Generálny riaditeľ spoločnosti Apple, Tim Cook dnes ráno pridal príspevok na sociálnu sieť Twitter, v ktorom chcel osláviť Čínsky nový rok. Nakoľko ale táto krajina aktuálne bojuje so zákerným koronavírusom doplnil, že spoločnosť Apple finančne podporí na boj proti nemu záchranné skupiny, ktoré zasahujú v teréne.

Apple pomôže v boji proti zákernému koronavírusu.

Tim Cook sleduje dianie vo svete a pravidelne sa snaží pomôcť ľuďom a krajinám, ktorých/ ktoré zasiahli najrôznejšie nešťastia. Okrem toho, že sám často a v tichosti prispieva na charitu, „tlačí“ do tejto činnosti aj spoločnosť, ktorú vedie.

Minulý rok v lete tak napríklad Apple poslalo finančnú podporu amazonským pralesom, ktoré zachvátil požiar (samozrejme toto robí jablková spoločnosť prakticky pri každej väčšej živelnej katastrofe). Dnes sme sa mohli dozvedieť, že Apple podporí skupiny, pracujúce v teréne, snažiace sa sa zachrániť životy tých, ktorí už boli nakazení koronavírusom.

Počet nakazených a obetí stále pribúda

Cook okrem iného zaslal aj „lásku a podporu“ všetkým, ktorých toto nešťastie zasiahlo. Do dnešného dňa bolo podľa CNN potvrdených minimálne 56 obetí. Väčšina z nich sa vyskytla vo Wu-chane. Celkové číslo nakazených koronavírusom by malo presahovať už 1900 ľudí. Približne 237 z nich sa má nachádzať v kritickom stave.

Bavíme sa o oficiálnych správach od čínskych úradov. Istá sestrička pre Daily Mail prezradila, že infikovaných je omnoho viac. Podľa nej sa nákaza týka až 90 000 ľudí, čo znamená, že sa to možno Číne začína celé vymykať z pod kontroly.

https://youtu.be/h8aloXm2NB0

Vírus sa dostal aj do iných kútov sveta

Vírus sa medzičasom rozšíril aj mimo túto krajinu. V rôznych častiach sveta hlásia nakazených. Našťastie však zatiaľ nie vo veľkom počte. V Európe sú doposiaľ „len“ tri prípady, ktoré sa vyskytli vo Francúzku. Tak isto niekoľkých nakazených hlásia aj v USA a Austrálii. Samozrejmosťou sú potom rôzne ázijské krajiny.

Šírenie tejto nákazy berú úrady v Číne veľmi vážne. Do dnešnej chvíle máme informácie až o 12 mestách, ktoré boli úplne uzatvorené do karantény a tým pádom odstrihnuté od sveta. Podľa správ sa v nich momentálne nachádza viac ako 35 miliónov ľudí. Dôsledkom toho sú aj problémy s kapacitami v nemocniciach a nedostatočné množstvo tovaru v obchodoch.

Čo je to koronavírus a ako sa prejavuje

Pokiaľ vás zaujíma, čo je to vlastne za ochorenie, v skutočnosti sa jedná o celú skupinu vírusov. Tie sa objavujú prevažne u zvierať. Šíriteľom nákazy, ktorá postihla Čínu môžu byť vraj netopiere ale aj niektoré hady. Presný zdroj ale stále nie je známy.

Prečítajte si tiež  Apple nadšenci vo veľkom rušia predplatné Spotify. Dôvodom je chýbajúca podpora pre Homepod

Koronavírusov je známych viac. Toto ochorenie v trochu inej forme už niekoľko krát zasiahlo ľudstvo. Z histórie si môžeme pamätať napríklad epidémie SARS alebo MERS. Súčasný vírus sa skladá zo 4 iných vírusov. Ide o Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus.

Koronavírus je respiračné ochorenie. Medzi príznaky patrí napríklad horúčka, problémy s dýchaním, silný kašeľ a bolesti hlavy. Podľa HNonline môžu príznaky pripomínať priebeh ťažkého prechladnutia či chrípky.

Inkubačná doba vírusu je podľa odhadov zhruba 14 dní… Na Slovensku našťastie do dnešnej chvíle nebol nahlásený ani jeden prípad. Dúfame teda, že to tak ostane aj naďalej. Číne držíme palce a tak isto aj všetkým, ktorí sa vírusom nakazili.

Tweet Tima Cooka

Keď ľudia v Číne a na celom svete oslavujú lunárny Nový rok, posielame našu lásku a podporu mnohým, ktorých zasiahlol koronavírus. Spoločnosť Apple bude podporovať skupiny v teréne, aby pomohla s podporou všetkým postihnutým.

Tim Cook - svetapple.sk
Apple pomôže v boji proti zákernému koronavírusu.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -