Hoci sa spoločnosť Apple snaží robiť čo najbezpečnejší softvér, ľahké to evidentne nie je. Dnes boli objavené bezpečnostné chyby, ktoré sa nachádzali aj v poslednej verzii operačného systému iOS 13.4.1. Firma už vo veľkom pracuje na tom, aby ich opravila.

iOS 13.4.5 s dvoma chybami

iOS je navrhnutý so silným zreteľom na zabezpečenie. Problémy dostať sa „dnu“ už dávnejšie avizovala aj americká FBI. Napriek tomu sa tu však z času na čas objaví nejaká chyba alebo nedostatok, ktorá toto zabezpečenie aspoň čiastočne kazí. Na tú poslednú upozornila spoločnosť ZecOps, ktorá má sídlo v San Franciscu. Profesionáli odhalili, že iOS zariadenia majú problémy s chybami typu „zero-day“ v aplikácii mail. Informoval o tom napríklad aj The Wall Street Journal.

- Reklama -

Aby sme to lepšie vysvetlili, tento druh chyby dáva potencionálnemu hackerovi do rúk možnosti, aby na diaľku „nakazil“ vaše iOS zariadenie pomocou rozosielania e-mailov, ktoré dokážu pohltiť veľké množstvo pamäte. Takisto je možné zasielať e-maily, ktoré vedia na diaľku spustiť svoj vlastný kód. Čo je však v tomto prípade najhoršie, používateľ môže byť o informácie zo svojej schránky pripravený. Útočník je mu schopný ukradnúť, upraviť alebo odstrániť samotné maily.

Je veľmi nepravdepodobné, že by tento útok niekto skúšal práve na vás. Napriek tomu ide o niečo, čo ohrozuje značnú časť vysoko postavených ľudí, politikov či rôznych úradníkov. Samotná chyba sa nachádza v iOS už od 6 verzie až po súčasnú, 13.4.1. ZecOps však tvrdia, že Apple sa s ňou popasovalo v iOS 13.4.5 a teda update, ktorý príde na naše zariadenia možno už na budúci týždeň. Do tej doby odborníci odporúčajú, aby ste používali e-mailovú aplikáciu tretej strany ako napríklad Spark či Gmail. Na ne nemá objavená chyba žiaden dosah…

Apple opraví bezpečnostné chyby v iOS 13.4.5.
Apple opraví bezpečnostné chyby v iOS 13.4.5. (gearbytes.com)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.