Spoločnosť Apple predstavila inteligentné hodinky Apple Watch ešte v roku 2014 po boku iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus a okamžite s nimi zmenila trh s nositeľnými zariadeniami. Fanúšikovia síce museli na začiatok predaja čakať až do roku 2015, no vzhľadom na to, kam sa zariadenie dostalo, to evidentne stálo za to.

Apple Watch dnes obsahujú funkcie, ktoré sú nápomocné a dokonca vám môžu zachrániť život. Dnes vám ukážeme niečo, o čom ste zrejme nevedeli. Keďže sú Apple Watch sekundárne označované ako Fitness Tracker, obsahujú snímače a senzory, ktoré dokážu pozorovať každý váš krok. Samozrejmosťou je aj GPS, ktoré sleduje vašu polohu a samozrejme vás v spolupráci s aplikáciou Apple Mapy dokáže naviesť na ten správny smer. Je tu však ešte niečo.

Možno, že ste o tom ani nevedeli, no v Apple Watch sa nachádza aj kompas či barometer, vďaka ktorému dokáže toto zariadenie relatívne presne odsledovať vašu nadmorskú výšku a ukázať vám, kde sú svetové strany. Aplikáciu Kompas nájdete priamo v menu inteligentných hodiniek. Je plná zaujímavých funkcií.

3D zobrazenie kompasu, ktoré vám pomôže nájsť auto 

Okrem klasického zobrazenia kompasu sem nedávno pribudlo ešte jedno také, ktoré je viac 3D a lepšie vám pomôže lokalizovať napríklad vaše zaparkované auto. Vzdialenosť zobrazenia si môžete upravovať digitálnou korunkou rovnako, ako pri štandardnom zobrazení kompasu.

Hodí sa to na parkovisku pred veľkým nákupným centrom, prípadne na výstavisku keď si nepamätáte, kde presne ste zaparkovali a zároveň sa vám nechce z vrecka vyťahovať iPhone. Nie je to však všetko.

Apple Watch kompas
Zdroj: SvetApple

Barometer s upozornením na nadmorskú výšku 

Druhá užitočná funkcia, ktorú Apple Watch majú a pravdepodobne ste o nej nikdy nepočuli je možnosť zobrazenia nadmorskej výšky. Aj ku tej sa viete dostať relatívne jednoducho v rámci aplikácie Kompas.

Stačí, keď kliknete na ikonu informácií „i“ v ľavom hornom rohu a na displeji sa vám ukáže digitálny kompas, nadmorská výška či dokonca presné súradnice s vašou polohou. A nie je to všetko.

Apple Watch kompas
Zdroj: SvetApple

Keď sa totiž presuniete nižšie, nájdete tu ďalšie dodatočné nastavenia, ako napríklad Body na trase, Azimut či dokonca upozornenie na nadmorskú výšku.

Hodinky vás budú sledovať dokonca aj v záporných hodnotách (až do hĺbky – 490 metrov) a taktiež v extrémnych výškach, ktoré počítajú až s 9 000 metrami nad morom. To by vám malo stačiť dokonca aj pri výstupe na Mount Everest, ktorý má až 8 849 metrov.

Prečítajte si tiež  Deviata generácia hodiniek od Apple tohto roku nedorazí. Pripravte sa na Apple Watch X

Otázne však zostáva, či by to bežné Apple Watch vôbec vydržali. Pri modeloch Ultra by sme až také obavy nemali. Vďaka vojenskej norme MIL-STD 810H sú na to vyslovene stavané.

Spätné sledovanie trasy 

Do tretice ešte jedna šikovná funkcia, ktorú spoločnosť Apple pridala do Apple Watch minulý rok a získala podporu aj pre staršie modely Apple Watch Series 6 a Apple Watch Series 7. Konkrétne ide o technológiu, ktorá dokáže vďaka GPS sledovať váš pohyb (napríklad v lese) a v prípade, že sa niekde stratíte, vás jednoducho navedie na ten správny smer.

Funkcia spätného sledovania trasy sa konkrétne nachádza v pravom spodnom rohu aplikácie Kompas a má ikonu dvoch stôp po topánkach.

Akonáhle na ňu kliknete, zariadenie automaticky začne sledovať váš pohyb a vy na displeji uvidíte, či blúdite, alebo sa blížite späť ku svojmu autu, prípadne inému bodu. Zužitkovať to môžete napríklad pri behaní, ale aj klasických výletoch či hubárčení. Je to iba na vás.

Apple Watch kompas
Zdroj: SvetApple

Na záver už iba doplníme, že niektoré funkcie vyžadujú aktualizáciu na najnovší operačný systém watchOS 10. Takisto môžu byť limitované aj na hardvér hodiniek. Ak vlastníte niektorý zo starších modelov, je možné, že si tu všetky výhody neužijete.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -