Nebudeme si klamať, napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi by sa dalo v posledných rokoch krájať, pričom do tohto konfliktu sú žiaľ často zapájané aj technologické spoločnosti. Ešte koncom minulého roka sme vás informovali o tom, že majitelia iPhonov budú mať v Číne problém.

Ako teraz informuje portál Gizmochina (na základe správy agentúry Reuters), vláda svoje podmienky berie mimoriadne vážne a okrem Apple je ohrozená napríklad aj juhokórejská spoločnosť Samsung. Hlavným dôvodom je fakt, že nové pravidlá ohľadom zákazu používania nečínskych smartfónov sa v uplynulom čase rozšírili do ôsmich ďalších provincií, vrátane hlavných pobrežných oblastí.

Hoci samotný zákaz pôvodne nebol veľmi citeľný, teraz ho už výrobcovia začínajú so smútkom v očiach pozorovať a taktiež má vplyv na celosvetový trh so smartfónmi.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Stačí sa len pozrieť na posledné výsledky analýzy spoločnosti Counterpoint, podľa ktorej mal Apple koncom roka 2022 až 75 % podiel na predajoch prémiových smartfónov a v roku 2023 to bolo „iba“ 71 %.

Huawei v tomto rebríčku poskočil z 3 % na 5 %, čo je vlastne extrémny nárast. Určite tomu mohla pomôcť aj nová čínska politika postavená na zákazoch.

Číňania chcú menej amerických technológií 

Cieľom tohto nariadenia má byť postupné znižovanie závislosti od amerických technológií a taktiež maximálna bezpečnosť obyvateľov. Aj preto vládne úrady a štátne firmy v krajine dostali pokyn, aby mali ich zamestnanci zakázané používať akýkoľvek iný smartfón, ako ten, ktorý pochádza z Číny.

A aj keď zahraničné média spomínajú, že niektoré úrady oficiálne popierajú úplný zákaz iPhonov a smartfónov zo série Samsung Galaxy, správy z krajiny tiež uvádzajú, že v tomto prípade je nasadzovaná rôzna miera presadzovania nových pravidiel v rôznych vládnych agentúrach. Aj z tohto dôvodu čelia spoločnosti Apple a Samsung (a ďalšie) výraznému poklesu predaja na čínskom trhu.

Na akciovom trhu zažívajú výrazné prepady, čo je obrovským šokom pre celý trh. Podľa analytikov by z tejto situácie mala ťažiť najmä spoločnosť Huawei, ktorá v poslednom roku, akoby vstala z mŕtvych. Uvidíme, ako bude celá táto záležitosť pokračovať ďalej.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Samsung presúva riadok webového vyhľadávania na spodok obrazovky po vzore Applu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -