Nie je to tak dávno, čo sme vás informovali o prípade, v ktorom spoločnosť Apple vyhodila agresívneho vyjednávača potom, ako zavtipkoval v TikTok videu Daniel Maca. Aj keď išlo o evidentný žart, teoreticky mohol niekoho uraziť. Dnes tu máme, ale opačný extrém.

Ako píše portál 9to5mac, mladá zamestnankyňa spoločnosti Apple bola prepustená, respektíve jej nebola predĺžená zmluva potom, ako sa video z jej dňa stalo populárnym na sociálnej sieti TikTok.

Nylah Booneová zverejnila krátky snímok „Deň zo života černošky pracujúcej v technike“, ktorý neodhaľoval žiadne tajné produkty alebo plány spoločnosti Apple no nachádzala sa v ňom kancelária autorky, čo zrejme spôsobilo problémy. 

Video zaznamenalo obrovský úspech 

Samotné video bolo zverejnené ešte v apríli 2022 a Nylah v ňom prezentovala svoju každodennú rutinu, ktorej súčasťou bol aj príchod do práce. Ľudia tak mohli vidieť priestory Apple Parku a firemnú cukráreň či kolegov, s ktorými Nylah spolupracovala.

Netrvalo dlho a príspevok na TikToku nazbieral takmer 400 000 pozretí. Ľudia navyše tento obsah aj bohato komentovali, pričom väčšina z nich sa Boonovej pýtala na kariérne rady a otázky týkajúce sa jej práce a každodennej rutiny.

@nylah.akua Black girl working in tech – we are back in office y’all!! ?? #blackwomenintech #blackgirltiktok #dayinthelife #workingintech #backtooffice ♬ As It Was – Harry Styles

Cieľom Booneovej bolo podľa portálu The Verge ukázať ostatným ženám inej farby pleti, ža aj oni môžu vykonávať podobný druh kariéry u veľkého technologického giganta.

Zároveň chcela videom poukázať na to, že ona pracuje práve v spoločnosti Apple. To však zrejme nebol ten najlepší nápad.

Výpoveď a oficiálne vyjadrenie autorky 

TikTokerka bola vyhodená zo spoločnosti Apple po tom, ako natočila video
Zdroj: 9to5mac / TikTok / Nylah Boon

„Moji sledovatelia alebo ľudia, ktorí ma oslovovali alebo komentovali, boli z 80 percent černošky,“ hovorí Boone. „To bolo pre mňa dôležité, aby som sa mohla spojiť aj s inými černoškami a povzbudiť ich: ‚Môžete pracovať v tomto odvetví alebo pracovať na podobnej pozícii…“

Aj keď nič nenasvedčovalo tomu, že by mala autorka videa problém, v máji 2022 nečakane prišla o svoju prácu v spoločnosti Apple po tom, čo jej firma nepredĺžila zmluvu.

Jej reakciou boli ďalšie tri videá dokumentujúce stratu zamestnania, ktoré majú v súčasnosti okolo 150 000 pozretí.

Apple podobné videá zakazuje 

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple v Apple Parku
Zdroj: Apple

Aj keď Nylah neurobila nič zlé a neodhalila žiadne tajomstvo, zrejme porušila pravidlá spoločnosti Apple. Tá prostredníctvom zmlúv a dohôd o mlčanlivosti zvyčajne zakazuje svojim pracovníkom, aby vytvárali audiovizuálne záznamy zo svojich kancelárií či priestorov Apple Parku.

Prečítajte si tiež  Apple prináša geniálnu kampaň na Apple Pay Cash

Dôvodom prísnych pravidiel nie sú iba riziká úmyselného alebo neúmyselného odhalenia práce na doposiaľ nepredstavených produktoch, ale aj bezpečnosť.

Firmy, ako Apple majú dôvodné obavy z potencionálneho odhalenia bezpečnostných kontrolných bodov, formátov prístupových kariet a podobne.

Nejde o prvý takýto prípad

Zamestnankyňa spoločnosti Apple na TikToku
Zdroj: TikTok / Paris Campbell

Ako upozorňuje portál 9to5mac, tento prípad zďaleka nie je prvý, vrámci ktorého sa dostal zamestnanec spoločnosti Apple za video na TikToku do problémov.

Pred niekoľkými mesiacmi firma pohrozila inžinierke Paris Campbellovej, že príde o prácu kvôli videu, v ktorom radila ostatným, ako postupovať v prípade, že vás niekto vydiera po strate iPhonu.

@stopitparis hey apple, don’t fire me #techtok #greenscreen ♬ original sound – paris campbell

Paris svoje video navyše ani nenatočila v priestoroch Apple Parku, ale priamo doma. Technologickému gigantovi sa však nepáčilo, že sa autorka identifikovala, ako jeho zamestnanec, čo bolo považované za hrubé porušenie pravidiel.

Čo si o tom myslíte vy? Dajte nám vedieť do komentára.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -