Napadlo vás niekedy, že vlády sledujú vybraných používateľov smartfónov? Pokiaľ nie, vedzte, že je to skutočná realita. Informuje o tom portál Macrumors, ktorý sa odvoláva na slová amerického senátora, ktoré zverejnila agentúra Reuters. Sledovanie vraj prebieha cez push notifikácie, ktoré prechádzajú cez servery spoločností Google a Apple.

Aby sme boli presnejší, konkrétne senátor Ron Wyden napísal list ministerstvu spravodlivosti, v ktorom zdôraznil, že niektorí zahraniční predstavitelia požadujú údaje od technologických gigantov, ako Apple či Google, ktoré slúžia na sledovanie smartfónov.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Nakoľko tieto firmy prevádzkujú aplikácie, ktoré na zariadenia odosielajú rôzne push notifikácie, dokážu získať určitý dohľad nad tým, ako majitelia smartfónov používajú dané apky.

Apple vydal ku téme oficiálne stanovisko 

Aj to je dôvod, pre ktorý Wyden požiadal ministerstvo spravodlivosti, aby „zrušilo alebo upravilo akúkoľvek politiku“, ktorá by bránila verejnej diskusii o špionáži prostredníctvom push notifikácii. Reagoval na to už aj Apple.

Technologický gigant z Cupertina pre agentúru Reuters konkrétne uviedol, že práve Wydenov list je vstupnou bránou, ktorú potreboval na to, aby mohol s verejnosťou zdieľať bližšie a podrobnejšie informácie o spôsobe, akým vlády monitorujú push notifikácie.

Apple zároveň zdôraznil, že mu v tomto prípade federálna vláda zakázala zdieľať akékoľvek informácie. Nakoľko sa však daná metóda sledovania stala „verejnou“, firma aktualizovala svoje prehľady o transparentnosti, aby mohla podrobne popísať tieto druhy žiadostí.

Vraj je v tom namočená aj americká vláda 

Ron Wyden v liste tiež napísal, že na tieto skutočnosti dostal anonymný tip. Jeho zdroj, ktorý je oboznámený s celou záležitosťou mal potvrdiť, že zahraničné, ale aj americké vládne agentúry mali požiadať spoločnosti Apple aj Google, aby im odovzdali metadáta, ktoré súvisia s push notifikáciami.

Tieto údaje majú následne slúžiť na pokusy, v rámci ktorých sa šikovní hackeri snažia prepojiť anonymných používateľov aplikácií na odosielanie správ s konkrétnymi účtami Apple alebo Google. Zdroj tejto informácie síce bližšie nešpecifikoval, o ktoré vlády ide, no popísal ich ako „demokracie spojené so Spojenými štátmi“.

Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo spoločnosť Apple už roky odporúča vývojárom apiek tretích strán, aby do push notifikácií nezahŕňali citlivé údaje. Firma sa tiež snažila docieliť to, aby vývojári všetko, čo sa len dá šifrovali.

Prečítajte si tiež  Výrobcovia príslušenstva MagSafe musia spĺňať prísne podmienky stanovené Applom.

Samotné metadáta, medzi ktoré patrí napríklad to, ktoré aplikácie odosielali používateľovi upozornenia a ako často to robili totiž nie sú šifrované a preto môžu poslúžiť (napríklad na vyšetrovanie) komukoľvek, kto má ku ním prístup. Uvidíme teda, ako bude tento prípad pokračovať ďalej.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -