Zdá sa, že spoločnosť Apple vyriešila ďalší súdny spor, ktorý bol už v minulosti medializovaný. Účastníkom hromadnej žaloby zaplatí 95 miliónov dolárov za to, že ju obvinili z porušenia zákona o záruke. Dôvodom je používanie repasovaných zariadení v rámci reklamačného procesu.

Pokiaľ sa pozrieme na oficiálne podmienky opravy od spoločnosti Apple, sama v nich uvádza, že pri servise môže používať súčiastky alebo výrobky, ktoré sú nové alebo renovované a ich výkon či spoľahlivosť sa vyrovná novým kusom“.

- Reklama -

Žalobcovia vo svojej správe však tvrdili, že repasované zariadenia nie sú  dostatočným „ekvivalentnom ku novým kusom vo výkone a spoľahlivosti a preto žiadali súd o finančnú náhradu škody. Svojho cieľa sa napokon dočkali. 

Ktokoľvek v USA, kto si 20. júla 2012 alebo neskôr zakúpil plán dodatočnej záruky AppleCare alebo AppleCare+ a dostal repasované zariadenie v rámci servisu bude mať nárok na finančné odškodné.

V súčasnosti ešte nie je jasné, v akej bude výške, no podľa súdnych dokumentov vznikne účtovací fond a ten bude prerozdelený medzi ľudí podľa toho, koľko repasovaných zariadení v danom čase získali.

Očakáva sa, že po odpočítaní poplatkov za právne konanie a ďalších nákladov bude celková výška vyrovnania cca 63,4 až 68,1 milióna dolárov. Ak sa ho podarí schváliť súdom, všetky informácie budú dostupné na tejto internetovej stránke.

Apple si týmto krokom nepriznalo vinu

Repasovaný iPhone 8
Zdroj: CNET

 

Pokiaľ si myslíte, že Apple si týmto spôsobom priznalo vinu, tak ste na omyle. Technologický gigant si stále stojí za názorom, že repasované zariadenia sú ekvivalentom k novým kusom a používatelia nemôžu pocítiť akýkoľvek rozdiel.

Problémom však je, že celý prípad sa ťahá už od júla 2016 a pokiaľ by pokračoval ďalej a Apple by náhodou prehralo, stratilo by ešte väčšie financie. Je to teda krok, akým sa chce tento technologický gigant zbaviť celej žaloby, hoci musí zaplatiť.

Čo si o tom myslíte vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.