Umelá inteligencia je v súčasnosti obrovským hitom po celom svete. Táto technológia dokáže ľuďom výrazne pomáhať pri práci, vďaka čomu je pre nich podstatne rýchlejšia a jednoduchšia. Ako sa však ukazuje, v blízkej budúcnosti ich AI nahradí. Známa technologická spoločnosť IBM sa na to pripravuje už teraz.

Jej generálny riaditeľ Arvind Krishn pre agentúru Bloomberg otvorene priznal, že spoločnosť pod jeho vedením v najbližších rokoch pozastaví nábor na pozície, o ktorých si myslí, že by ich naplno zvládli nahradiť pokročilé počítačové algoritmy.

IBM má dnes podľa Krishna približne 26 000 pracovníkov, ktorí majú na starosti back-office funkcie, ako napríklad ľudské zdroje. V rozhovore uviedol, že si vie predstaviť, že až 30 % z nich v priebehu piatich rokov nahradí AI spolu s automatizáciou. V praxi to znamená, že o robotu môže prísť približne 7 800 pracovníkov.

Na bežné úlohy už nebude potrebné zamestnávať ľudí 

Plán Arvinda Krishna patrí medzi najväčšie oznámené stratégie postupného prechádzania na AI, ktoré prišli v reakcii na rýchlo rozvíjajúcu sa technológiu.

Umelá inteligencia dnes dokáže automatizovať služby zákazníkom, písať texty, či dokonca generovať kód. Jej schopnosti sú pôsobivé a správnym zakomponovaním do firemnej stratégie môže ročne ušetriť milióny dolárov. Je preto logické, že podobným smerom sa budú uberať aj ďalšie veľké spoločnosti.

Niektoré pozície AI nenahradí ešte desaťročia 

Umelá inteligencia
Zdroj: Bing AI (úprava redakcie)

Na druhej strane však Krishn zdôraznil, že nie všetko dnes dokáže nahradiť AI. Bežné úlohy, ako napríklad hodnotenie pracovnej sily a produktivity, budú musieť mať aj naďalej na starosti ľudia. Umelá inteligencia ich nebude schopná vykonávať ešte desaťročia.

Rovnako tak platí, že zatiaľ čo niektoré pozície umelá inteligencia naplno nahradí, iné naopak vytvorí. Ľudia však musia počítať s tým, že táto technológia má neuveriteľné schopnosti a preto sa treba pripraviť na budúcnosť, v ktorej nás bude obklopovať doslova na každom kroku.

Nedávno sa napríklad ukázalo, že na základe analýzy novinových titulkov dokáže predpovedať pohyby akcií lepšie, ako samotní ľudia. A to nie je pre mnohých finančníkov práve dobrá správa.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: WhatsApp prichádza s umelou inteligenciou od spoločnosti Meta. Zmeniť to môže všetko
Môže ťa zaujímať
- Reklama -