Vyzerá to tak, že elektromobily do niekoľkých rokov nahradia klasické spaľovacie vozidlá. Tento prístup je pomerne razantný a otázne zostáva, do akej miery správny. Nič to ale nemení na veci, že v najbližších rokoch uvidíme aj na našich cestách čoraz viacej áut, ktoré už nebudú tankovať naftu ani benzín.

Ich vývoj a výroba bude lacnejšia, čo znamená, že si ich budú môcť dovoliť všetky skupiny obyvateľstva. Dnes je vlastnenie elektromobilu relatívne drahá záležitosť, no to dokaže dorovnať niekoľko benefitov.

Cena nabíjania elektromobilu je nízka, no niekedy nepríjemne prekvapí

Veľakrát sme sa už stretli s otázkou, koľko stojí nabitie elektromobilu do plna. Pred tým než odpovieme je potrebné vyjasniť si jednu vec. Spôsob nabíjania elektromobilu sa líši od klasického tankovania do bežného vozidla.

Inými slovami, na pumpu odbočujete vtedy, keď vám zasvieti kontrolka. Akumulátor však nabíjate vždy, keď je to možné. Ak idete napríklad do obchodného centra, vozidlo si zaparkujete a nabijete na vyznačenom mieste. To isté platí aj o príchode do práce či po návrate domov.

Batéria sa nenabíja spôsobom od 0 % do 100 % (ako nádrž) ale jej kapacita sa udržiava na konštantnej hranici, ideálne medzi 20 % až 80 %, čo predlžuje životnosť. Aj preto sa cena jedného nabitia určuje ťažko, pretože cena elektriny sa líši v závislosti od zdroja, z ktorého ju čerpáte.

Nabíjanie elektromobilu doma 

VW

Pokiaľ si budete svoj elektromobil nabíjať v domácom prostredí, jeho vlastnenie je až extrémne výhodné. V rámci bežných taríf sa môže cena za jednu kilowatthodinu pohybovať na úrovni približne 8 až 16 centov (v závislosti od regiónu a využívania denného či nočného prúdu).

Ak má teda Tesla Model 3 s dojazdom cca 450 km 82 kWh akumulátor, plné nabitie elektromobilu vás vyjde na približne 6,56 € – 13,12 € (priemerne teda cca 10 €). Za takéto peniaze prejde auto so smädnejším benzínovým motorom sotva 100 kilometrov. S elektromobilom to bude 4,5x viac!

Nabíjanie elektromobilu na nabíjacej stanici  

Zdroj: Financial Times

Dôležité je spomenúť, že cena za nabíjanie môže poriadne narásť pri využívaní rýchlonabíjačiek a nabíjacích boxov na parkovacích miestach alebo v nákupných centrách. Na Slovensku ich prevádzkuje ZSE či GreenWay a v oboch prípadoch by ste ich mali využívať iba vtedy, keď to naozaj potrebujete.

Pomalé nabíjanie 

Ak vezmeme do úvahy štandardné využitie elektrickej energie (v rámci základného programu), jej cena sa pohybuje od 0,19 € po 0,25 € za 1 kilowatthodinu. Rýchlosť nabíjania je v tomto prípade nízka a mení sa v rozmedzí od 3,3 kW do 43 kW. 82 kWh akumulátor s dojazdom 450 kilometrov by ste teda doplna nabili za 15,58 € – 20,5 €. To stále nie je úplne zlé, no vzhľadom na čas ide o nepopulárnu službu.

Prečítajte si tiež  Apple môže kúpiť Teslu

Rýchle nabíjanie

To čo ľudia preferujú viac je rýchle nabíjanie. Pochopiteľne však niečo stojí a navyše ho musí podporovať aj váš elektromobil. V rámci základných taríf zaplatíte od 0,49 € po 0,59 € za 1 kilowatthodinu, no z nabíjačiek môžete odchádzať za niekoľko desiatok minút s plnou batériu. Tešiť sa však nebude vaša peňaženka. Za 450 kilometrový dojazd zaplatíte až 40,18 € či dokonca 48,38 €, čo je viac než pri benzínovom motore!

Nabíjacie programy

Našťastie však tieto spoločnosti ponúkajú výhodné programy pri pravidelnom čerpaní elektrickej energie. Za poplatok 9 € a 15 € sa zníži cena AC (pomalého) nabíjania pri ZSE na 0,09 € a Greenway ju ponecháva rovnakú (0,25 € za kWh). V takomto prípade teda viete nabiť vozidlo za zhruba 7,38 € (82 kWh), pričom k tejto sume treba prirátať ešte cca 1 € na 100 km z paušálneho poplatku. Vo výsledku zaplatíte asi 12 € za plnú batériu (ZSE).

Vás však zrejme zaujíma cena za rýchle nabíjanie, ktorá sa v rámci základného programu znižuje v oboch prípadoch. Pri ZSE je to 0,29 € za kWh a pri GreenWay 0,34 € za kWh. Za plný 82 kWh akumulátor teda zaplatíte 23,78 €, respektíve 27,88 €, čo je po zohľadnení poplatku 28,28 € a 41,82 €.

Paušály pre tých, ktorí veľa cestujú 

Na záver sa hodí spomenúť, že ak veľa cestujete, ZSE ponúka paušál za 69 € mesačne, v ktorom už máte predplatených 400 kWh. V praxi by ste z neho mali nabiť štandardný elektromobil asi 5-krát a to by vám malo vystačiť na prejdenie cca 2 000 kilometrov. Cena za jedno nabitie by bola 15,53 € (450 km) s tou výhodou, že by ste mali k dispozícii aj rýchlo-nabíjačku.

GreenWay volí taktiku 24,9 € paušálneho poplatku, pri ktorom však za každú kilowatthodinu zaplatíte ešte 0,26 € navyše. Plná batéria vás takto vyjde na 21,32 € a k tomu treba prirátať 4,98 € za každé nabitie z vyššie uvedeného poplatku (predpokladaný nájazd 2 000 km/mesačne). Suma sumárom, cena za jedno nabitie vychádza na 26,3 €.

Koľko stojí plná nádrž do spaľovacieho vozidla na prejdenie 450 km? 

Kde je najlacnejší benzín alebo nafta

Aby ste si vedeli lepšie predstaviť vyššie uvedené čísla, rozhodli sme sa ich porovnať s klasickým tankovaním do naftového a benzínového motora, ktoré by vystačilo na prejdenie zhruba 450 kilometrov. To je hranica, ktorú zvládnu aj lepšie elektromobily s plným akumulátorom (82 kWh).

Prečítajte si tiež  Tesla prináša revolúciu. V jej elektromobiloch si vďaka Steamu zahráte najnovšie hry

Ceny pohonných hmôt (PHM) sme stanovili na základe dát zo štatistického úradu, ktoré sledovali týždeň 12.7.2021 – 18.7.2021. V danom čase bola priemerná cena nafty na Slovensku na úrovni 1,255 €/ liter a priemerná cena benzínu na úrovni 1,41 €/ liter.

Nafta

Ak vezmeme do úvahy, že naftové vozidlo s lepšími dynamickými parametrami, ktoré by sa aspoň z mála vyrovnali elektromobilu (napríklad BMW 330d) spotrebuje 6,5l na 100 kilometrov, dokopy je to 29,25l nafty a to predstavuje pri priemernej cene 1,255 € za liter sumu okolo 36,7 €.

Benzín

Benzínové vozidlo s podobnými požiadavkami (ako pri naftovom vozidle) bude v našom teste zastupovať BMW 330i, ktorého spotreba sa môže pohybovať v priemere na úrovni 7,5l na 100 kilometrov. Dokopy je to 33,75l benzínu, čo pri cene 1,41 € za liter predstavuje sumu okolo 47,58 €.

Poznámka: Uvedené dáta o spotrebe počítajú s úspornou jazdou.

Je prevádzka elektromobilu lacnejšia než prevádzka auta s naftovým alebo benzínovým motorom? 

Odpoveď na túto otázku nie je celkom jednoznačná, nakoľko ju ovplyvňuje viacero faktorov. V prvom rade si treba uvedomiť, že obstarávacia cena vozidla „na baterky“ je výrazne vyššia, než pri štandardných autách s naftovým alebo benzínovým motorom.

Výhodou však môžu byť zaujímavejšie dynamické parametre ako napríklad zrýchlenie či modernejšie prvky výbavy. Pekným príkladom je Tesla Model 3, ktorá ponúka už v štandarde množstvo technológií a jej základná cena sa pohybuje na úrovni 40 000 €. Takto vybavené auto so spaľovacím motorom dosahujúcim podobné parametre by ste na trhu hľadali len ťažko.

Cena nabíjania elektromobilu
Elektromobily zvyčajne prinášajú aj nadštandardnú výbavu.

Pri klasickom vozidle je navyše nutné vykonávať pravidelný servis (aj ten mimo záruky), ktorý nie je lacný. Niekoľkokrát budete počas jeho vlastnenia meniť oleje, filtre, brzdové doštičky a kotúče, dolievať AdBlue a podobne. Toto všetko pri elektromobile odpadá.

No a aj keď sa zdá vlastnenie elektromobilu z tohto pohľadu spolu s atraktívnou cenou domáceho nabíjania veľmi výhodné, opak môže byť pravdou. Mimo záruky už stráca každé auto s týmto druhom pohonu svoju cenu a to raketovým tempom.

Dôvodom je práve batéria, ktorá postupne degraduje (prichádza o kapacitu) a znižuje tak dojazd či maximálny výkon. Jej výmena môže byť v ojedinelých prípadoch nutná už po prejdení 150 000 km, čo nebýva ani polovica životného cyklu štandardného spaľovacieho motora. A cena výmeny? Ani sa nepýtajte… Častokrát prevyšuje polovicu ceny nového elektromobilu. Pekný príklad je uvedený v tomto článku.

Prečítajte si tiež  Porsche prináša revolučné funkcie pre CarPlay: Nastavíte si klimatizáciu aj vyhrievanie sedadiel

S elektromobilom ušetríte aj pri poistení 

Tesla Model 3 vs BMW 330d

Popri vlastnení elektromobilu na Slovensku vás poteší aj výška ročného poistného. Na tom môžete ušetriť v niektorých prípadoch desiatky a v iných prípadoch až stovky eur. Ako príklad opäť použijeme Tesla Model 3, ktorá vo výkonnejšej verzií môže stáť okolo 50 000 €. To je zhruba ekvivalent pre základné BMW 330d.

Zatiaľ čo na Teslu sa v čase písania tohto článku pohybovalo najlacnejšie PZP na úrovni cca 176 €, pri BMW to bolo až 258 € v tej istej poisťovni v rámci totožného balíka služieb. Ročne by ste v takejto situácii ušetrili minimálne 80 € a viac, čo sa z dlhodobého časového hľadiska vcelku oplatí.

Oplatí sa elektromobil alebo nie? 

Predstavte si situáciu, keď na svojom vozidle najazdíte 30 000 kilometrov ročne. Ak by ste používali dieslový motor, minuli by ste dokopy asi 1 950 litrov nafty, čo by vás vo finále stálo 2 447,25 €. V prípade benzinového vozidla je to asi 2 250 litrov benzínu za 3172,5 €.

Pri odhadovanom dojazde 400 kilometrov na jedno nabitie 82 kWh akumulátora by ste za celý ten čas museli batériu nabiť asi 75-krát. V domácich podmienkach by vás to stálo odhadom 650-850 € a na nabíjacích staniciach dvojnásobok (1300 – 1700 €).

Cena nabíjania elektromobilu
Najväčším problémom elektromobilov je degradujúca batéria.

V oboch prípadoch však ide o nemalú úsporu, ktorá sa v dlhodobom časovom horizonte premení na tisíce eur. Tým sa možno dorovná vyššia obstarávacia cena nového elektrického vozidla, no stále treba myslieť aj na vyššie uvedenú nutnosť vykonávania servisu pri spaľovacích motoroch a rýchlejší pokles hodnoty pri elektromobiloch.

Rozhodnutie či si kúpiť alebo nekúpiť takýto dopravný prostriedok teda nechávame na vás. Obe verzie pohonu majú svoje pre aj proti a každá bude vyhovovať inému zákazníkovi. On sám však najlepšie vie, či mu viacej imponuje vôňa benzínu alebo ticho na palube sprevádzané elektrinou.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -