Spoločnosť Apple len pred malou chvíľou odhalila ďalšiu generáciu najdostupnejšieho iPhonu SE 3. generácie, ktorý je pre niektorých fanúšikov veľkým prekvapením a pre iných zase sklamaním.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Na jednej strane síce prichádza so zastaralým dizajnom, no na strane druhej je vybavený špičkovým procesorom A15 Bionic či podporou 5G siete.

Z nášho pohľadu teda ide o ideálny produkt na vstup do sveta Apple, ktorý bude podľa očakávaní veľmi populárny. V nasledujúcich riadkoch si popíšeme všetky novinky, ktoré dostal iPhone SE 3. generácie.

Zastaralý ale funkčný dizajn 

Ak by sme mali popísať jednu vec, ktorú v spoločnosti Apple tak trochu „odflákli“, určite by to bol dizajn. Ten je nielen jednoduchý, ale aj vcelku zastaralý. Veď s týmito tvarmi prišiel po prvýkrát ešte iPhone 8 v roku 2017 a ten vo veľkej miere vychádza z iPhonu 6, ktorý bol predstavený v roku 2014.

Zákazník sa teda v iPhone SE 3 stretne s klasickým 4,7″ displejom a tlačidlom Home Button, ktoré postupne mizne zo všetkých ostatných produktov. Na odomykanie slúži technológia Touch ID a ovládanie zariadenia vám môžu komplikovať hrubé rámčeky vo vrchnej a spodnej časti zobrazovacej jednotky.

Zákazníci sa tiež môžu tešiť na jemnú korekciu farieb do aktuálnych dizajnových trendov spoločnosti Apple. Novinka dostala odtiene Midnight a Starlight (nahrádzajúce verzie Black a White), no v ponuke zostáva aj populárna červená (Product) RED.

Procesor A15 Bionic s ohromným výkonom

Je už takmer zvykom, že najdostupnejšie zariadenia od spoločnosti Apple dostávajú veľmi výkonné procesory. Výrobca to robí preto, aby ich udržal čo najdlhšie „pri živote“. Čip A15 Bionic sme po prvýkrát videli v iPhone 13 v roku 2021. Teraz sa dostal aj do najlacnejšieho modelu.

Tento čip  je vyrobený pomocou 5nm procesu a ponúka 6-jadrové CPU (2 výkonnostné a 4 úsporné jadrá). V praxi dáva až o 50 % viac výkonu než konkurencia. Podobne je na tom aj 4-jadrové GPU, ktoré v tomto istom porovnaní vedie o celých 30 %! Môžeme teda predpokladať, že iPhone SE 3 bude hravo porážať aj drahé vlajkové lode od iných výrobcov.

Lepšia výdrž batérie 

Spoločnosť Apple počas predstavovania nového iPhonu SE 3 spomenula aj to, že zariadenie má lepšiu výdrž batérie než iPhone SE 2. No a hoci podrobnejšie údaje firma neprezradila, na internetových stránkach sa uvádza, že novinka zvládne prehrávať videá až o 2 hodiny dlhšie než predchodca. Dokopy by mal zvládnuť 15 hodín na jedno nabitie.

256 GB úložisko je späť 

S príchodom iPhonu 13 v roku 2021 spoločnosť Apple mierne zredukovala ponuku svojich zariadení a iPhone SE pripravila o najväčšiu 256 GB kapacitu. Každopádne, v marci 2022 sa táto verzia vracia a po boku 64 GB a 128 GB úložiska bude predstavovať vrchol ponuky.

Podpora 5G pripojenia 

Hovorí sa, že toto je jedna z najväčších inovácii iPhonu SE 3 a my samozrejme podobné teórie nepopierame. Na strane druhej si však myslíme, že 5G pripojenie bude u nás na Slovensku aktuálne až o niekoľko rokov.

Ak však žijete v zahraničí alebo v Bratislave (kde je celkom slušné pokrytie), jeho výhody si môžete užívať aj dnes. iPhone SE 3 vám to bez problémov možní.

Fotoaparát a video dostali niekoľko noviniek

Tak ako sme očakávali, iPhone SE 3 disponuje stále iba jednou šošovkou fotoaparátu v zadnej časti, ktorej pomáha drobná LED dióda. Napriek tomu však ide o perfektný snímač, ktorý nafotí alebo natočí mimoriadne kvalitné zábery.

Jeho rozlíšenie zostáva na štandardnej úrovni 12 MP, čo síce nevyzerá ako terno, no v skutočnosti ide o úplne dostatočné hodnoty. Dôležitou inováciou je ale prítomnosť Deep Fusion, HDR 4 či režimu Photographic styles, vďaka ktorým sa toto zariadenie vyrovná v mnohých prípadoch aj najnovším iPhonom 13. Škoda len, že tu chýba nočný režim…

iPhone SE 3 zvládne natáčať video v rozlíšení 4K pri 60 FPS, no problém mu nerobia ani spomalené zábery až do 240 FPS. Tu sa však človek môže spoliehať maximálne na 1080 p a teda klasické Full HD rozlíšenie.

Novinkou však je schopnosť zachytávať spomalené zábery vo Full HD rozlíšení aj na prednú kameru. Toto iPhone SE 2 nikdy nevedel…

Cena a dostupnosť

Zatiaľ čo predošlý iPhone SE 2. generácie štartoval na úrovni 399 $ (v čase predstavenia), jeho nástupca mierne zdražel. Apple si za najlacnejšiu verziu vypýtalo 429 $, čo bude na Slovensku oficiálne 519,00 €. Cenám sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.

Čo sa týka dostupnosti, zariadenie si budete môcť kúpiť po celom svete už od 18. marca 2022, pričom týždeň predtým spoločnosť Apple spustí predobjednávky. Ak si naň teda robíte zálusk, zapíšte si tieto dva dátumy do kalendára.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -