O TikToku sa už dlhšiu dobu hovorí, ako o potencionálne nebezpečnej sociálnej sieti. Ako teraz informoval portál CNN, na svete je prvý štát, ktorý schválil návrh zákona na jeho úplný zákaz na všetkých zariadeniach. Ak zákon podpíše guvernér Greg Gianforte, platiť by mohol už od januára 2024.

Samotný zákon by mal na území Montany zakazovať internetovým obchodom s aplikáciami (napríklad App Store alebo Google Play) ponúkať TikTok. Pokiaľ by to nedodržali, zákon by im umožňoval udeliť pokuty vo výške až 10 000 $ (cca 9 110 €) za deň.

Dôležité je však zdôrazniť, že sankcie by sa nemali týkať bežných ľudí, ktorí budú TikTok používať aj po jeho zákaze.

Hlavnou motiváciou pre vznik tohto zákona sú obavy z možnej špionáže zo strany čínskej vlády, ktorá môže mať prístup ku dátam spoločnosti ByteDance – prevádzkovateľ sociálnej siete TikTok.

Dôležité je však zdôrazniť, že v súčasnosti neexistuje žiaden jasný dôkaz, ktorý by tieto tvrdenia potvrdzoval. Napriek tomu robia vlády po celom svete voči TikToku opatrenia, pričom s určitými obmedzeniami sa niektoré osoby stretli dokonca aj na Slovensku.

TikTok sa chce súdiť

Sociálna sieť pochopiteľne nezostala ticho a na nový návrh zákona okamžite reagovala. TikTok nový zákon označil za neústavný a zároveň naznačil, že sa bude súdiť. Podľa hovorkyne TikToku Brooke Oberwetter ide o cenzúru amerických hlasov. Zároveň tiež uviedla, že o ústavnosti zákona rozhodnú súdy.

Nový zákaz pre TikTok v Montane by išiel ďalej za obmedzenia, ktoré už zaviedla zhruba polovica štátov v USA. Každopádne sa však ozývajú hlasy, že TikTok by mal byť zakázaný v celej krajine, čo by mohol byť pochopiteľne veľký problém.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

 

Samotné návrhy na zákaz TikToku podporuje aj Biely dom a prezident Joe Biden. Pravidelne sa však stretávajú s odporom zo strany expertov na ochranu súkromia a ďalších, ktorí uvádzajú, že ich formulácia je príliš široká.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

(1 € = 0,91 $)

Prečítajte si tiež  Huawei chce opäť zahájiť boj proti Apple a Samsungu. Chystá návrat na americký trh
Môže ťa zaujímať
- Reklama -