Spoločnosť Apple len pred malou chvíľou odhalila iPad Air 5. generácie, ktorý je v podstate len vylepšením doterajšieho iPadu Air 4. generácie. Zariadenie sa po vizuálnej stránke od svojho predchodcu príliš nelíši, no aj tak dostalo dôležité novinky, ktoré stoja za pozornosť. Podrobnejšie sa im budeme venovať v nasledujúcom texte.

Najdôležitejšie novinky iPadu Air 5. generácie

  • 10,9-palcový Liquid Retina displej (500 nitov a špeciálna antireflexná vrstva)
  • Touch ID v hornom uzamykacom tlačidle
  • M1 procesor s pravdepodobne 8 GB RAM
  • Predný 12MP fotoaparát s funkciou Center Stage
  • Zadná 12 MP
  • 2x rýchlejšie USB-C
  • Podpora pre 5G pripojenie
  • Dostupný od 599€.

iPad Air 5 má dizajn, ktorý už poznáme 1,5 roka

Nový iPad Air 5 sa spolieha na ploché hrany, ktoré vychádzajú z dávnejšej generácie iPadu Pro a v súčasnosti perfektne zapadajú ku celému produktovému radu spoločnosti Apple.

V prednej časti môžete spozorovať kvalitný 10,9″ displej s vysokým rozlíšením 2360 x 1650 px, podporou P3 farebného spektra či technológie True Tone. Apple tu použilo takisto kvalitnejšiu 12 MP kameru, ktorá nahrádza 7 MP predchodcu a navyše prináša aj funkciu Center Stage.

Nech už sa teda budete nachádzať kdekoľvek v priestore, vďaka širokouhlému záberu budete vždy stredobodom pozornosti počas Face Time hovorov. Doterajší iPad Air 4. generácie bol v súčasnosti jediným tabletom od Apple, pri ktorom táto funkcia absentovala.

Apple ešte stále do tohto tabletu nezakomponovalo autentifikáciu za pomoci tváre a tak sa budúci majitelia budú musieť spoliehať na skenovanie otlačkov prstov Touch ID, ktoré je umiestnené vo vrchnom uzamykacom tlačidle. Nový iPad Air 5. generácie je dostupný v 6 farebných prevedeniach.

Extrémne výkonný čip M1 a 8 GB RAM

Očakávania sa stali realitou. Spoločnosť Apple skoro presne po roku vybavila procesorom M1 ďalší tablet, ktorým je tentoraz iPad Air 5. generácie. Dočkal sa tak „počítačového výkonu“, ktorým dnes disponuje napríklad aj špičkový iPad Pro 11″ či 12,9″.

Z hľadiska výkonu je čip M1 o približne 60 % rýchlejší ako A14 Bionic (ten je v iPade Air 4. generácie). Zatiaľ čo A14 Bionic má 6-jadrové CPU a 4-jadrové GPU, čip M1 sa dodáva s 8-jadrovým CPU, 8-jadrovým GPU a až 8 GB RAM.

Majitelia tohto tabletu sa teda na nedostatok výkonu určite nebudú môcť sťažovať. Spomenúť tiež musíme prítomnosť 16 jadrového Neural Enginu, ktorý je určený najmä pre strojové učenie.

iPad Air 5. generácie sa naučil pracovať s 5G pripojením 

Apple postupne vybavuje celú svoju flotilu produktov 5G konektivitou a iPad Air 4. generácie bol jedným z posledných zariadení, ktoré sa stále spoliehali „len“ na 4G.

Prečítajte si tiež  iOS 17 má obsahovať tajnú funkciu: Predĺži vám životnosť batérie v iPhone

Hoci na Slovensku zatiaľ 5G zužitkujete hlavne v Bratislave, inde vo svete ide o vcelku štandardnú vec. Ak si teda kúpite Cellular verziu nového iPadu Air 5, tešiť sa môžete z rýchlejšieho mobilného pripojenia a ďalších benefitov.

Konektivita je prakticky rovnaká 

V Cupertine si samozrejme dali záležať aj na tom, aby bol iPad Air 5. generácie čo možno najuniverzálnejší. A presne preto si požičal všetky funkcie, ktorými disponoval jeho predchodca z roku 2020.

O pripojenie sa bude starať koncovka USB-C, ktorá je až 2x rýchlejšia než u predchodcu a na bok zariadenia si môžete dať bezdrôtovo nabíjať Apple Pencil druhej generácie.

Spomenúť tiež môžeme rozsiahly magnetický systém, vďaka ktorému si iPad Air 5 perfektne rozumie s celou radou príslušenstva, vrátane perfektnej, no trochu drahej Magic Keyboard.

Cena 

Cena iPadu Air 5. generácie bude štartovať na úrovni 599 $ za základnú 64 GB verziu. Na Slovensku si teda podľa všetkého musíme pripraviť cca 649 . Ďalšie podrobnosti prinesieme už čoskoro vrámci aktualizácie článku.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -