Spustenie novej eKarantény bolo naplánované na 22. mája o 15-tej hodine. Napriek tomu, že ju mnoho ľudí chcelo okamžite využiť, aplikácia sa doteraz neobjavila v App Store ani Google Play. Zo strany vývojárov bolo všetko vykonané. Spoločnosť Apple (a Google) ju ale musí schváliť a to môže trvať niekoľko dní či dokonca týždňov.

Apple si dáva načas so slovenskou eKaranténou

Slovenská republika je na tom objektívne veľmi dobre v súvislosti s pandémiou COVID-19. Rýchla reakcia a prísne štátne karantény zaistili, že sa tu vírus nešíri v takom rozsahu, ako v okolitých krajinách. Po viac ako dvoch mesiacoch však obyvatelia strácajú trpezlivosť a už odmietajú chodiť do povinných štátnych karanténnych zariadení (na 14 dní), ktoré sú v mnohých prípadoch v dezolátnom stave. Vláda Igora Matoviča sa preto rozhodla pre iné riešenie, ktoré je modernejšie.

Vytvorila sa „eKaranténa“ (pre domáce prostredie), za ktorou stoja spoločnosti Sygic a Innovatrics. Appka bola dokončená a odoslaná spoločnosti Apple (a Google) na schválenie. No a hoci sa očakávalo, že to príde už 22. mája o 15-tej hodine, nestalo sa tak. Približne 30 ľudí preto začalo protestovať a zablokovalo hraničný priechod Jarovce-Kittsee, čo spôsobilo problémy v doprave.

Jablková spoločnosť si dáva záležať na tom, čo vpustí do svojho App Store. Rovnako tak je na tom aj Google so svojim obchodom Google Play. Schválenie appky zvyčajne trvá niekoľko dní. V niektorých prípadoch sa ale môže výrazne predĺžiť. Dôkazom toho je napríklad prípad zo susednej Českej republiky. Appku eRouška Apple schvaľovalo 3 týždne! Aj to je dôvod, prečo sme skeptickí voči skorému dátumu vydania. Môže sa stať, že to bude už v pondelok (čo by bolo úplne super), ale pokojne aj začiatkom budúceho mesiaca.

Premiér Igor Matovič tiež prezradil riešenie tohto problému. Všetci navrátilci, ktorí chceli prejsť na domácu karanténu môžu ísť do štátnej karantény s tým, že akonáhle bude appka spustená, automaticky budú pokračovať v prostredí, ktoré si sami vyberú (takisto aj ostatní, ktorí sú už teraz izolovaní v štátnych zariadeniach).

Existuje tu aj riziko (s malou pravdepodobnosťou), že Apple a Google eKaranténu neschvália a ľudia ostanú v povinnej štátnej karanténe, (v niektorom zo zariadení) počas štrnástich dní. Uvidíme ako to dopadne držíme palce, aby sa ľudia vytúženej domácej karantény dočkali čo najrýchlejšie. Všetko môžete sledovať aj na webovej stránke https://korona.gov.sk/.

Ako bude fungovať eKaranténa

Princíp bude v podstate jednoduchý. Na mobilné zariadenia s operačným systémom iOS 10.0 alebo Andorid 5.0 (a novšie) si nainštalujete appku eKaranténa a vyplníte všetky potrebné formuláre na stránke https://ekarantena.korona.gov.sk/ s overením prostredníctvom SMS. Akonáhle prídete na hranice, úradníci si z appky naskenujú váš unikátny QR kód a pustia vás ďalej.

Prečítajte si tiež  Corning predstavil Gorilla Glass Victus. Dostať by ho mohol aj iPhone!

Vašou úlohou bude absolvovať čo najkratšiu cestu domov a neustále byť pripojení so svojim zariadením na internete a v mobilnej sieti. Test na COVID-19 vám bude vykonaný približne počas 5 dňa eKarantény. Po 14-dňoch izolácia skončí.

Čo budete potrebovať na eKaranténu

  • Smatfón s lokalizačnými službami a kamerou.
  • Neustále pripojenie prostredníctvom Wi-Fi alebo mobilných dát.
  • Neustále pripojenie prostredníctvom mobilného signálu v mieste vykonávania povinnej domácej izolácie.
Apple si dáva na čas so Slovenskou eKaranténou. Môže to trvať týždne.
Apple si dáva načas so slovenskou eKaranténou. Môže to trvať týždne.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.