Dnešná doba internetu je veľmi nebezpečná pre deti a mládež, ktoré môžu byť často zneužívané anonymnými používateľmi na druhej strane sveta. Presne toto si uvedomil počítačový vedec Brian Levine z University of Massachusetts Amherst, ktorý vytvoril internetovú stránku The App Danger Project. Tá využíva umelú inteligenciu na to, aby detegovala škodlivý obsah v digitálnych internetových obchodoch App Store a Google Play.

Levine sa pôvodne domnieval, že existujú určité frázy a slová, ktoré využívajú pedofili vo svojich recenziách pre aplikácie. Tie sú však veľmi dobre skryté a bežný človek si ich v 99 % prípadoch nevšimne. Našťastie je tu však AI, ktorá má oveľa menší problém s ich detekciou. Už pri prvom spustení dokázala nájsť viacero takýchto výsledkov a odhalila škodlivé aplikácie v internetových obchodoch, ktoré môžu byť nebezpečné pre deti.

Na celom projekte okrem Levina pracovalo ešte 12 ďalších počítačových vedcov, ktorý sa zamerali na prieskum dokopy až 550 mobilných apiek, ktoré si môžete stiahnuť v App Store, prípadne Google Play.

Nebezpečenstvo sa objavilo až pri 20 % aplikáciách 

Apple pokuta v App Store Tim Cook
Zdroj: Apple / Eeastcoastdaily (úprava redakcie)

AI odhalila, že až 20 % z nich malo vo svojich recenziách dve, alebo viac odkazov na obsah, ktorý bol charakterizovaný, ako nebezpečný pre deti. Materiál o zneužívaní sa vyskytol až v 81 aplikáciách minimálne sedem a viac krát, čo je podľa odborníkov výrazný varovný signál.

Podľa vedcov musia spoločnosti Apple aj Google urobiť lepšiu kontrolu pri pridávaní aplikácií na svoju platformu, aby maloletých používateľov nevystavovali zbytočným problémom a nebezpečenstvu. Veď z aplikácií si v prípade platieb berú nemalé provízie.

Ku celej veci sa už vyjadrila aj spoločnosť Google, ktorá vyšetrila všetky informácie nachádzajúce sa na stránkach The App Danger Project. Na základe týchto poznatkov sa jej nepodarilo objaviť žiadne problémy v aplikáciách a preto nič zo svojho internetového obchodu nevymazala. Podľa Google nie sú používateľské recenzie dostatočným dôvodom na to, aby mohla v tomto prípade konať, keď pri preskúmaní prípadu nenašla sama žiadne pochybenia.

Úplne opačne zareagovala spoločnosť Apple, ktorá na základe týchto zistení odstránila z App Store až desať apiek. Podrobnosti ale zverejniť odmietla. Apple dodalo, že jej tím pre kontrolu nad aplikáciami pracuje 24 hodín denne, 7 dní v týždni na tom, aby starostlivo skontroloval každú novú aplikáciu a aktualizáciu aplikácie.

Napriek tomu jej však do platformy niečo prekĺzlo. Na druhej strane, takáto kontrola určite nie je jednoduchým procesom a sama o sebe pôsobí ako veľmi dobré sito. Snáď sa to teda nebude opakovať.

Prečítajte si tiež  Prečo sa iPhone stále balí do fólie aj keď s tým Apple prestalo? Odpoveď je jednoduchá

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -