Hoci je Apple už roky jedným z najúspešnejších hráčov na trhu so smartfónmi, na jednom z kľúčových trhov zaostáva. Podľa najnovšej analýzy od výskumnej spoločnosti Canalys, sa Apple v prvom štvrťroku roku 2024 ocitol na čínskom trhu so smartfónmi na poslednom mieste z TOP 5 značiek.

Tento výsledok je prekvapujúci, keďže Čína je považovaná za jednu z najväčších ekonomík sveta a iPhonu sa tu donedávna veľmi darilo. Huawei sa ale po viac ako troch rokoch opäť dostal na vrchol s vysokým 17 % podielom na trhu. Zmŕtvychvstanie tejto spoločnosti sa postaralo o 11,7 milióna predaných smartfónov vďaka obľúbeným sériám Mate a Nova. Na druhom mieste sa umiestnilo OPPO s 10,9 milióna predanými smartfónmi.

Huawei sa stal jednotkou čínskeho trhu

Na tretej priečke sa umiestnil HONOR, nasledovaný spoločnosťou Vivo na štvrtom mieste. Päticu uzatvára gigant z Cupertina a aj napriek tomu, že umiestnenie v TOP 5 sa nejaví ako zlé, môže to mať veľký dopad na firemné rozhodnutia do budúcnosti.

Predaj smartfónov na čínskom trhu
Zdroj: Canalys

Huawei sa zotavil z amerických sankcií, ktoré ovplyvnili podnikanie spoločnosti. Na domácom trhu si rýchlo získal priazeň používateľov, hlavne vďaka modelu 5G Mate 60 Pro so 7 nm procesorom vyrobeným v Číne.

Spoločnosť tiež uviedla na trh novú vlajkovú sériu Pure a pracuje na vývoji svojho operačného systému HarmonyOS. Ten bude alternatívou k Androidu a Google.

Tieto štatistické dáta pravdepodobne nespríjemnia deň Timovi Cookovi, ktorý nedávno navštívil Čínu pri príležitosti otvorenia nového Apple Store v Šanghaji.

Počas svojej návštevy, ktorá nasledovala po silnom štvrtom štvrťroku, Cook oznámil rozšírenie výskumného a vývojového centra v Šanghaji a zdôraznil dôležitosť Číny pre globálnu stratégiu Apple.

huawei Mate 50 Pro vs iPhone 14 Pro Max
Zdroj: YouTube / Vinnie (snímka obrazovky)

Napriek tomu, že Apple rozširuje svoju výrobu v juhovýchodnej Ázii a Indii, naďalej udržiava silné väzby s Čínou. Zhruba 17 % čistých tržieb spoločnosti pochádzalo práve z Číny v období od októbra do decembra 2023. To robí z krajiny kľúčového hráča v dodávateľskom aj spotrebiteľskom reťazci.

Apple teraz čelí výzve obrátiť trend klesajúceho predaja iPhonov v Číne pričom sa očakáva, že 24 % pokles predaja z roku 2023 sa v nadchádzajúcich mesiacoch ešte viac prehĺbi. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  Čína tlačí na zákaz "nečínskych" smartfónov: Apple a Samsung sú v ohrození, Huawei naopak rastie

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -