Od predstavenia iPhonu 12 a jeho následného uvedenia už prešlo dostatok času a my si preto môžeme zrekapitulovať jeho doterajšie pôsobenie na trhu. Zariadenia od firmy Apple vždy vynikali v aspekte pomalého strácania hodnoty aj mesiace alebo roky po uvedení na trh. Poďme sa pozrieť, ako sa darilo iPhonu 12 v porovnaní so svojim predchodcom.

Počas šiestich mesiacov, odkedy iPhone 12 spustil svoj predaj, stratil na hodnote v priemere 34,5%. Za rovnaký čas klesol iPhone 11 na cene až o 43,8% čo je takmer 10% rozdiel. V oboch prípadoch možno sledovať najväčší prepad hodnoty počas prvých mesiacov, no iPhone 12 si v tejto kategórii vedie rozhodne lepšie.

iPhone

Novšia generácia s pridanou hodnotou

Čo sa týka samotných modelov, najmenej stratil na hodnote počas prvých troch mesiacov základný iPhone 11 a to 31,7%. Zaujímavé je, že sa jedná o najlacnejší variant z modelovej rady predchádzajúcej generácie telefónov. Napríklad taký iPhone 11 Pro sa dostal až na hodnotu 49,2%.

Prípad udržania hodnoty iPhonu 12 sa ale niesol v úplne inom duchu. Najmenej úspešným modelom sa stal kontroverzný iPhone 12 Mini, ktorý stratil počas prvého polroka 41% svojej hodnoty. S najvyšším modelom iPhonu 12 Pro Max to bolo naopak ako na horskej dráhe. Po prvom mesiaci sme mohli sledovať 49,2-percentný pokles, no polročné sčítanie poukázalo na fakt, že si zariadenie vybojovalo nárast hodnoty v podobe 20,3%.

iPhone

V posledných dňoch sme sa dozvedeli o skutočnostiach týkajúcich sa novej generácie iPhonu 13. Podľa prieskumov by sa malo jednať o najúspešnejšiu radu mobilných zariadení za posledné roky. Svedčí o tom aj fakt, že Apple zvyšuje počty objednávok u dodávateľov a na trh dorazí s väčším počtom kusov.

Ako vnímate hodnotu svojho Apple zariadenia vy? Obmieňate iPhone každoročne za nový model alebo si počkáte na pokles ceny? Podeľte sa s nami o svoje postrehy v sekcii komentárov.

Prečítajte si tiež  HomePod mini má prvé problémy. Súvisia s pripojením ku Wi-Fi.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -