Včera vo večerných hodinách sme zaznamenali rozsiahly výpadok sociálnej siete Facebook, Instagram, WhatsApp či Messenger, ktorý sa objavil po celom svete. Nakoľko všetky vymenované služby patria pod jednu spoločnosť, ľudia museli siahnuť po konkurenčných alternatívnych riešeniach. No a to sa nepáčilo investorom.

Čo spôsobilo 6 hodinový výpadok Facebooku, Instagramu a ďalších? 

Situácia trvala neuveriteľných 6 hodín, vďaka čomu môžeme hovoriť o najväčšom výpadku sociálnej siete od roku 2019, kedy sme ju v niektorých prípadoch nemohli používať dlhšie ako 24 hodín! Facebook prezradil, že chyba bola aj v tomto prípade rovnaká ako naposledy.

Prečítajte si tiež  Sledujeme online: Instagram, Facebook, Messenger a WhatsApp majú na Slovensku obrovský výpadok už niekoľko hodín

Napriek tomu, že sa objavovali dohady o masívnom hackerskom útoku, Facebook tvrdí, že za všetkým stojí „chyba konfigurácie servera„. Čo sa ale týka bližších informácií, tých sa verejnosť nedočkala.

V roku 2019 stálo v oficiálnom vyhlásení niečo veľmi podobné. Facebook uviedol len formulku „dôsledok zmeny konfigurácie servera“ a tým celú vec uzavrel.

Nebolo to zadarmo. Mark Zuckerberg prišiel o 6 miliárd dolárov 

Ak ste si mysleli, že nepríjemná situácia nevystrašila investorov, tak ste na omyle. V priebehu šiestich hodín prišiel generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Facebook o neuveriteľných 6 miliárd amerických dolárov (cca 5,12 miliardy eur).

Ako uvádza agentúra Bloombergakcie firmy klesli v pondelok o – 5 % a v porovnaní s polovicou septembra ide o celkovú stratu až – 15 %.

Mark Zuckerberg sa tak preradil zo štvrtého miesta najbohatších ľudí na planéte zem (Bloomberg Billionaires Index) na piate miesto, pričom celková hodnota jeho majetku predstavuje asi 121,6 miliardy dolárov.

Na štvrtom mieste sa potom ocitol zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates s majetkom v hodnote asi 124 miliárd dolárov.

Problémy nemali len používatelia ale aj sám Facebook 

Experti z technologického priemyslu uvádzajú, že za celým problémom môže stáť nesprávne fungujúce alebo nastavené DNS, ktoré „vymazalo“ cesty k doménam Facebooku. To by vysvetlilo fakt, že sa v mnohých prípadoch ani len nedala otvoriť internetová stránka sociálnej siete.

A ak sa teraz pýtate na to, prečo to trvalo až 6 hodín, dôvod je podľa informácií z pozadia firmy ľahko vysvetliteľný. Nielen používatelia mali problémy, ale celá chyba postihla aj internú sieť spoločnosti Facebook. Tá teda musela najskôr spojazdniť svoje vlastné systémy na to, aby následne dala všetky napáchané škody do poriadku.

Akonáhle budeme mať viac informácií, článok aktualizujeme! 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -