Nové ARM procesory Apple Sillicon už v roku 2021

Apple dodržalo sľub a v novembri predstavilo prvé procesory založené na architektúre ARM, ktoré fungujú absolútne výborne. Dovolíme si tvrdiť, že čip M1 predčil očakávania zákazníkov a Intel poslal k vode. Ako však už tušíte, pri tomto to vôbec nekončí. Apple pracuje na ďalších verziách, ktoré uvidíme napríklad v MacBooku Pro 16″ alebo iMacu 24″/32″.

M1-tka má 8-jadrové CPU a 8-jadrové GPU (základný MacBook Air má iba 7-jadrové GPU). Inžinieri však plánujú posúvať hranice a už na budúci rok uvidíme 20-jadrový čip, ktorý ponúkne 16-výkonnostných a 4-efektívne jadrá. Nech už budete robiť čokoľvek, tento procesor to zvládne oveľa rýchlejšie než akákoľvek konkurencia. Výhodou bude výrazne nižšia cena.

Zo začiatku by sme sa mali dočkať slabšej 12-jadrovej verzie a neskôr silnejšej 32-jadrovej verzie. MacBook Pro 16″ a iMac s novým dizajnom budú zrejme štartovať s čipom M1, prípadne jeho pozmenenou verziou. Ak to bude pre zákazníka nedostatočné, jednoducho si len (v rámci konfigurácie) zvolí vyšší výkon. Rovnako to funguje aj dnes.

Aby toho nebolo málo, už v roku 2022 uvidíme aj ARM prevedenie Macu Pro s menším telom, nižšou energetickou náročnosťou a extrémnym výpočtovým výkonom.

Našim osobným prianím bude, keď sa výkonnejšie čipy dostanú aj do MacBooku Air/Pro 13″ (napríklad tá 12-jadrová verzia). Pokiaľ by to nebolo po konštrukčnej stránke náročné, Apple by malo v ponuke stelesnenie dokonalého počítača (samozrejme pre určitú cieľovú skupinu, ktorá nechce veľkú 16″ verziu).

Tak isto predpokladáme, že extrémne výkonné verzie budú môcť byť osadené aj v stolnom Macu mini. Nechajme sa prekvapiť. Čo si o tom myslíte vy? Má Apple „na ruke“ ďalšiu revolúciu v počítačovom priemysle? Dajte nám vedieť v komentároch.

Prečítajte si tiež  MacBook Air dostane mini-LED displej až v roku 2022
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.