Spoločnosť Apple je jedným z najväčších výrobcov mobilných zariadení na svete. Je preto logické, že na rôznych trhoch rieši rôzne problémy. Ani technologický gigant z Cupertina nevymyslel všetky patenty, ktoré vo svojich produktoch využíva a preto sa často dostáva pred súd. Ako uvádza portál Smartmania, v Európe mu to komplikuje spoločnosť Nokia, ktorá pochádza z Fínska.

Práve táto firma vlastní patenty, kvôli ktorým z nemeckého a ďalších európskych trhov vyhnala smartfóny výrobcov Oppo, OnePlus, Vivo či Realme. Podobný osud by čisto teoreticky mohol nasledovať aj spoločnosť Apple, no ako sa ukazuje, technologický gigant z Cupertina si všetko veľmi dobre poistil. Nie je to, ale celkom zadarmo.

Aj keď sa to možno nezdá, spoločnosť Nokia má svoju vlastnú mobilnú divíziu, ktorá v priebehu uplynulých rokov nazbierala ohromné množstvo najrôznejších patentov.

Podľa expertov by z nich bez problémov mohla zostaviť svoj vlastný smartfón. Rovnako je táto firma priekopníkom v oblasti 4G / 5G sietí, pričom internet plánuje zaviesť už aj na Mesiaci.

Nokia zarába na každom jednom predanom iPhone

iPhone 14 Pro
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Spoločnosť Apple si to veľmi dobre uvedomuje a so spoločnosťou Nokia sa rozhodla uzatvoriť spoluprácu, ktorá pozostáva z dlhoročnej patentovej licenčnej dohody. Aj keď podrobné detaily zostávajú uzavreté, vieme, že čínskym značkám vypršala podobná dohoda v roku 2021 a potom ju už odmietli obnoviť.

Pokiaľ by Cupertinský gigant na dohodu nepristúpil a nezaplatil licenčné poplatky, mohlo by sa stať, že si na Slovensku a ani v iných európskych krajinách iPhone jednoducho nekúpite. Keďže však ide o jeden z najpredávanejších smartfónov na starom kontinente, nebol by to príliš múdry krok.

Apple má na týchto produktoch obrovské marže, takže dodatočné náklady na licencie za patenty, ktoré nevlastní, nerobia tejto firme zas až taký veľký problém.

Reklama

Za zmienku tiež stojí, že fínska Nokia minula na výskum viac ako 140 miliárd eur od roku 2000. Vďaka tomu vlastní cez 20 tisíc patentových skupín, pričom až 25 % z nich by sa malo týkať moderných 5G sietí.

Samotné licencie za využívanie patentov sú údajne spravodlivé, primerané a nediskriminačné. V praxi to znamená, že Nokia zarobí na každom predanom smartfóne a teda aj iPhone, ktorý ich využíva približne 3 € (podľa dávnejších odhadov).

Na jednej strane ide o zanedbateľnú čiastku, no keď si ju vynásobíte niekoľkými miliónmi zariadení, ktoré Apple v Európe každý rok predá, postupne sa z toho naráta celkom slušná suma. Ako sme však napísali vyššie, technologický gigant z Cupertina má na každom predanom iPhone veľmi dobrú maržu. Aj preto si môže dovoliť platiť takéto licenčné poplatky.

Prečítajte si tiež  Apple začalo vyplácať odškodné za znižovanie výkonu na starších iPhonoch!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -