Výber správnej farby pri kúpe nového iPhonu môže byť naozaj komplikovaný. Kým kedysi sme mali k dispozícii maximálne jednu alebo dve možnosti, dnes ich je hneď päť a to nie je vylúčené, že v priebehu času sa dočkáme aj šiestej verzie (iPhone 12 takto získal začiatkom roka 2021 fialovú).

Pokiaľ zvažujete výber iPhonu 13 a neviete sa rozhodnúť aký variant zvoliť, prípadne chcete toto zariadenie kúpiť ako darček pod vianočný stromček svojmu blízkemu, prečítajte si nasledujúce riadky, ktoré vám s výberom dúfajme pomôžu.

1. Midnight (čierna)

Ikonická čierna farba v podaní Apple sa premenovala a už ju nepoznáme pod názvom Black ale Midnight. Pokiaľ sa na ňu pozriete pod jasným svetlom, zistíte že sú na nej pozorovateľné odtiene tmavo-modrej. Celé farebné prevedenie tak výstižne odkazuje na nočnú oblohu, podľa ktorej je pomenované.

Ak si potrpíte na elegancii a nechcete so svojim smartfónom „kričať“ do celého sveta, Midnight bude skvelou voľbou. Predovšetkým dámy potom ocenia, že sa perfektne hodí ku všetkým outfitom.

No a ak máme spomenúť nevýhodu čierneho prevedenia tak sú to určite výrazné odtlačky prstov viditeľné na zadnej sklenenej časti zariadenia. Vyriešiť to ale môžete transparentným ochranným puzdrom alebo napríklad fóliou s matným efektom.

2. Starlight (biela)

Druhým azda najdôležitejším prevedením, v ktorom je iPhone 13 dostupný je Starlight. Táto farba nahrádza prevedenie White – bielu avšak v reálnom prostredí pôsobí veľmi podobne. Pozorné oko si možno všimne „slonovinový nádych“ pri jasnom svetle no iPhone vďaka tomu nepôsobí tak sterilne.

Pri verzii Starlight platí v podstate to isté čo pri verzii Midnight. Hoci je na prvý pohľad o niečo výraznejšia, stále je veľmi elegantná, hodí sa ku akémukoľvek outfitu a navyše vyžaruje čistotu.

Výhodou je tiež to, že majiteľa nebudú obťažovať výrazne odtlačky prstov na zadnej sklenenej časti avšak prekážať mu môžu viditeľné škrabance či akékoľvek znečistenie.

3. (PRODUCT) RED

Možno, že ste o tom ani nevedeli no nákupom akéhokoľvek zariadenia alebo príslušenstva s označením (PRODUCT) RED prispievate určitou čiastkou peňazí do globálneho fondu na boj proti ochoreniu COVID-19. Toto však platí len od roku 2020, pričom v minulosti ale aj v budúcnosti budú prostriedky uvoľňované na boj proti ochoreniu AIDS/HIV.

Nový červený iPhone 13 pôsobí podstatne serióznejším dojmom než jeho predchodca, nakoľko samotná farba je o niečo tmavšia a krvavejšia. Pokiaľ ho budete mať v rukách, pravdepodobne bude z času na čas priťahovať pohľady ľudí, pretože je skutočne výrazný ale tiež so sebou nesie určité posolstvo.

Podobne ako pri prevedení Midnight, nevýhodu môžu predstavovať ľahko viditeľné odtlačky prstov, pretože červená je ako sme už spomínali dosť tmavá. Pekný detail sa potom skrýva v samotnom červenom šasi, ktoré je také výrazné, že ho uvidíte aj pri pohľade spredu na displej (ako obrys sklenenej plochy).

4. Blue (modrá)

Ako sa hovorí, 100 ľudí = 100 chutí. Minuloročný iPhone 12 priniesol tmavomodrú farbu, ktorá nám v redakcii pripomínala základné farebné prevedenia vozidiel od automobilky Škoda. Na strane druhej, medzi ľuďmi bol tento odtieň veľmi populárny a preto ho nakupovali ako na bežiacom páse.

V roku 2021 sa ale všetko zmenilo a iPhone 13 či iPhone 13 mini má k dispozícii oveľa svetlejšiu variantu. Zahraničné média ju označujú ako „tichomorskú modrú“ a z nášho pohľadu pôsobí veľmi živým a energickým dojmom.

Prečítajte si tiež  Apple Mapy konečne ponúkajú cestovné poriadky bratislavskej MHD a taktiež celoslovenskej vlakovej dopravy

Netreba zrejme ani písať, že modrá je veľmi flexibilný odtieň, ktorý je možné používať v profesionálnom ale aj neformálnom prostredí. Takisto sa hodí rovnako mužom ako ženám. Podobne ako pri prevedeniach Midnight a (PRODUCT) RED sa pripravte na viditeľné odtlačky prstov čo je však zrejme jediné drobné negatívum.

Ináč však k tomuto odtieňu nemáme čo povedať. Je skvelou voľbou v prípade, že sa vám nepáči „nevýraznosť“ bielej alebo čiernej a naopak červená až príliš kričí do sveta. Jej výberom určite nič nepokazíte.

5. Pink (ružová) 

No a na záver nováčik, ktorý nie je zas až takým nováčikom. V roku 2021 Apple oživilo tradíciu ružovej farby, ktorú naposledy použilo v iPhone 7 (2016) v rámci prevedenia „Rose Gold“.

Po novom sa však verzia „Pink“ nezameriava na odtiene zlatej ale svoju identitu hľadá skôr v pastelových farbách. Ide v podstate o veľmi jemný bledoružový odtieň, ktorý na iPhone 13 vyzerá naozaj úžasne.

Ak máme povedať pravdu, hneď po prvom rozbalení iPhonu 13 vo farbe Pink sme vedeli, že to bude jasná voľba pre väčšinu žien. Nebudeme si totiž klamať, že práve pre ne Apple túto elegantnú ružovú namiešalo. No a aj keď na nej nie sú odtlačky prstov až tak viditeľné, opäť tu musíte počítať s výraznejšími škrabancami a taktiež nečistotami. Je to však daň za svetlú farbu.

Záver

Nakoniec len doplníme, že hoci je voľba ideálnej farby dôležitá, netreba na ňu sústrediť výber zariadenia. Objektívne konštatujeme, že Apple a jeho dizajnéri odviedli v roku 2021 fantastickú prácu a každý odtieň pôsobí elegantným, moderným a hlavne príjemným dojmom. Ak si teda kúpite iPhone 13 v akejkoľvek farbe, sme si skoro istí, že túto voľbu nebudete ľutovať.

Dajte nám vedieť do komentára, aký variant ste si objednali vy. Sme veľmi zvedaví, ktorá z uvedených farieb sa najviac páči vám.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -