Počas leta sa objavil nový typ podvodu, ktorý sa zameriava na rodičovské city a je vymyslený skutočne sofistikovaným spôsobom. Ako informuje slovenská polícia na svojom oficiálnom Facebooku, viacero Slovákov ju upozornilo na podivnú SMS správu, ktorá v nich mala vyvolať emócie.

Podvodníci sa v tejto krátkej správe vydávajú za deti rodičov, pričom ich upozorňujú, že sa im rozbil mobilný telefón a dostali nové číslo (priložené v správe). Zároveň v tejto správy vyzývajú, aby im rodičia napísali cez dané číslo na WhatsApp – upozorňujeme iba, že presné znenie tejto správy sa môže líšiť, nakoľko podvodníci zvyknú využívať viacero alternatívnych textov…

Zatiaľ čo niekomu je na prvý pohľad jasné, že tento trik je len obyčajným podvodom – obzvlášť, keď žiadne deti nemá, iní sa môžu pod vplyvom emócií nepríjemne nachytať a preto je tak rizikový. Ľudia často v takejto situácií nerozmýšľajú racionálne a okamžite konajú.

podvod
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky (Facebook)

Tak ako všetky internetové podvody, aj tento posledný má svoje typické znaky, podľa ktorých ho môžete odhaliť. V prvom rade je to ten, že keď sa niekomu rozbije telefón, väčšinou sa z neho dá vybrať SIM karta a tým pádom mu zostane staré telefónne číslo.

Oveľa skôr si, ale môžete všimnúť zahraničnú predvoľbu telefónneho čísla, z ktorého SMS správa prišla. Polícia tiež upozorňuje na nekonzistentné používanie tykania a vykania, čo značí, že text mohol byť generovaný automatizovaným systémom, ktorý podobné texty rozosiela po celom svete, prípadne cudzincom, ktorý nevie po slovensky.

Akonáhle si pridáte tento kontakt do svojho telefónu, prípadne sa s podvodníkmi pokúsite spojiť napríklad cez správu, môžu od vás pod vplyvom ďalších emócií žiadať peniaze alebo citlivé údaje. Zostaňte preto opatrní a nenechajte sa nachytať.

Útočníci sa zameriavajú najmä na seniorov. Takto to môžete zastaviť 

Slovensko podvodníci zlodeji
Zdroj: Unsplash / Ahmed Zayan / Ibrahim Boran (úprava redakcie)

V tejto súvislosti dávame do pozornosti aj náš nedávno publikovaný článok, ktorý sme venovali práve internetovým a telefonickým podvodom. Nájdete v ňom osem praktických tipov ako nenaletieť a kopu ďalších užitočných informácií.

Zároveň tiež platí, že šírením týchto článkov medzi svojich blízkych rozšírite osvetu o kybernetických podvodoch a znížite šancu, že na ne naletia. Iba takto môžeme minimalizovať škody, ktoré podvodníci každý rok na Slovensku (ale aj všade inde vo svete) napáchajú.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  MacBook Air M2 kúpite za extrémne výhodnú cenu: Je to geniálny počítač pre väčšinu Slovákov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -