Keď sme vám začiatkom mája priniesli prvú informáciu o tom, že spoločnosť Apple plánuje pridať do služby Apple Music aj možnosť počúvania na úrovni HiFi, sami sme boli trochu skeptickí. Ako sa však ukazuje, úniky opäť predpovedali pravdu. Podľa posledných správ má prísť táto novinka už zajtra spolu s AirPods 3 a to formou tlačovej správy. Keďže sme práve spoznali jej logo, plne tomu dôverujeme.

Na internete sa vyskytla grafika, ktorú objavil dizajnér Stijn de Vries vo webovej aplikácii Apple Music. K dispozícii je podľa informácie aj ďalšie logo s textom „Hi-Res Lossless“, ktoré sa bude používať ako odznak pri skladbách kompatibilných so streamovaním v bezstratovej kvalite.

- Reklama -

V prípade, že vlastníte kvalitné slúchadlá alebo reproduktory a chcete si rozdiel vypočuť na vlastné uši, odporúčame vám tento článok. Odlišnosti medzi bezstratovým formátom a MP3 sme zase podrobnejšie rozpísali tu.

Skladby budú náročnejšie na mobilné dáta aj úložisko

Apple sa vyberá podobným smerom ako konkurencia, pretože nároky používateľov sú v tomto smere stále vyššie. Ľudia si už nechcú vychutnávať tisíce skladieb za dostupné mesačné predplatné, no potrpia si aj na kvalitu prehrávania. To je dostačujúce aj pri štandardnom 128 – 320 kbps ale ak chcete viac, musíte siahnuť po WAV alebo FLAC.

Na záver už iba zdôrazníme, že ku bezstratovému formátu je potrebné používať aj špičkové slúchadlá či reproduktory, ktoré dokážu preniesť celý rozdiel v plnej kvalite. Kľúčový je taktiež sluch používateľa.

Skladby v týchto formátoch môžu byť aj 10 násobne väčšie v porovnaní s MP3. V praxi to vyzerá tak, že zatiaľ čo má bežná pesnička cca 5 MB, vo WAV kvalite to môže byť pokojne cez 50 MB. Dvíhajú sa tak nároky na mobilné dáta a úložisko zariadenia.

Napíšte nám do komentára, či sa už na túto novinku tešíte.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.