AirDrop je jedna z najlepších, najjednoduchších a najrýchlejších možností, pomocou ktorej môžu majitelia iPhonov, iPadov či Macov prenášať medzi zariadeniami všetky možné fotografie, videá či iné dokumenty. Ako sa ukazuje, niečo podobné nebude len výsadou jablkovej spoločnosti. Zálusk si robí konkurencia s Androidom.

Andorid chce ukradnúť jednu z najlepších Apple softvérových funkcii

Aby sme začali objektívne, samotné Andorid zariadenia už majú niečo podobné aj dnes. Jedná sa o funkcie, ktoré sú založené na technológii Andorid Beam a využívajú NFC. Ani v jednom prípade ale nejde o tak dobré a efektívne prenášanie dát, ako práve pomocou Airdrop od Apple.

- Reklama -

Neznamená to ale, že to tak ostane na veky. Už dnes vývojári pracujú na tom aby do Andoridu priniesli podobnú funkciu. Dnes o tom informovala spoločnosť XDA Developers.

Podľa doterajších zistení konkrétne v Samsungu pracujú na technológii, ktorej názov má byť Quick Share. Na niečom veľmi podobnom má ale pracovať aj Google, ktoré funkciu nazýva ako Near Sharing.

Dnes už je na svete dokonca aj krátke video od vývojárov z XDA, ktorý nám predviedli ako bude zdieľanie na konkurenčnej platforme vlastne fungovať. Využili na to zariadenia Google Pixel 2 XL a Google Pixle 4. Zdá sa, že výsledok úspešný a veľmi podobný ako v prípade AirDropu.

Technológia od Google má ešte svoje nedostatky

Napriek všetkému sa ale ešte stále nejedná o dokonalé riešenie. Vývojári budú mať dosť práce na tom, aby urobili konkurencie schopnú funkciu. Na videu je krásne vidieť, že celá služba je ešte len vo vývoji. Prenos súborov zlyhal minimálne raz pred tým, ako začal celý prenos správne prebiehať.

Pokiaľ sa pýtate na to, ako to funguje po technickej stránke, s najväčšou pravdepodobnosťou je v tomto prípade využívaná technológia Wi-Fi. Near Sharing pri tom najlepšie funguje vtedy, ak sú pri sebe zariadenia v blízkosti zhruba 2 metrov.

Aj v tomto prípade budú mať používatelia možnosť nastavenia toho, s kým budú môcť zdieľať súbory a ským zase naopak nie. Je to preto, aby sa zamedzilo náhodným ľuďom odosielať súbory iným ľuďom, s ktorými sa ani nepoznajú.

Google si svoj „AirDrop“ nenechá pre seba

Aj napriek faktu, že na samotnom videu môžeme vidieť funkciu, ktorá prebieha medzi dvoma zariadeniami od Google, XDA dodáva, že rovnako tak fungovala aj na značke OnePlus. To je teda jemý náznak toho, že sa bude jednať o všeobecne dostupnú funkciu v najnovších verziách operačného systému Andorid.

Okrem toho sa tu vyskytlo aj niekoľko zaujímavých faktov a otázok. V prvom rade riešenie od Google bude pravdepodobne univerzálne. To, znamená, že ho bude môcť využívať akýkoľvek výrobca. Napriek tomu však vieme, že práve v Samsungu pracujú na vlastnom AirDrope. Ťažiť by mal z ešte užšej spolupráce hardvéru a softvéru.

Okrem juhokórejského giganta tu však máme aj značky ako Xiaomi, OPPO či napríklad Vivo. Tie sa spojili tiež preto, aby vytvorili svoje vlastné riešenie, ktoré bude fungovať naprieč všetkými zariadeniami.

XDA teda na záver poznamenáva, že hoci sem doteraz nemali skoro žiadnu poriadnú konkurenciu pre AirDrop, v blízkej budúcnosti sa môžeme dočkať hneď niekoľkých riešení. Čo na to hovoríte vy? Myslíte, že budú vývojári s Andoridom v tomto smere úspešní?

Andorid chce ukradnúť jednu z najlepších Apple softvérových funkcii
Andorid chce ukradnúť jednu z najlepších Apple softvérových funkcii

Zdroj: idropnews

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.