Podľa najnovšej správy od analytickej spoločnosti Nikkei plánuje spoločnosť Apple spolupracovať s dodávateľom Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) na výrobe svojich vlastných 5G modemov pre budúce iPhony.

Technologický gigant vraj plánuje použiť 4 nm výrobný proces, ktorý v tejto chvíli nebol nasadený do žiadneho komerčného produktu.

Inžinieri zrejme v súčasnosti pracujú s 5 nm technológiou pri návrhu modemu, no v najbližšej dobe by ho mali prepracovať na 4 nm. Sériová výroba potom začne v priebehu roka 2023.

Výber spoločnosti TSMC bol v podstate prirodzený, nakoľko Apple s týmto partnerom spolupracuje už niekoľko dlhých rokov. V súčasnosti však 5G modemy pre iPhone 13 a iPhone 12 vyrába spoločnosť Qualcomm, ktorá je v tejto oblasti dominantným hráčom na trhu.

V roku 2023 by mal však jej podiel pri produkcii 5G modemov pre iPhone predstavovať asi „iba“ 20 % – zrejme ich bude produkovať naďalej pre iPhone 13, ktorý ešte môže zostať v predaji podobne ako dnes iPhone 11 (2019).

Kúpa divízie Intel prinesie Applu prvé ovocie 

Spoločnosť Apple ešte v roku 2019 zakúpila divíziu spoločnosti Intel, ktorá sa špecializovala na vývoj 5G modemov za 1 miliardu amerických dolárov. Tento krok predznamenal, že firma postupom času prejde na svoje vlastné riešenie.

Apple však malo problém so spoločnosťou Qualcomm kvôli nákladnému a dlhotrvajúcemu súdnemu sporu o jeden z patentov. Ten sa vyriešil začiatkom tohto roka, pričom Qualcomm si na svoj účet pripísal viac ako 4 miliardy dolárov! Dá sa teda povedať, že cupertinského giganta v tejto chvíli už nič nebrzdí vo vývoji a výrobe vlastných komponentov.

Prečítajte si tiež  Apple žaluje izraelskú firmu, ktorá predáva softvér na hackovanie iPhonov!

Spoločnosť TSMC je aktuálne producentom všetkých procesorov pre iPhone zo série „A“ a taktiež procesorov pre Mac s označením „M1“. Podľa Nikkei sa práve v sídle spoločnosti Apple nachádzajú stovky inžinierov z TSMC, ktorí spolupracujú s tímom zameraným na vývoj čipov spoločnosti Apple.

Výsledkom tejto spolupráce nebude len revolučný 5G modem v roku 2023, ktorý by mal byť schopný ušetriť obrovské množstvo energie a zároveň poskytnúť mimoriadnu rýchlosť internetového pripojenia ale aj nové SoC čipy pre iPhone a iPad, z ktorých niektoré by už v roku 2022 mohli využívať 4 nm výrobný proces (v roku 2023 dokonca 3 nm).

Instagram BannerApple teda v tomto smere na nič nečaká a chce zostať medzi lídrami na trhu. Uvidíme, či sa mu to podarí..

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJtheverge
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.