrojom na písanie esejí a iných materiálov.

Táto technológia umožňuje študentom diktovať, nahrávať, prekladať a prepisovať texty namiesto ich ručného písania. Vďaka najnovšej technológii rozpoznávania reči a jej následného prevedenia na text môžu žiaci písať svoje práce aj keď ležia v posteli. Okrem toho je tu technológia Apple Translate, ktorá pomáha mnohým študentom, ktorý pochádzajú zo zahraničia, s ich triednymi úlohami a všeobecnými správami.

Prečítajte si tiež  Spoluzakladateľ Apple Steve Wozniak tvrdo skritizoval iPhone 13. Toto mu na novom smartfóne prekáža

Táto technológia ponúka okamžitý preklad textu alebo reči medzi viacerými jazykmi. Napríklad študent, ktorý hovorí po francúzsky, môže vypracovať svoju esej vo francúzštine a neskôr ju pomocou technológie preložiť do angličtiny. Hoci riziko straty niektorých významov je nepopierateľné, vždy sa to dá skontrolovať. Určite je to lepšia voľba, ako písať eseje v jazyku, ktorý stopercentne neovládate a môžete urobiť hlúpu chybu.

Navyše tu nesmieme zabudnúť spomenúť ani novú inteligentnú technológiu od spoločnosti Apple. Systém založený na umelej inteligencii využíva prirodzený jazyk na pomoc študentom pri vyhľadávaní fotografií a iných materiálov online, čím im ušetrí hodiny práce s vyhľadávaním. Okrem toho dokáže opravovať písané texty a ponúkať návrhy na úpravu, čo je nevyhnutné na odovzdanie finálnych prác.

Drobné chyby môžu viesť k nízkym známkam alebo dokonca k neúspešnému hodnoteniu. S technológiou Apple Intelligence však môžete takéto obavy hodiť za hlavu. Okrem toho môžete iPhone integrovať aj s technológiami tretích strán, ako je Textero, aby bol proces písania bezproblémový.

Učenie kedykoľvek a kdekoľvek

Vzdelávanie sa presunulo na internet. Napriek nechuti, s ktorou sa elektronické vzdelávanie vítalo v jeho počiatočnej fáze, univerzity a pedagógovia na celom svete túto myšlienku plne prijali. V skutočnosti rozšírenie online výučby predbehlo mnohé tradičné programy.

Pre študentov v odľahlých regiónoch je žiaľ fyzická účasť na hodinách a prednáškach stále problémom. Tu prichádza na rad spoločnosť Apple. Jej mobilné zariadenia umožňujú vzdelávanie kdekoľvek a kedykoľvek, čím podporujú väčšiu flexibilitu. Pomocou MacBooku môžete písať seminárne práce aj na dovolenke uprostred oceánu! Potrebujete však drahú mobilnú sieť.

Zvýšená kreativita

Všetci sme kreatívni rôznymi spôsobmi. Je nesporné, že niektorí ľudia sú lepší ako ostatní. Niektorým však len chýba vybavenie a nástroje na vyjadrenie ich tvorivého génia. Spoločnosť Apple umožnila všetkým študentom rozvinúť svoj tvorivý potenciál.

Pokiaľ máte iPhone, MacBook alebo iPad, máte prístup k množstvu aplikácií a programov, ktoré vám pomôžu navrhovať úžasné obrázky, prezentácie a videá. Ak máte pochybnosti, vyskúšajte GarageBand a iMovie, ktoré sú k dispozícii v kreatívnom balíku Apple.

Spätná väzba v reálnom čase

Spätná väzba v reálnom čase je nevyhnutná pre interaktívne učenie. Vďaka technológiám spoločnosti Apple dostávajú študenti okamžité odpovede od svojich lektorov a kolegov, čo im pomáha včas opraviť chyby, a tým zlepšiť proces učenia. Zatiaľ čo funkcia „Realtime Feedback“ je populárna v podnikoch, pedagógovia ju využívajú na monitorovanie pokroku v učení svojich študentov. Zatiaľ sú na jej možnosti a užitočnosť pozitívne ohlasy.

Prečítajte si tiež  iPhone má geniálny spôsob, ako upravovať portréty. O tomto som nevedel

Zručnosti pripravené na budúcnosť

Technológie tu zostanú a preto sa ich musíme naučiť používať. Nie každý je však technicky zdatný. Navyše ľudia s problémami s prístupom, najmä tí v odľahlých a chudobných regiónoch, zostávajú pozadu, aj keď sa ľudstvo pripravuje na budúcnosť založenú na technológiách.

Táto „veľká priepasť“ je pre vlády výzvou na riešenie. Zavedenie technológií do výučby sa však zdá byť správnym krokom. Napríklad školy a vysoké školy, ktoré integrovali technológie od Apple, ako sú iPad a Mac úspešne vybavili svojich študentov digitálnymi zručnosťami potrebnými pre budúcnosť. Žiaci sa už dnes neučia len čítať. Na niektorých hodinách sa už učia rovno programovať, čo sa im v živote môže hodiť.

Funkcie prístupnosti

Podľa Národného centra pre štatistiku vzdelávania (NCES) bolo v roku 2022 v americkom vzdelávacom systéme 7,5 milióna (zhruba 15 %) žiakov so špeciálnymi potrebami. Títo žiaci potrebujú asistenčné zariadenia na orientáciu, čítanie alebo vykonávanie každodenných činností.

Technológie od spoločnosti Apple, ako sú FaceTime, Siri či diaľkový ovládač Apple TV, sú pre takýchto študentov skutočne užitočné, zlepšujú kvalitu ich života a študijné výsledky. Napríklad študenti s problémami s pohyblivosťou môžu pomocou Siri uskutočňovať hovory, posielať správy a navigovať pomocou hlasových príkazov. Okrem toho môžu cez diaľkový ovládač od Apple TV (systémová funkcia v iOS) prepínať prezentácie pred ostatnými žiakmi v triede.

Pohlcujúce učenie

Technológie rozšírenej reality a virtuálnej reality od Apple sú lídrami vo svojich kategóriách. Postupom času sa stali realistickejšími a funkčnejšími. Napríklad LiDAR skener, prístroj na snímanie hĺbky vo vybraných modeloch iPadu Pro a iPhonu, vylepšil používateľom zážitky z rozšírenej reality.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJINZERCIA
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.