Nová správa, na ktorú upozornil portál Macrumors tvrdí, že analytika zariadení spoločnosti Apple obsahuje dáta, ktoré dokážu priamo prepojiť informácie o spôsobe používania zariadenia, jeho výkone, funkciách a ďalších parametroch s konkrétnym používateľom.

Platí to aj napriek tvrdeniam technologického giganta, že nič takéto sa v praxi nedeje.

Bezpečnostní výskumníci Tommy Mysk a Talal Haj Bakry na Twitteri zistili, že analytické údaje zariadení od Apple obsahujú identifikátor s názvom „dsId“. Ide o skratku pre výraz Directory Services Identifier, ktorá je v tomto prípade dosť kontroverzná.

Apple dokáže z anonymných dát vyčítať dokonca aj to, ako sa voláte, koľko máte rokov či aký používate e-mail

iPhone 14 Pro a generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook
Zdroj: Unsplash / Zana Latif (úprava redakcie)

Následnou analýzou dospeli k názoru, že dsId je jedinečný pre každé iCloud konto a možno ho priamo prepojiť s konkrétnym používateľom vrátane jeho mena, dátumu narodenia, e-mailu a ďalších súvisiacich informácií, ktoré sú uložené v službe.

Na stránke o analýze a zásadách ochrany osobných údajov spoločnosť Apple uvádza, že žiadne informácie zozbierané zo zariadenia na analytické účely nemožno vystopovať až ku konkrétnemu používateľovi. Podľa bezpečnostných expertov to ale pravda nie je.

Firma kvôli tomu koniec koncov čelí aj hromadnej žalobe, ktorá však súvisí s trochu iným prípadom. Pokiaľ si chce Apple udržať svoj status extrémne bezpečnej spoločnosti, ku celej veci by mala urýchlene podať vyjadrenie. Ide totiž o dosť závažný problém, ktorý jej môže v budúcnosti spôsobiť veľké nepríjemnosti.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Apple práve vydalo iOS 16.5. Toto sú úplne všetky novinky, ktoré systém prináša
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here