Nebudeme si klamať, keď napíšeme, že TikTok je obrovským fenoménom súčasnej doby. Aktuálne ide o jednu z najrýchlejšie rastúcich sociálnych sietí na svete, ktorá vzbudzuje rôzne diskusie. Jednou z nich je aj tá, či by mali mladí ľudia používať TikTok v tak veľkej miere, ako dnes. Ako informuje portál Gizmochina, všetko by sa mohlo čoskoro zmeniť.

Platforma totiž zavádza jeden z najagresívnejších ťahov vo svojej histórii. V snaže utíšiť kritiku o tom, ako mladí ľudia sedia každý deň niekoľko hodín nad videami, prináša obmedzenie, ktoré zavádza štandardný časový limit na obrazovke pre ľudí, ktorí ešte nedosiahli vek 18 rokov.

Po dosiahnutí jednej hodiny sa mladému používateľovi zobrazí na displeji výzva, aby zadal prístupový kód na zariadení. To by malo podľa TikToku vytvoriť akúsi prekážku v nekonečnom rolovaní a podporiť digitálnu pohodu mladých používateľov.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

LOOPI REKLAMA
REKLAMA

Vedúci oddelenia dôvery a bezpečnosti sociálne siete TikTok Cormac Keenan prezradil, že platforma konzultovala tento krok s výskumníkmi a odborníkmi z laboratória Digital Wellness Lab v Bostonskej detskej nemocnici:

„Hoci neexistuje žiadne kolektívne schválené stanovisko k tomu, koľko času stráveného pri obrazovke je „príliš veľa“, alebo dokonca k vplyvu času stráveného pri obrazovke v širšom zmysle, uvedomujeme si, že dospievajúci zvyčajne potrebujú ďalšiu podporu, keď začínajú samostatne objavovať online svet.“

Nemusí to mať žiaden efekt, aj keď ide o dobrý nápad

Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov / Jeremy Bezanger

Hoci je tento nápad vo všeobecnosti prjímaný veľmi pozitívne, treba si uvedomiť jednu vec. Po zadaní kódu, ktorý mladý používateľ bude poznať, môže pokračovať ďalej v scrollovaní videí. Inými slovami ho môže tento prvok vyrušiť no určite ho nezastaví.

Čo je však ešte horšie, celá funkcia sa bude dať vypnúť prostredníctvom sekcie Nastavenia. Keď teda táto výzva začne liezť niekomu na nervy, jednoducho ju deaktivuje a všetko bude fungovať tak, ako predtým.

S týmito nedostatkami však môžu bojovať aspoň rodičia. TikTok totiž obsahuje vylepšenú funkciu Family Pairing, cez ktorú vie rodič dieťaťa (alebo opatrovník) prepojiť svoje TikTok konto s tým jeho a nastaviť všetky potrebné ovládacie prvky, vrátane filtrácie videí pomocou hashtagov alebo nastavenia vlastného časového limitu na obrazovke či dokonca stlmenia upozornení zo sociálnej siete.

Prečítajte si tiež  Slovenskí vodiči budú môcť odbočiť doprava aj na červenú, keď uvidia túto značku

Netreba zabúdať, že v súčasnosti čelia sociálne siete a podobné digitálne platformy, ako TikTok rozsiahlym výskumom, ktoré majú za cieľ zistiť, aký je ich dlhodobý vplyv na mladých používateľov. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tomto nápade myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -