Len pred pár hodinami sme vám ukázali logo a teraz už je kvalitnejší stream pre Apple Music skoro realitou. Aj keď prišiel o jeden deň skôr, než predpokladali úniky, pochopiteľne sa z neho veľmi tešíme. Spoločnosť Apple dodáva, že k dispozícii bude viac ako 75 miliónov skladieb v knižnici Apple Music, ktoré si budete môcť vypočuť v tej najvyššej možnej kvalite.

Aby toho nebolo málo, na platformu mieri aj podpora Spatial Audio (priestorový zvuk) pre skladby, ktoré boli vytvorené v Dolby Atmos. Používatelia budú môcť počúvať vybrané albumy s pohlcujúcim 3D priestorovým zvukom na slúchadlách AirPods, AirPods Pro, AirPods Max a Beats s čipom H1 alebo W1. Zo začiatku budú týchto skladieb iba tisíce, no postupne sem začnú pribúdať ďalšie a ďalšie. Všetky novinky majú byť k dispozícii v priebehu júna 2021.

- Reklama -

Apple tvrdí, že už teraz spolupracuje s umelcami ako Ariana Grande, Maroon 5, Kacey Musgraves a ďalšími, aby bolo uvedenie Dolby Atmos na Apple Music naozaj veľkolepé. Firma bude vytvárať aj špeciálne albumy zamerané na tieto nové funkcie. Predplatitelia sa teda majú na čo tešiť, pretože za HiFi nezaplatia navyše ani jeden cent!

Podporu dostávajú aj staršie slúchadlá

Je zaujímavé, že v súčasnosti môžete využívať priestorový zvuk len na AirPods Pro alebo AirPods Max. Apple však urobilo dôležitý zlom vo vývoji, kedy túto funkciu dokáže priniesť pre akékoľvek zariadenie, v ktorom sa nachádza čip W1 alebo H1. Už teraz sa nevieme dočkať, aké bude porovnávanie 3D efektu na rôznych druhoch slúchadiel. Nechajme sa prekvapiť.

Albumy podporujúce Spatial Audio budú označené novým logom Dolby Atmos a využívať majú bezstratový formát ALAC. Samotné nastavenie kvality prehrávania bude možné spravovať cez Nastavenia > Hudba > Kvalita zvuku > vyberiete možnosť Lossless alebo Hi-Resolution Lossless.

5. Skontrolujte chyby na obale

Na záver už iba dodáme, že bezstratové formáty spotrebúvajú oveľa viac dát, než komprimované formáty. Aj to je dôvod, prečo si budete musieť samotnú funkciu nastavovať manuálne. V súčasnosti nie je jasné, ako budú obyčajné AirPods schopné preniesť zvukový zážitok. Je dosť možné, že na to aby ste si novú funkciu plnohodnotne vychutnali budete potrebovať profesionálne a špecializované káblové slúchadlá. Hi-Res Lossless bude vyžadovať minimálne externý DAC prevodník.

Apple Music príde s bezstratovou a priestorovou funkciou zadarmo niekedy v júni, pravdepodobne v rámci vydania aktualizácie iOS 14.6. Napíšte nám do komentára, či sa na túto novinku už tešíte.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.