Ako už býva zvykom, po ukončení druhého štvrťroka 2022 zvolala spoločnosť Apple tlačovú konferenciu pre investorov, v ktorej prezradila, ako sa jej v uplynulom čase darilo. Hoci sa už dávnejšie objavili správy o tom, že mesiace apríl, máj a jún (obdobie Q2) môžu byť z dôvodu krízy v dodávateľských reťazcoch slabšie, tieto obavy sa napokon nepotvrdili. Spoločnosť Apple na rozdiel od toho prepísala rekordy, ktoré stanovila ešte v roku 2021.

V uplynulých mesiacoch tento technologický gigant dosiahol obrat vo výške až 83 miliárd amerických dolárov. Z tejto obrovskej čiastky tvoril čistý zisk 19,4 miliardy dolárov, čo predstavuje zhruba 1,20 $ za akciu. Investori teda vidia pozitívny impulz aj v čase, kedy má väčšina ostatných výrobcov problémy a bojujú s nízkym dopytom zo strany zákazníkov.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Ak si to porovnáme s rovnakým obdobím v roku 2021, Apple vtedy dosiahlo zisk 81,4 miliardy amerických z čoho tvoril čistý zisk 21,7 miliardy amerických dolárov. Toto číslo je síce medziročne nižšie, no dá sa vysvetliť napríklad vyššími investíciami do výroby či vývoja nových produktov.

Jednotlivé kategórie a ich vplyv na obrat spoločnosti Apple 

MacBook Air sivý z roku 2022 M1 položený na modrom stole
Zdroj: Unsplash / Daniel Romero

Spoločnosť Apple žiaľ neuvádza, ktoré konkrétne produkty boli medzi zákazníkmi najúspešnejšie. Našťastie však ukazuje aspoň výsledky jednotlivých kategórií, ktoré si môžete pozrieť pod týmto odstavcom:

  • iPhone: 40,6 miliardy USD, čo je nárast oproti 39,5 miliardy USD v predchádzajúcom štvrťroku
  • iPad: 7,2 miliardy dolárov, čo je menej ako 7,3 miliardy dolárov v predchádzajúcom štvrťroku
  • Mac: 7,3 miliardy USD, čo je menej ako 8,2 miliardy USD v predchádzajúcom štvrťroku
  • Nositeľné zariadenia, domácnosť a príslušenstvo: 8,0 miliardy USD, čo je menej ako 8,7 miliardy USD v predchádzajúcom štvrťroku.
  • Služby: 19,6 miliardy USD, čo je viac ako 17,4 miliardy USD v predchádzajúcom štvrťroku

Najviac sa darilo službám 

Aplikácia Apple Music na iPhone, ktorý je položený na stole vedľa kvetináča a strieborného MacBooku Air
Zdroj: Unsplash / Giorgio Trovato

Výsledky hospodárenia nám ukazujú, že služby spoločnosti Apple neustále rastú a darí sa im perfektným spôsobom.

Predaje niektorých produktov síce mierne klesli, no dá sa to vysvetliť nižším záujmom zo strany zákazníkov po tom, ako sa počas pandémie COVID-19 dobre vybavili na Home Office a v súčasnosti svoj hardvér meniť nepotrebujú.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Každopádne, spoločnosť Apple pokračuje v raste a tento rok nám predstaví množstvo zaujímavých noviniek, ktoré nás ešte prekvapia. Medzi nimi bude aj iPhone 14 / 14 Pro, ktorý by mal svojim predajom prekonať aj dosluhujúci extrémne úspešný iPhone 13 / 13 Pro. Nechajme sa prekvapiť, či sa mu to skutočne podarí.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -