Kľúčenka v iOS, iPadOS či macOS je jeden geniálny nástroj. Používatelia majú svoje heslá pod kontrolou bez toho, aby si museli zapamätať čo i len jedno z nich. Všetko je samozrejme veľmi bezpečne uložené na iCloude, takže hackeri nemajú šancu. No a hoci to celé funguje dobre, môže to byť ešte lepšie. Apple na tom pracuje v iOS 14!

Apple v iOS 14 vylepší kľúčenku

Každý jeden deň sa dozvedáme o iOS 14 niečo nové. Nateraz unikli ďalšie informácie z kódu operačného systému, o ktoré sa postarala redakcia renomovaného magazínu 9to5mac. Nové poznatky hovoria o tom, že Apple vylepší populárnu službu na ukladanie hesiel tak, aby bola bezpečnejšia a zároveň aby používateľa menej „otravovala“.

Kľúčenku pravdepodobne používa každý z vás. Pokiaľ nie a ani neviete, čo to vlastne je, tak v princípe ide o šikovný nástroj, ktorý je prepojený s vašim iCloud účtom a ukladá heslá od rôznych služieb alebo internetových stránok.

Samozrejme, že Apple využíva maximálne možné zabezpečenie, čo znamená, že tajné heslá nemôže vidieť nikto okrem vás. Kľúčenka v zásade funguje veľmi dobre a zároveň rýchlo. Jablková spoločnosť však chce, aby vás nabádala k lepšiemu heslu pri stránkach a tiež, aby vás neotravovala pri dvojfaktorovej autentifikácii.

Apple vylepší v iOS 14 kľúčenku
Apple v iOS 14 vylepší kľúčenku

Kľúčenka vás upozorní na heslo

Prvou veľkou novinkou v kľúčenke má byť snaha o vyššiu bezpečnosť na internete. Hoci vám z nej heslá nikto nemôže ukradnúť, z internetových stránok to už teoreticky možné je a ak máte všade rovnaký kód, vystavujete sa obrovskému riziku zo zneužitia. Váš iPhone, iPad alebo Mac však po novom bude heslá podrobne sledovať a navzájom ich porovnávať.

Pokiaľ zistí, že vo veľkej miere používate tú istú kombináciu písmen a čísel pri rôznych stránkach, aplikáciach alebo službách, automaticky vás upozorní a navrhne vám, aby ste to zmenili. Nové heslo si nemusíte pamätať, veď máte kľúčenku. Situácii, kedy ho budete manuálne zadávať je tým pádom veľmi málo (vždy sa dá navyše vyresetovať cez mail).

Dvojfaktorová autentifikácia bude po novom ešte jednoduchšia

Druhá novinka prichádza pre služby, ku ktorým potrebujete využiť dvojfaktorové overenie (napríklad cez SMS). Samozrejme, že to nie je žiaden problém. iOS je už tak sofistikovaný, že pomocou kľúčenky zadáte heslo, no a jedným klikom viete do následujúcej kolónky pridať celý kód zo správy. Firma to však chce posunúť na ešte vyššiu úroveň a používateľa úplne zbaviť bremena, aby musel takto overovať.

Prečítajte si tiež  Apple vydáva verejnú betu iOS 15. Takto si ju nainštalujete

Nevieme, akým spôsobom to chcú vývojári dosiahnuť, pretože potom sa stráca základný princíp dvojfaktorovej autentifikácie, avšak vieme si predstaviť, že iPhone jednoducho naskenuje vašu tvár, alebo otlačok prsta a použije ho na verifikáciu. To by bolo jednoduchšie.

Uvidíme teda, ako to dopadne. Avizované zmeny a vylepšenia v kľúčenke sú veľmi zaujímavé a dúfame, že ich Apple „nevyhodí“ z pripravovaných vylepšení pre iOS 14. Bola by to škoda…

Apple vylepší v iOS 14 kľúčenku
Apple v iOS 14 vylepší kľúčenku
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.