Spoločnosť Apple má globálny záber a to znamená, že sa musí prispôsobiť aj krajinám, ktoré majú trochu iný režim než v domácej Amerike. Patrí sem tiež Čína, ktorá síce pôsobí nenápadne, no v skutočnosti Applu tvorí takmer 20 % celosvetových tržieb. A to nie je málo…

Technologický gigant od nepamäti ponúka možnosť, kedy vám na vaše zariadenie vygravíruje prianie, odkaz alebo dokonca Emoji ikony.

Táto služba je ponúkaná zdarma všade tam, kde sa nachádza aj Apple Online Store. Využiť ju môžete teda napríklad v susednej Českej republike (no na Slovensku nie).

Nie všetko sa dá gravírovať 

Aj keď Apple stojí za princípmi ako „sloboda slova a prejavu“, pokiaľ hovoríme o Číne, tu je gravírovanie niektorých slov a slovných spojení zakázané.

V niektorých prípadoch sa to týka dokonca aj celého sveta, kde tieto znaky predvolený systém na gravírovanie nepríjme a upozorní vás na to, aby ste ich zmenili:

  • 政治 (politika)
  • 抵制 (odpor)
  • 民主 潮 (vlna demokracie)
  • 人权 (ľudské práva)

Na svete tak nemôže vzniknúť Apple produkt, ktorý by mal na svojej zadnej strane vygravírované slovo „politika“ po čínsky, hoci sa možno majiteľ nachádza v USA.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 exkluzívny únik: Pozrite sa na detaily, o ktorých sa zatiaľ nepísalo

Aby toho nebolo málo, firma výrazne cenzuruje aj akékoľvek odkazy na Tibet a tibetské náboženstvo. Medzi kľúčové slová patria:

  • 正法 (dharma)
  • 達賴 (dalaj)
  • 达兰萨拉 (dharamshala).

Ako uvádza internetová stránka The Citizen Labtakáto ťažká cenzúra slova obmedzuje schopnosti používateľov, aby sa mohli slobodne vyjadrovať na aktuálnu politickú situáciu alebo náboženstvo.

Zakázané je dokonca aj na prvý pohľad nenápadné číslo 8964, ktoré odkazuje na neslávne známe protesty Nebeského pokoja z roku 1989.

„Žiadosti o gravírovanie vybavujeme regionálne. Neexistuje globálny zoznam, ktorý by obsahoval jednu sadu slov alebo fráz. Namiesto toho sa tieto rozhodnutia prijímajú prostredníctvom procesu preskúmania, kde naše tímy hodnotia miestne zákony a tiež ich citlivosť na kultúru. Tieto rozhodnutia z času na čas zopakujeme. Aj keď sa tieto tímy spoliehajú na informácie z rôznych zdrojov, do tohto procesu neboli zapojené žiadne tretie strany ani vládne agentúry.“Oficiálne vyjadrenie Apple 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -